EU zahajuje vyšetřování Maďarska kvůli školskému zákonu, jaký si dovolilo schválit
20. dubna 2017 Redakce AC24 Ze světa 7476 0
thumbnail
BRUSEL (AP) — Exekutiva Evropské unie ve středu otevřeně zpochybnila maďarskou oddanost základním hodnotám tohoto bloku a zahájila vyšetřování maďarského zákona, na který se v Evropě široce pohlíží jako na útok na Středoevropskou univerzitu založenou miliardářem Georgem Sorosem. Viceprezident Evropské komise Frans Timmermans řekl, že vyšetřování bude dokončeno „co nejdříve“ a že komise do konce dubna uváží, jaké kroky přijme během toho samého víkendu, kdy vůdci EU povedou summit v Bruselu.
 

Řekl, že vyšetřování bude zkoumat, zda je nový zákon v konfliktu s evropskými předpisy a zda by se nemohl vztahovat i na jiné evropské univerzity. Rovněž přezkoumá, zda je v souladu s principy EU svobodného pohybu služeb a zda to respektuje předpisy tohoto bloku řídícími přípustnost výzkumníků mimo Evropu.

V této iniciativě se projevuje narůstající frustrace EU ze sedmileté vlády ministerského předsedy Viktora Orbána, který čím dále více prosazuje politiky, které jdou proti ideálům úzké spolupráce EU.

„Kde chcete být v Evropské unii?“ ptal se Timmermans zmatený z Orbánova podpisu pod summit EU před dvěma týdny o spolupráci na jednotné EU, když přitom po něm spustil národní konzultační průzkum, jehož motem je „Zastavme Brusel.“

„Co se to, sakra, děje?“ ptá se Timmermans.

Orbán už dávno plánoval transformaci Maďarsko na „neliberální stát,“ kde vláda většiny triumfuje nad právy menšin a národní pravidla triumfují nad standardy EU pro stejnou oblast. Nad zkázou Středoevropské univerzity tato debata už vykrystalizovala.

Orbán pohlíží na v New Yorku sídlícího Sorose jako na politickou antitezi, co protlačuje globalizaci místo Maďary milovaných místních hodnot. Tento maďarský vůdce rovněž odporuje Sorosově podpoře pro takové neziskovky jako Transparency International, na které Orbán nahlíží jako na nelegitimní pokusy ovlivňovat jeho vládu a maďarskou politiku.

„Středoevropská univerzita byla perlou v koruně formování nové středoevropské generace evropských vůdců, kteří vidí ve Východu a Západu jen zeměpisné denominace, nikoliv však morální či politické denominace,“ řekl Timmermans.

Tento zákon stanovuje pro zahraniční univerzity v Maďarsku nové podmínky, z nichž některé vypadají, že jsou konkrétně zacílené proti CEU. Ten vyžaduje, aby univerzity v Maďarsku měly kampus i ve své domovské zemi. Ač je CEU akreditována v Maďarsku a ve státu New York, v USA kampus nemá.

Kromě CEU a tohoto navrženého zákona o zahraničním financování neziskovek Timmermans rovněž řekl, že existují „vážné pochybnosti“ o slučitelnosti maďarského, nedávno zpřísněného azylového zákona s normami EU. Také zmiňoval diskriminaci romských dětí ve vzdělávání a ochranu těhotných pracujících žen jako další oblasti, v nichž Maďarsko pochybilo nečinností, s jakou reaguje na tyto obavy.

Ač je tu politická potřeba s Orbánem diskutovat o tom, kam chce se zemí směřovat, řekl Timmermans, tak „ve formálním smyslu neexistuje v Maďarsku systémová hrozba vládě zákona.“

Zdroj: breitbart.com

Loading...

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor