Jestli bylo sekundárním cílem nedávného bombardování syrského letiště Trumpovou administrativou vyslat silné poselství Severní Koreji, že se jejich provokace se střílením raket nebudou tolerovat, tak nefunguje. Podle Associated Press činitel severokorejského ministerstva zahraničí nedávno promluvil ve státem vedené korejské Centrální tiskové agentuře a americké nálety v Sýrii popsal jako „absolutně neomluvitelné“ a řekl, že je to prostě důkaz, že jejich jaderný program je důvodný k obraně země proti washingtonským „čím dál svévolnějším krokům směřujícím k válce.“
„Některé síly velkohubě vykřikují, že nedávný americký útok na Sýrii je pro nás varovnou akcí, my se tím ale zastrašit nedáme,“ uvedla zpráva s dodatkem, že „nesmírné vojenské síly Severu s jadernými silami jako jejich základem“ zmaří jakoukoliv agresi USA.
„Budeme všem způsoby posilovat své kapacity sebeobrany, abychom si poradili s čím dále svévolnějšími kroky USA směřujícími k válce a ubránili se svými vlastními silami,“ řekl.
My jsme za svou stranu minulý týden uvedli, že Severní Korea vyzkoušela odpálení balistické střely těsně před schůzkou Trump-Xi a ozývají se fámy, že se připravuje na možnou jadernou zkoušku. Tato poslední provokace následovaná drsnou reakci ministra zahraničí Rexe Tillersona poukazuje, že příštím krokem Trumpovy administrativy bude spíše použití vojenské síly než diplomacie.
Ministerstvo zahraniční USA: „Severní Korea odpálila zase další balistickou raketu středního dosahu. Spojené státy už o Severní Koreji mluvili dost. Už nemáme žádný další komentář.“
Napětí v posledních několika týdnech je ještě vyšší, protože každoroční válečné hry ozbrojených sil USA a Severní Koreje právě probíhají. Letošní cvičení je zatím největší a patří do něj výcvik kradmých bitevníků a další manévry, na něž je Severní Korea zvláště citlivá.
Mezitím bývalý šéf MI6 sir John Sawer v interview v BBC varoval, že vojenský konflikt v Severní Koreji přinese mezinárodní krizi ještě s daleko větší pravděpodobností, než konflikt v Sýrii.
„Trump není někým, kdo by mě naplňoval důvěrou. Nemá průpravu a zkušenost a instinkt, aby byl efektivním americkým prezidentem, v našem zájmu je ale americká administrativa, která udrží mezinárodní systém, která podporuje své spojence a podporuje mezinárodní normy.“
„Vidíme, jak uvnitř administrativy začínají narůstat u pák moci spíše ti rozumní a ty spíše ideologické figury kolem Trumpa samotného jsou vytlačovány na okraj, a to je třeba uvítat.“
„Pokud hledáte světovou krizi, která by mohla vyvolat ještě větší nebezpečí srážky mezi velmocemi, tak Severní Korea budí ještě větší obavy než Sýrie.“
„Myslím, že Číňané začínají chápat, že jestli to nepůjde vyřešit mírově vyjednáváním nebo nátlakem, tak je tu vážné riziko, že USA zůstane už jediná možnost, a tou je vojenská možnost.“
A ač většina světa není zas až tak natěšená na rozběh III. světové války, tak John McCain pokračuje se svými pokusy provokovat rvačku s Kim Jong Unem, tj. s tím „potrhlým tlustým kloučkem, co řídí Severní Koreu.“
McCain sums up this day pic.twitter.com/9vXL1yujwi
— Bradd Jaffy (@BraddJaffy) March 23, 2017
Zdroj: zerohedge.com