Režisér Oliver Stone naléhal na veřejnost, aby poslouchala, co Vladimir Putin musí říct, s tvrzením, že ruský vůdce je přítelem americké veřejnosti, nikoliv nepřítel. Tento cenou Akademie ověnčený režisér říká, že nadcházející dokument o Putinovi „otevírá celé nové obzory vidění, o kterých jsme my Američané ani neslyšeli,“ a tvrdí, že bude-li Americký lid ignorovat americkou propagandu o Rusku, tak by to mohlo pomoci zabránit propuknutí třetí světové války.
„Není to ani tolik dokument jako sezení otázek a odpovědí,“ řekl. „Pan Putin je jedním z nejdůležitějších vůdců světa a spolu s tím, jak ho Spojené státy vyhlásily za nepřítele – velkého nepřítele – tak si myslím, že je velice důležité, abychom si poslechli, co musí říci.“
Film prezentuje Putinova hlediska na politické události od jeho prvního zvolení ruským prezidentem v březnu 2000.
„Otevírá to celé nové obzory vidění, o kterých jsme my, Američané, ani neslyšeli,“ řekl Stone těmto novinám s dodatkem, že jeho tým navštívil nezlomného ruského vůdce čtyřikrát během dvou let.
„Původně jsem s ním mluvil o Snowdenově aféře, což je v tom filmu také. A z toho si myslím, že vyrostla důvěra, když věděl, že ho moc nezedituji,“ řekl s dodatkem, že „Putin mluví dost přímo.“
„Myslím, že jsme mu dopřáli spravedlnost, když jsme jeho komentáře vložili do Západní povídačky, což by mohlo vysvětlit jejich hlediska v naději, že to zabrání pokračujícímu nedorozumění a nebezpečným situacím na pokraji války.“
Tento 70 letý režisér rovněž komentoval obvinění z ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb.
„Jak to provedli, to mi vůbec nejde do hlavy. Je to vnitřní válka politiků uvnitř USA, v níž americká Demokratická strana vstoupila do něčeho na způsob sebevražedného paktu, jen aby ho rozbili; jinými slovy, aby ho úplně de-legitimizovali, a když to tak dělali, tak v podstatě rozbili USA.“
„To, co dělají, je ničení důvěry, která existuje mezi lidem a vládou. Vznášet obvinění, která nemůžete dokázat, to je nesmírně nebezpečný přístup,“ dodal.
Stone rovněž řekl, že nevětří tvrzením šířeným médii mainstreamu, že Moskva údajně předala některé tajné dokumenty WikiLeaks ve snaze ovlivnit americké listopadové volby.
„Mám o Assangem (redaktorovi WikiLeaks Julianu Assangem) v mnoha státních záležitostech vysoké mínění. Beru jeho prohlášení, že neobdržel žádné informace od Ruska či jiného státního činitele, velice vážně,“ řekl Stone.
V roce 2010 WikiLeaks vydala přes 250 000 tajných amerických vojenských a diplomatických dokumentů, což představuje největší únik informací v historii Spojených států. V době, kdy WikiLeaks publikovala ‚Cablegates‘, byla ministryní zahraničí Hillary Clinton.
Assange uvízl uvnitř ekvádorské ambasády od té doby, kdy tam v červnu 2012 našel útočiště, aby se vyhnul vydání do Švédska, kde je hledán k výslechu úřady ohledně podezření, že by se v roce 2010 mohl dopustit sexuálního útoku na dvě ženy.
„Ten byl v dosavadních 10 letech majákem charakternosti a poctivosti,“ uvedl Stone. „Lidem, kteří tomu věnovali pozornost, hrozně pomohl porozumět fungování světa.“
„Bohužel jeho zprávy se občas dost rozmělnily a bylo jim příliš těžké porozumět, myslím si ale, že média s tím, jak to hrála, mu s tím nijak nepomohla, a nakonec ho obvinil ze znásilnění a zadržují ho na základě těchto vykonstruovaných obvinění. To nejenže je děsivé jednání, ale je i nezákonné.“
Poslední Stonův film se točil kolem vynašeče z NSA Edwarda Snowdena, který se stal světově uznávanou osobností poté, co v roce 2013 vytáhl tajné dokumenty s podrobnostmi dohledových programů zpravodajských agentur USA a jejich spojenců. Stone se s ním osobně setkal v Rusku, kde Snowden dostal politický azyl.
Tento režisér řekl, že bezprecedentní krok Washingtonu dalekosáhle zneužívajícího dohledové technologie je zcela špatný.
„Myslím, že jsme spoustu falešných informací – těch falešných zpráv, jak tomu teď říkají – zneužili k politickým a ideologickým účelům. Jinými slovy, USA si klidně mohly říci, jen proto, že mají tyto technologie, že Rusko bezpochyby hackly volby. A to pochází od koho? Od těch zpravodajských služeb, u kterých boj proti Rusku vychází z hloubi duše i srdce.“
„Těm se věřit nedá. To je důležité rozpoznat. Myslím, že film se Snowdenem ukazuje, proč se jim věřit nedá.“
Uprostřed amerického vojenského soustřeďování v reakci na severokorejskou jadernou hrozbu, řekl Stone Sydney Morning Herald, že by to mohlo vést k americkým útokům na Sýrii a Afghánistán.
„Spojené státy utrácí za obranu a bezpečnost téměř bilion dolarů ročně, což je více, než za bezpečnost a vojska utratí všechny země světa. To je pro lidi, kteří se tím zabývají racionálně, neomluvitelné
Světový řád - ruský dokumentární film Vladimira Solovjova s českými titulky, který je na Youtube blokován. Hrají: Julian Assange, Oliver Stone, Vladimir Putin.
Zdroj: rt.com