Jen, co prodělal brutální porážku zdravotní reformy Trumpcare, zasazenou členy jeho vlastní strany, se Trump s nezmenšenou energií rozhodl vrátit ke strategii postupu se svými politickými iniciativami prostřednictvím vládních vyhlášek. A přitom se dnes prezident Trump nachystal podepsat novou rozsáhlou vyhlášku ‚O energetické nezávislosti‘ zaměřenou na prosazování domácí produkce ropy, uhlí a zemního plynu, čímž zvrátí většinu Obamových snah vyřešit klimatickou změnu pomocí svého „Plánu čisté energie.“
Obamův Plán čisté energie byl konstruován k omezení emisí oxidu uhličitého z výroby elektřiny o 32% do roku 2030 v porovnání s úrovní roku 2005 a vedl ke kolapsu uhelného průmyslu včetně několika velkých bankrotů. Tato řečená iniciativa se dostala do právních potíží, jelikož Nejvyšší soud to zatím pozastavil a reviduje to federální odvolací soud. Teď se čeká, že Trumpova administrativa tuto záležitost nechá být, aby umožnila toto opatření revidovat nebo zrušit – což ekologisté přísahají, že napadnou.
Zde je souhrn toho, čeho bude chtít Trumpova vyhláška dosáhnout, od Axios:
- Začít rušit Plán čistých energií EPA (agentura životního prostředí), který zatím zmocňuje ke snižování emisí uhlíku z elektráren pálících uhlí
- Zrušit několik politik, které zaplétají klimatickou změnu do procesů přijímání federálních rozhodnutí, jako je vedení evidence o vyhlašovaných sociálních nákladech uhlíku zavedené Obamovou administrativou a směrnice Bílého domu, která zařazuje zvažování klimatické změny do spousty rozhodování o povoleních.
- Nařídit ministerstvu vnitra, aby skoncovalo s moratoriem na nájem federálních pozemků k těžbě uhlí.
- Nařídit EPA a Vnitru, aby revidovaly předpisy, kterými se řídí rozvoj těžby ropy a zemního plynu včetně předpisů EPA pro emise metanu pro nové zdroje a vnitřní předpisy pro fracking na federálních pozemcích.
- Zruší směrnice Bílého domu vyžadující, aby agentury při revizích energetických, infrastrukturních a jiných navrhovaných projektů přihlížely podle Zákona o národní politice životního prostředí ke klimatické změně.
- Požaduje od federálních agentur, aby široce revidovaly existující předpisy a politiky, které by mohly narušovat rozvoj energetiky. Mají 180 dnů na to, aby koncipovaly doporučení, která budou tyto problémy řešit.
- Ruší několik Obamových politických memorand a vyhlášek týkajících se klimatické politiky v širším měřítku, jako je široký strategický dokument z roku 2013.
Když nový šéf EPA Scott Pruitt mluvil přes víkend s Georgem Stephanopoulosem, tak řekl, že Trumpova nadcházející vyhláška bude mj. „řešit snahy minulé administrativy zničit v celé zemi pracovní místa prostřednictvím plánu čisté energie.“
„Jde o to, abychom zajistili, že budeme mít pro regulaci této země přístup, který je jak prorůstový tak i pro prostředí. V posledních letech jsme až příliš dlouho podléhali povídačce, že když jste pro růst a pro pracovní místa, tak jste proti životnímu prostředí, a tak to v naší zemi nefungovalo. A proto bude tato vyhláška řešit snahy minulé administrativy ničit v celé zemi pracovní místa pomocí plánu čistých energií.“
Tak kdo jsou vítězové a poražení dnešní vyhlášky? Domácí produkce ropy a plynu by mohla zažít dlouhodobý nárůst v té míře, v jaké dojde k zotavení cen, v současnosti je ale limitována více ekonomickými ukazateli než regulacemi. Na druhou stranu uhlí by mohlo zažít boom, jelikož Trumpova vyhláška prodlouží životnost určitých uhelných elektráren, které byly Obamovými předpisy předurčeny k odstavení.
