V exkluzivním video-interview s RiskHege dlouhodobý geopolitický expert říká, že existuje alternativní příběh točící se kolem raketového útoku Spojených států ze 7. dubna na syrské letiště Shayrat v reakci na údajné použití plynného sarinu syrským režimem proti svému vlastnímu lidu. „Ne všechny střely se dostaly ke svým cílům,“ řekl Dr. Theodore Karasik, vedoucí poradce Gulf State Alanytics. „Mělo jich být údajně 60. Jedna z nich nefungovala už na lodi. 36 se dostal někam k cíli, zbytek ne. A je tu otázka, kam tedy letěly?“


Bývalý vedoucí politolog Skupiny pro mezinárodní politiku a bezpečnost RAND Corporation Dr. Karasik, strávil poslední desetiletí na Středním východě a udržuje si v tomto regionu rozsáhlou síť.

„Tak ty střely buď sestřelila baterie S-300 nebo je zachvátilo ruské elektronické rušení a potopily se do moře,“ vysvětluje Dr. Karasik. „Teď tato alternativní teorie znamená, že USA a Rusko se vlastně už střetly, jestli chcete – technicky – s použitím TLAM (střel Tomahawk) a ty byly buď zasaženy, nebo byly převzaty pod ruskou elektronickou kontrolu.“

Je-li to pravda, znamená to, že USA a Rusko se už poprvé po mnoha desetiletích dostaly do přímé vojenské konfrontace.

„To je velice důležité,“ říká Dr. Karasik, „protože to ilustruje, že jsme už měli svůj první střet s Rusy a že ten vytvořil jeviště pro potenciální budoucí střety mezi Washingtonem a Ruskem nad syrským bojištěm.

Navíc zdůvodnění pro tento raketový útok, že Bašar al-Assad použil útok plynným sarinem proti svým vlastním lidem – v první řadě bude asi postaven na pochybném zpravodajství.

„Zjevně je tu i umístění útoku samotného v průmyslové oblasti, kde je už sama o sobě umístěna spousta jedovatých chemikálií,“ říká Dr. Krasik. „Útok na takovouto oblast vyvolal jedovatý oblak, který byl zjevně sám o sobě dost jedovatý, aby zabil i stovky lidí. Problém je tu v tom, že tento konkrétní útok, jestli došlo k výronu toho průmyslového plynu, neměl nic společného s útokem ve stylu použití sarinu.“

Dr. Karasik říká, že sarin je působek bez zápachu, zatímco oběti si stěžovaly, že cítily zápach. Rovněž vysvětluje, že zdravotníci, kteří ošetřovali oběti, nebyli řádně oblečeni, aby se mohli potýkat s plynným sarinem.