Ministr zahraničí Rex Tillerson se v pátek pokusil znovu ujistit nervózní evropské protějšky Ameriky o washingtonské oddanosti NATO, ale moc to nefungovalo podle očekávání, když je zase tlačil, aby utráceli více za obranu, čímž spustil ostré pokárání od Německa. „Jak dal prezident Trump jasně najevo, pro USA už není dále udržitelné, aby táhly proporcionálně neúměrný podíl na obranných výdajích NATO,“ řekl Tillerson na shromáždění spojeneckých ministrů zahraničí v Bruselu.
Opakujíc, co řekl Trump Angele Merkel během její americké návštěvy (kdy americký prezident údajně kancléřce předal fakturu na 375 miliard $ za obranné výdaje NATO po splatnosti), Tillerson říkal, že chce, aby členské státy Severoatlantické smluvní organizace (NATO) na summitu v květnu odsouhlasily zvýšení takovýchto výdajů do konce roku nebo přišly s konkrétními plány na dosažení 2% hrubého domácího produktu výdajů do roku 2024 – což je cíl, který Německo zpochybnilo.
Co ale dohnalo spojence NATO k zuřivosti, byl Tillersův návrh, že USA by rády mikromanagement tohoto procesu, a chtějí vidět každoroční plánovací milníky, které je ujistí o plnění slibů o obranných investicích, tedy o tom, že konečný termín 2024 bude splněn, hlásí WSJ.
Ministři zahraničí NATO se 31. března 2017 účastní shromáždění v ústředí Aliance v belgickém Bruselu. REUTERS/Yves Herman
Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel byl obzvláště rozlícený, uznával sice, že Německo by mělo utrácet více, řekl ale, že požadavek 2% HDP je „naprosto nerealistický.“ Aby Německo splnilo americký cíl, tak by muselo zvýšit výdaje o asi 35 miliard € (37 miliard $).
„Dvě procenta by znamenaly vojenské výdaje asi 70 miliard €. Neznám žádného německého politika, který by tvrdil, že je to dosažitelné, natožpak žádoucí,“ řekl Gabriel na první schůzce ministrů zahraničí NATO za účasti Tillersona.
„Spojené státy by si měly uvědomit, že je lepší mluvit o lepším utrácení místo vyššího utrácení,“ řekl spolu s tvrzením, že humanitární, rozvojová a ekonomická pomoc ke stabilizaci zemí a regionů by se měla také počítat.
Jak WSJ dodává, Gabriel odmítl zodpovědět otázky ohledně toho, zda má Německo v úmyslu vypracovat něco na způsob výdajových plánů protlačovaných USA. Na navýšení německých vojenských výdajů – které jsou teď asi na 1,2% HDP – USA dlouho nahlížely jako na klíč k tomu, aby Evropa vzala na svá bedra více ze své vlastní obrany.
Člen levicové Sociálně demokratické strany Gabriel vystupňoval svou kritiku dalšího navyšování výdajů i spolu s tím, jak se blíží zářiové volby, kdy argumentuje, že silná obrana k zajištění bezpečnosti nestačí.
Německá kancléřka Angela Merkel z vládnoucí Křesťanskodemokratické strany je ke zvyšování vojenských výdajů daleko vstřícnější, než slabší partner v její vládnoucí koalici SPD.
Hněv Němců propukl nejdříve krátce po Trumpově setkání s Merkelovou počátkem tohoto měsíce, kdy v Berlíně vyvolal pobouření svými tweety, že „Německo dluží NATO ohromné částky peněz,“ což je obvinění, které německé činitele rozběsnilo.
I přes německé kárání generální tajemník NATO Jens Stoltenberg tento tlak USA přivítal a řekl, že Evropa musí zvednout své výdaje a vylepšit své vojenské schopnosti. „Vyšší vojenské výdaje nejsou o uspokojení Spojených států. Je to o investicích do vyšší evropské bezpečnosti, protože pro Evropu je to důležité,“ řekl Stoltenberg.
Stoltenberg uvedl, že USA demonstrovaly svou oddanost bezpečnosti včetně letošního zvýšení počtu vojáků ve Východní Evropě jako součásti sil určených k odstrašení Ruska. Ač Stoltenberg odmítl Gabrielovo výzvy, aby se zahrnuly i nevojenské výdaje na tento cíl, tak řekl, že Německo „jde správným směrem“, když po letech krácení vydá na zbrojení více.
