Papež František použil ve středu k popisu evropské migrační krize silných slov, když ji nazval největší tragédií od Druhé světové války. Papež při své každotýdenní generální audienci na Svatopetrském náměstí speciálně uvítal činitele italské církevní pro-migrantské asociace zvané „Migrantes“ a povzbuzoval je v jejich přijímání a pohostinnosti k migrantům.
František zdůraznil důležitost „integrace“ migrantů do hostitelské společnosti stejně jako „reciproční práva a povinnosti těch, kdož jsou přijímán, i těch, kdo přijímají.“
„Nezapomínejme, že tento současný problém s uprchlíky a s migranty je největší tragédií od Druhé světové války,“ řekl.
Papež František se k otázce imigrace vyjadřoval už často, když povzbuzoval jak lidi, tak národy, aby vůči migrantům otevřeli svá srdce a chovali se k nim podle jejich důstojnosti jako k lidským bytostem.
Loni na podzim tento pontifik řekl, že je „pokrytectvím nazývat se křesťanem a posílat pryč uprchlíky nebo ty, kdo potřebují pomoc. Ježíš nás učil, že ti, kdo jsou dobrými křesťany, jsou paralelou dobrého Samaritány,“ řekl.
František spolu s tím rovněž trval na suverénním právu národů kontrolovat své hranice.
„Ano, každá země má právo kontrolovat své hranice, kdo přichází a kdo odchází,“ říkal František v dlouhém lednovém interview, „ ty země, které jsou ohroženy terorismem nebo takovými věcmi mají ještě větší právo je kontrolovat.“
Papež v tom samém interview rovněž zdůraznil problém integrace, tj. možné úspěšné asimilace imigrantů do existující kultury.
„Tam, kde k integraci nedochází,“ řekl František, se imigranti začnou „ghettizovat“ a nestanou se součástí kultury své hostitelské země.
Jako příklad toho uvedl, že pachatelé „tragédie z belgického letiště Zaventem žili v imigrantské čtvrti, v blízké čtvrti.“
Poté, co loni v listopadu navštívil Švédsko a vyslechl si něco o problémech, které zažívají, nabídl papež František jemnější odstíny svých názorů na otázku imigrace spolu s rozlišováním mezi teorií a praxí.
„Tak, co si myslím o těch, kdo uzavírají své hranice?“ ptal se František. „Myslím si, že teoreticky by nikdo neměl uprchlíkům zavírat své srdce, ale ti, kdo vládnou, musí rovněž projevit prozíravost.“
„Měli by být velice otevření při jejich přijímání, musí však rovněž kalkulovat, jak je budou schopni usadit, protože uprchlíci nejenže se musí přivítat, ale musí se i integrovat,“ dodal.
„A když je jich země schopna integrovat řekněme jen 20, tak by jich měli přijmout právě tolik. Když je někdo jiných schopný toho udělat s více, tak ať jich více dostane,“ řekl.
Zdroj: breitbart.com