Produkce ropy a plynu: Tyto změny nejspíš nebudou mít moc velký účinek, mohly by trochu ovlivnit rozhodování o vrtání a produkci. Usnadnění regulací vliv má, ale menší než momentální ekonomické ukazatele jako cena. Ať se teď bude Washigtonu věnovat jakákoliv pozornost, tak datem, které bude mít značný dopad, bude 25. květen, kdy se sejde OPEC, aby se rozhodli, zda prodloužit produkční omezení, která pomohla, aby se ceny zotavily oproti propadu z let 2015 a 2016 a pomohly tak rozhýbat se americkému ropnému boomu.
Infrastruktury: To bude významné. Průmysl už natěšený na nějakou smysluplnou změnu pryč od Obamovy éry – zvláště když ty první krůčky s potrubími Keystone a Dakota Access budou následovány dalšími kroky ve větší šíři. „Ze všech těchto věcí je tou, která by mohla být nejvýznamnější, neboť by to mohlo s produkcí hnout více dopředu a o něco rychleji, by bylo zrychlit všechno to vyřizování povolení infrastruktur,“ řekl ve vysílání zveřejněném v pondělí veterán ropný analytik Bobby Tudor z Centra o globální energetické politice Columbijské univerzity.
Uhlí: Uhelné akcie by mohly po této vyhlášce vyskočit, stejně jako to udělaly, když Trump v listopadu zvítězil. Trump by mohl trochu změnit tempo a dráhu dlouhodobého poklesu tohoto průmyslu, jak je v USA předpovídán, když těžba a energetika z uhlí se potýká s nepříznivým protivětrem levného zemního plynu, předchozími předpisy znečišťování vzduchu, obnovitelnostmi a s dalšími faktory. Ale nejspíš se všechno úplně neobrátí. Podívejme se na to ke konzultační firmě ClearView Energy Partners: „Vidíme jen málo politických pák, které by byly k dispozici, ať už v Kongresu nebo v Trumpově administrativě, které by stačily na to, aby se zbránilo vytěsňování uhlí v energetickém sektoru levným zemním plynem,“ uvedli v nedávné výzkumné zprávě.
Obnovitelnosti: Zabití Plánu čistých energií (který už tak zmrazil Nejvyšší soud) obnovitelnostem nepomůže, ale nejspíš je tak moc bolet nebude, alespoň ne prozatím, díky silám jako daňové úvěry, které byly koncem roku 2015 prodlouženy o pět let, mandáty pro zelenou energii jednotlivých států a klesajícími cenami. „Očekáváme, že v příštích několika letech bude pokračovat relativně silně budování obnovitelností, ať se s Plánem čistých energií stane cokoliv,“ řekl Axios Ethan Zindler, vedoucí analytik u Bloomberg New Energy Finance.
Tak co se bude dít dál? Jak prostě poukazuje Axios, spousta „byrokracie a soudních žalob.
- Některé z těch starých politik, na které se vyhláška zaměřuje, jako jsou revize směrnice Bílého domu o zvažovaní klimatických změn podle Zákona o národní politice životního prostředí, bude možno zrušit dost rychle.
- Ale finální vyhlášky jako Plán čistých energií se budou rušit dlouho, snad i roky, než se formálně zruší podle všech podrobných požadavků na administrativní úkony. A podívejte se také na skupiny ekologistů, s nimiž se rozhoří bitvy u soudu.
Mezitím už skupiny ekologistů slibují dlouhé a drahé soudní bitvy.
„Tyto činy jsou útokem na americké hodnoty a ohrožují zdraví, bezpečí a prosperitu každého Američana,“ řekl miliardářský ekologistický aktivista Tom Steyer, šéf aktivistické skupiny Klima příští generace.
Zelená skupina Spravedlnost Země řekla, že bude proti této vyhlášce bojovat jak u soudu tak mimo něj. „Tato vyhláška ignoruje jak zákon, tak vědeckou realitu,“ řekl prezident této skupiny Trip Van Noppen.
Zdroj: zerohedge.com