PAŘÍŽ (AFP) – Francouzská vládnoucí Socialistická strana je od úterka rozervaná na cáry, když bývalý ministerský předseda Manuel Valls odmítl oficiálního prezidentského kandidáta této strany a podpořil nezávislého centristu Emmanuela Macrona. Vallsovo schválení Macrona zpečetilo propast mezi tím, co tento bývalý premiér popsal jako „dvě vzájemně nesmiřitelné levice“ – jedna pořád zapletená do třídního boje, představovaná prezidentským kandidátem Benoit Hamonem, a ta druhá reformistický tábor vedený Vallsem.
Dalším socialistickým vůdcům se podařilo tuto stranu udržet pohromadě, ale za prezidenta Francois Hollanda ten tichý pak o vzájemném neútočení mezi těmito frakcemi ztroskotal, načež se strana ocitla v chaosu.
Noviny Le Parisien uvedly, že Vallsovo zavržení Hamona – levicového rebela, který v roce 2014 opustil vládu kvůli její politice nahrávající businessu – bylo „hřebíkem do rakve“ této strany.
Strana Francoise Mitterranda, která od 70. let jednala jako všeobecná církev levice, „včera dost nedůstojně zemřela rozežraná korozí ideologických a osobních rozepří,“ napsal tento list.
Vallsovo vyznání přichází necelý měsíc před prvním kolem voleb 23. dubna s tím, že průzkumy ukazují velice těsné klání mezi Macronem a vůdkyní krajní pravice Marine Le Pen.
Hamon se táhne až na pátém místě za konzervativním kandidátem Fracois Fillonem a komunisty podporovaným radikálem Jean-Luc Melenchonem.
Že si socialistický kandidát nepovede dobře, se očekávalo vždy po pěti letech mdlého vládnutí nepopulárního Hollanda.
Valls řekl, že jeho rozhodnutí podpořit Macrona, který loni opustil socialistickou vládu, aby si vytvořil své vlastní hnutí, En Marche (V pohybu), které se staví, že není ani levice, ani pravice, „nebylo ze srdce, nýbrž z rozumu.“
„Myslím si, že bychom neměli Republiku vystavovat žádnému riziku,“ řekl Valls s tvrzením, že volbou kandidáta tipovaného, že v květnovém kole voleb snadno porazí Le Pen, jednal „odpovědně“.
Ale pro mnohé na levici toto schválení zavání zradou, když Valls v lednu slíbil, že bude podporovat vítěze socialistických primárek, v nichž byl sám kandidátem.
Rozzuřený Hamon ve středu naléhal na voliče, aby odmítli ty, kdo „mi vrazili dýku do zad.“ Socialistický aktivista v Marseille proti Vallsovi podal trestní oznámení za „věrolomnost“ s tvrzením, že jeho zavržení Hamona je „poslední kapkou, po které přetekl pohár.“
„Valls prohrál primárky,“ řekla AFP Sivie Lyons-Noguier, přičemž Vallse vyzvala, aby stranu opustil. „Bylo to na něm, aby si vyřídil rozpory s Hamonem.“
Podle Henryho Reye, politologa na Sciences Po na Pařížské univerzitě, ve Francii nejsou jen dvě levice, nýbrž rovnou tři: liberální tábor představovaný Vallsem a Macronem, sociálnědemokratický tábor vedený Hamonem a radikální tábor vedený Melenchonem, který je teď na levici vůdčím prezidentským kandidátem.
Ve středu optimistický Melenchon zavrhl zoufalou výzvu Hamona, aby ti dva spojili síly.
„Je jasné, že pokus o soužití různých levicí už nefunguje, jak se ukázalo na katastrofálním konci Hollandova prezidentství,“ řekl Rey.
„Linie byly překresleny, což je podmínkou pro restrukturaci levice,“ řekl.
Linie se také posunují napravo s Macronem a s nacionalistickou Le Pen odčerpávající podporu skandálem stiženého Fillona.
„Mám pocit, jako by nám všechny staré politické síly hynuly před očima,“ řekl politický analytik Pascal Perrieneau.
Avšak výzkumník na Sciences Po v Lyonu Thibaut Rioufreyt varoval před předčasným sepisováním nekrologu Socialistické strany.
„Socialisté se stali federací místních politiků,“ napsal do novin La Croix. „Ta bude existovat i nadále, ale její postoje se změní.“
Zdroj: breitbart.com