USSTRATCOM v Kongresu USA navrhuje „rozmačkat“ Rusko silou
8. dubna 2017 Redakce AC24 Ze světa 15315 0
thumbnail
Hlava Stragického velení amerických ozbrojených sil USA (USSTRATCOM) generál John Hyten v úterý v Kongresu prohlásil, že Spojené státy „nemají ochranu“ před okřídlenými raketami umístěné na zemi, které byly nedávno umístěny ve Volgogradské oblasti a ještě v jednom regionu. Podle názoru generála Johna Hytena ruský raketový systém „může ohrožovat velkou část kontinentální Evropy". Opět bylo v Kongresu řečeno, že Rusko porušuje dohodu o likvidaci raket se středním doletem, a proto je nezbytné vést s Moskvou rozhovor z pozice síly.

 

 

USSTRATCOM nepublikoval charakteristicky nové okřídlené střely vystřelované ze země, experti ale připouštějí, že má jadernou hlavici a USA „musejí chápat, co s tím mají dělat" v budoucnosti.

John Hyten dříve prohlásil, že arzenál ruských taktických jaderných zbraní značně převyšuje zásoby podobných zbraní USA, že Rusko zkoumá značné vojenské možnosti, včetně laserů pro jejich využití v kosmu, což může ohrožovat americké satelity.

Svého kolegu podpořil zástupce předsedy sjednoceného výboru náčelníků štábů USA generál Paul Selva, který si myslí, že k roku 2027 strategické bombardéry B-52 nebudou moci překonávat protivzdušnou obranu Ruska.

Tichá hrůza, která jímá kongresmeny, je přímo úměrná růstu vojenského rozpočtu USA. Nakolik je důležitý názor amerických generálů pro vztahy mezi Moskvou a Washingtonem?

Nemá podobné

Logika Johna Hytena — „Nemáš ochranu — je třeba útočit" — má smysl. Vždyť hlavním úkolem USSTRATCOM není garantovaný odvetný útok, ale útočná operace za pomoci všech sil a prostředků, což znamená garantované a rychlé vítězství ve válce.

Nejvíce rozvinutou jadernou triádu na planetě mají Rusko a USA. Proto je Rusko první možný cíl STRACOMu na cestě ke globální dominanci ve vojenské sféře, která je hlavním sloupem „americké výjimečnosti".

Nehledě na připravenost Ruska jednat o možném snížení jaderných potenciálů, administrativa Baracka Obamy schválila 30letý program modernizace jaderné triády za cenu okolo jednoho bilionů dolarů. A prezident Donald Trump slíbil „historické zvýšení vojenského rozpočtu", rozšíření jaderného arzenálu USA a podpořil vedení STRATCOMu ve snaze modernizovat veškerou jadernou triádu.

Moskva se nechystá soutěžit s Washingtonem a drží se principu rozumného dostatku. Při poradě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ohledně státního programu výzbroje na roky 2016-2025 náměstek ministra obrany Ruska Jurij Borisov zdůraznil, že země může vytvořit vlastní systém rychlého globálního úderu, ovšem je potřeba vycházet z obranné doktríny. Pravděpodobně z toho samého důvodu Rusko nemá operativní analogii, která by byla podobná STRATCOMu pro preventivní zničující úder. A dávno má efektivní instrumenty pro bleskovou odpověď.

Zpracování výhod

Pro mnohé civilizované — údajně — země je politický dialog ve formě vojenských cvičení již zvykem.

V březnu se odehrály manévry Strategického velení USA Globální blesk-2017, které se staly největší prověrkou jaderné triády USA od začátku 90. let.

Předtím se odehrálo strategické cvičení „Asketické vychování-2017", podle jeho scénáře Pentagon a NATO reagoval na lokální konflikt v Evropě ve formátu „hybridní války".

Evropské území se stalo místem STRATCOMu pro start amerického Globálního blesku-2017.

Je pravděpodobné, že poplach pro letectvo 4. armády ruského letectva a protivzdušnou obranu Jižního vojenského okruhu nebylo prosté cvičení, ale logická odpověď Ruska na „asketismus" a „blesk" Západu.

Frontové bombardéry Su-25M a Su-25SM zničily „letový park bojových strojů", elementy protivzdušné obrany a další důležité objekty protivníka. Během čtyř dní piloti provedli více než 120 cvičných-bojových startů.

Paralelně s tím v Západním vojenském okruhu piloti dvou desítek stíhaček Su-34 za krytí letounů Mig-29SMT a Mig-31BM zaútočili raketami a bombami na objekty smyšleného protivníka na polygonu Pogonovo.

Protivzdušné systémy S-300 a S-400 odrážejí útoky útočných prostředků smyšleného protivníka na polygonu Ašuluk.

Na osmi polygonech Západního vojenského okruhu trénují normativy taktické, palebné a ženijní přípravy tankisté a motostřelci — okolo 2000 vojáků a 200 kusů techniky.

Zdroj: snews.com

Loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor