John McCain řekl evropským vůdcům, že má strach, že elity Nového světového řádu v Americe a v Evropě bojují ve ztracené bitvě. Tento bývalý republikánský prezidentský kandidát v proslovu na bruselském fóru řekl posluchačům, že „Nový světový řád je pod nesmírným tlakem“ a že „v tomto titánském zápase se silami radikalismu… nemůžeme postávat stranou a lamentovat, musíme se do toho zapojit.“
Euobserver.com hlásí :
„Věřím v EU,“ řekl, čímž obhajoval stanovisko protichůdné k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který v lednu řekl, že od Británie „bylo chytré se od EU odtrhnout“ a že NATO je „zastaralé“.
Řekl, že EU byla pro USA „jednou z nejdůležitějších aliancí“ a že EU a NATO mají „ten nejlepší výkaz za celou historii,“ když v posledních 70 letech udržely mír.
„Je třeba spolehnout se na NATO a mít NATO, abychom se vyrovnali s novými problémy,“ řekl.
Poznamenal, že „EU má příliš mnoho byrokratů, ale nic moc byrokracii,“ dodal ale, že „to není jediné místo na světě, které se s tímto problémem potýká.“
Řekl, že je „pořád napjatý, jaký bude celkový dopad Brexitu,“ a že neví, „jestli to pro EU není počátek vážného problému.“
McCain rovněž řekl, že podporuje Trumpův požadavek, aby evropské země zvýšily své obranné výdaje na NATO.
Kdo je za těmi tweety?
Dodal ale, že Američané by „rovněž měli ocenit fakt, že přes 1 000 mladých Evropanů položilo své životy v Afghánistánu a v Iráku.“
„Nevím, jakou na to pověsit cenovku. Je to, řekl bych, značný příspěvek, kdybyste se zeptali jejich matek,“ řekl.
Tento vlivný senátor, který přiznal, že se s Trumpem od voleb nesešel, řekl, že je „příliš brzy“ dělat závěry o jeho prezidentství.
Řekl, že byl „velice potěšen“ těmi, které Trump vybral do národně bezpečnostního týmu, poukázal ale, že je obchází více ideologičtí a méně kompetentní lidé.
„Otázkou je: komu to prezident naslouchá, kdo je za těmi tweety v 6 hodin ráno?“ řekl.
Když se ho ptali, zda si myslí, že „Rusko má v kapse značnou část Bílého domu,“ tak řekl: „Z toho strach nemám.“
Co mu starosti dělalo, byla „ruská role v našich volbách,“ i když přiznal, že neviděl „žádné důkazy, že by byli úspěšní“ při ovlivňování výsledku loňských amerických voleb.
Grázlové z KGB
Při tvrzeních, že teď Rusko zkouší ovlivnit volby ve Francii a v Německu, řekl, že kdyby uspělo, tak by to „pro demokracii mohl být rozsudek smrti.“
„Je to zkázonosný čin, který je určitě daleko smrtonosnější než shození nějakých bomb,“ tvrdil.
Protiruský jestřáb McCain řekl, že Putin chce obnovit Ruskou říši: „Chce Pobaltí, zabral si Krym a už je i na Ukrajině.“
„Jsou v tom grázlové z KGB, moji přátelé,“ řekl, zmiňujíc tak bývalou ruskou špionážní službu, pro kterou pracovával Putin. Dodal, že je třeba, aby USA „podle toho odpověděly.“
Řekl však, že sejde-li se Trump s Putinem, tak na tom nebude „nic špatného“.
„Nejsem proti takovéto schůzce,“ řekl, připomínajíc Bruselskému fóru, že prezidenti USA se se sovětskými vůdci scházeli i za Studené války. Dodal ale, že „na takovou schůzku je nejlépe přijít s tvrdou rukou,“ a na to zrovna teď USA nemají.