* * *
Tillerson mezitím zůstává neoblomný a řekl, že je třeba, aby spojenci buď platili více, nebo navrhly plány, jak těchto cílů dosáhnout, až se vůdci NATO sejdou 25. května – na prvním NATO shromáždění za účasti samotného Trumpa. Trump už proslul kritikou NATO, že je „zastaralé“, a navrhoval, že bezpečnostní záruky Washingtonu pro evropské spojence by měly být podmíněny jejich vyššími výdaji na svou vlastní obranu. Rovněž řekl, že chce, aby NATO více bojovalo proti terorismu.
„Naším cílem by mělo být, že na květnovém shromáždění se odsouhlasí, že do konce roku všichni spojenci buď splní slíbené směrnice, nebo, vypracují plány, v nichž jasně artikulují, jak těchto slibů bude dosaženo,“ řekl Tillerson.
Americké obranné výdaje činí asi 70 procent celkových obranných výdajů spojenců v NATO. Jen čtyři evropské členské státy NATO – Estonsko, Řecko, Polsko a Británie – plní dvouprocentní cíl.
Ač požadavky USA na více peněž od spojenců z NATO Německu moc nesedly, tak Tillerson během svého krátkého zastavení v Bruselu nabídl ujištění o washingtonské oddanosti NATO, i když američtí činitelé řekli, že neměl čas na schůzky jednoho s jedním, které jsou podle Reuters při takovýchto shromážděních zvykem. Jak už se referovalo předtím, původní Tillersonovo rozhodnutí vynechat své první shromáždění s ministry zahraničí NATO, zároveň však dodržet svůj slib návštěvy Ruska, vyvolal mediální šílenství s rozvířením dalších otázek ohledně toho, čemu je Trumpova administrativa vlastně oddaná. Schůzka byla nakonec přeplánována a on se jí v pátek zúčastnil.
„Spojené státy jsou oddány zajištění dostatečných schopností NATO na podporu naší kolektivní obrany,“ řekl Tillerson. „Tyto dohody, které jsme uzavřeli na obranu našich spojenců, dodržíme.“
* * *
Nakonec Tillerson v souladu s novým rozbíháním odstrašování v americko-ruských vztazích řekl, že NATO bylo základem pro vzdorování ruské agrese na Ukrajině. Jak hlásí Bloomberg: „Tillerson ve snaze utišit obavy, že nová administrativa bude usilovat o bližší vztahy s Ruskem na úkor NATO, zvláště poté, co Trump během prezidentské kampaně 2016 řekl, že tato aliance je „zastaralá“.“
„Dovolte mi, abych už v úvodní poznámce objasnil: závazky USA k NATO jsou silné a tato aliance zůstane základem trans-atlantické bezpečnosti,“ řekl v pátek v Bruselu Tillerson. „Aliance NATO je rovněž základem pro vzdorování té ruské agitace a té ruské agrese, která je jak nenásilná, tak i jen občas násilná.“
Řekl, že americké sankce za anexi Krymu „zůstanou, dokud Moskva ty aktivity, které naše sankce spustily, nezvrátí,“ a „Rusko budeme i nadále činit za jeho činy odpovědným.“
Ministr obrany James Mattis, penzionovaný generál známý svým přímým vyjadřováním, byl ještě výmluvnější. Při pátečním briefingu v Londýně řekl, že ruské „porušování mezinárodního práva má teď už delší historii od toho, co se stalo na Krymu až po další aspekty jejich chování, jako všelijaké strkání prstů do různých voleb u jiných lidí a takovéto věci.“
To byla otevřená narážka na ruské hackování a úniky dokumentů od Demokratů v loňských amerických prezidentských volbách v rámci kampaně, kterou americké zpravodajské agentury shledaly jako zaměřenou na poškození Trumpovy rivalky Hillary Clinton, která mu nakonec pomohla zvítězit.
Spolu s tím, jak se vztahy mezi Kremlem a Bílým domem zhoršují s každým uplynulým dnem, ještě než se Trump sešel s Putinem, tak obvinění, že Trump je loutkou Kremlu, v amerických médiích pořád zůstává trendy tématem.
Zdroj: zerohedge.com