Televizní kanál NBC s odkazem na zdroje v rozvědce včera uvedl, že USA mohou provést preventivní útok na vojenské objekty Severní Koreje k odvrácení zkoušek jaderných zbraní, které se mají konat v den 105. výročí narození zakladatele KLDR Kim Ir-Sena – 15. dubna. Pentagon už umístil dva torpédoborce ve vzdálenosti 500 kilometrů od jaderného polygonu KLDR. Před tím americká vláda vyslala k břehům Korejského poloostrova útočnou skupinu leteckých lodí a Pchjongjang pohrozil Washingtonu jaderným útokem.
Útočná skupina lodí USA v čele s letadlovou lodí Carl Vinson připlula ke břehům Severní Koreje. Ve skupině je také raketový křižník Lake Champlain (CG-57) a torpédoborce Michael Murphy (DDG-112) a Wayne E. Meyer (DDG 108), vybavené systémy včasného odhalení Aegis. V Pchjongjangu nazvali jednání americké vlády provokací a prohlásili, že jsou připraveni přijmout nejrozhodněší odvetná opatření.
Hlavní redaktor časopisu Národní obrana Igor Korotčenko se domnívá, že v případě útoku na KLDR vůdce Severní Koreje může nařídit použití jaderných zbraní.
„Jak je známo, velká útočná skupina vojenských námořních sil USA v čele s atomovou leteckou lodí Carl Vinson se vydala k Severní Koreji na pokyn (prezidenta USA Donalda) Trumpa.
Ale existují i údaje, a to je v této situaci nejnebezpečnější, že do téže oblasti jsou vyslány americké ponorky, které jsou nosiči raket s plochou dráhou letu „Tomahavk".
Vojenské námořnictvo USA má čtyři takové lodě, z nichž každá nese 154 „Tomahavků" námořního kotvení. Celkově to znamená, že USA mají v oblasti potenciál, který může být využit proti KLDR. A existuje riziko, že jestliže bude na Severní Koreu zaútočeno, a takovou možnost Trump nevylučuje, alespoň ve svých veřejných prohlášeních, tak jako odvetné opatření Kim Čong-un přikáže použití jaderných zbraní.
Jak budou tyto jaderné zbraně využity a použity, nikdo neví. Je jasné, že první útok může být namířen na Jižní Koreu, kde se nachází velká americká vojenská skupina", řekl Igor Korotčenko v interview pro rádio Sputnik.
Podle jeho názoru může vzniknout mimořádně nebezpečná situace, a to i pro samotné Spojené státy.
„Nelze vyloučit, že Kim Čong-un má zvláštní skupinu, jejímž cílem a úkolem je provádění odvetných úderů v případě, že bude proti Severní Koreji použita agrese. Například není vyloučeno, že jeden nebo dva jaderné náboje mohou být naloženy do ponorky. A dále se tato ponorka vydá buď k pobřeží Jižní Koreje, nebo k pobřeží USA nebo Japonska, kde může být uskutečněna jaderná akce. Scénář je to strašný, neboť to staví svět na hranici třetí světové války", řekl vojenský odborník. Podle názoru Igora Korotčenka vývoj událostí může být horší než Karibská krize v roce 1962: a to nelze v žádném případě dopustit.
„Režim v Severní Koreji má samozřejmě daleko k normám západní demokracie, ale jejich logiku je také možné pochopit. Nejsou to blázni. Mají jediný cíl — aby je nechali na pokoji. Ale když se taková vojensko-námořní armáda chystá k možnému útoku, není možné předpovídat jednání severokorejského vedení. Dejme tomu, že severní Korea použije jaderné zbraně proti americkým „Tomahavkům". To znamená, že USA začínají jadernou válku, je prováděn odvetný útok. Proto může být situace horší než Karibská krize v roce 1962. A Trump musí pochopit, že sázky ve hře, do které se pouští, mohou být prostě děsivé vzhledem ke svým katastrofickým následkům. A to nelze v žádném případě dopustit", je přesvědčen Igor Korotčenko.
Zdroj: snews.com