Před několika dny demokratický senátor z New Hampshire Jeanne Shaheen navrhl legislativu, která by dala ministerstvu spravedlnosti „novou pravomoc“ vyšetřovat potenciální porušení Zákona o registraci cizích agentů médiem ‚Russia Times‘. Shaheen kromě jiného řekl, že tato legislativa je nutná k určení, zda „RT News se při šíření dezinformací koordinují s ruskou vládou a podvrací náš demokratický proces.“ Nemusíme se ani dotknout toho už v samotné podstatě tohoto prohlášení skrytého pokrytectví, ale stačí, že už tu máme tiskové prohlášení z Saheenovo webové stránky:
Po zprávách rozvědky, že RT News funguje jako propagandistický kanál ruské vlády americký senátor Jeanne Shaheen (D-NH) navrhl legislativu, která dává ministerstvu spravedlnosti novou pravomoc vyšetřovat potenciální porušování Zákona o registraci cizích agentů ze strany RT America.
„Máme dobré důvody věřit, že RT New se koordinuje s ruskou vládou k šíření dezinformací a k podvracení našeho demokratického procesu,“ řekl Shaheen. „Americká veřejnost má právo vědět, zda to tak je. RT News vydala veřejná prohlášení chvástající se, že může obcházet naše zákony pomocí nastrčených korporací, a tak je čas, aby ministerstvo spravedlnosti vyšetřovalo. Můj návrh zákona poskytuje pravomoc potřebnou na vyžádání dokumentací od RT New a ke zjištění, komu se vlastně zodpovídají.“
Nedávná zpráva ředitele Národního zpravodajství nazvaná Hodnocení ruských aktivit a záměrů v nedávných amerických volbách dospěla k závěru, že činitelé RT News strukturovali své pobočné organizace tak, aby záměrně obešli americké požadavky na ohlašování a prozrazování podle Zákona o registraci zahraničních agentů. Zákon o modernizaci a vynucení registrace zahraničních agentů od senátora Shaheena dává ministerstvu spravedlnosti novou pravomoc vynutit si od organizací jako RT America předložení dokumentace o finančních zdrojích a zahraničních vazbách.
No, jak se ukazuje, i ruští činitelé mají pravomoc zahájit nesmyslné hony na čarodějnice ve své zemi úplně stejně, a tak se rozhodli tuto moc předvést dnešním oznámením, že zahájí podobné vyšetřování všech amerických médií, která v současnosti v Rusku operují. Od Reuters:
Ruská dolní komora parlamentu Státní duma schválila návrh na zahájení vyšetřování amerických mediálních organizací, které operují v Rusku, jak se uvádí v prohlášení v pátek vystaveném na jejich webové stránce.
Toto vyšetřování, které povede komise pro informační politiku, technologie a komunikace této Dumy zkontroluje, zda CNN, Hlas Ameriky, Rádio svoboda a „další americká média“ dodržují ruský zákon.
Poslanec Konstantin Zatulin, který tento krok inicioval, jej prohlašuje za „reakci na akce amerických politiků, kteří systematicky obviňovali ruská zpravodajská média z vměšování do amerických vnitřních záležitostí,“ jak uvádí páteční prohlášení.
Shaheenova legislativa si samozřejmě vysloužila rozsáhlou kritiku ruských agentur včetně ruského ministerstva zahraničí, jehož mluvčí tento návrh zákona odsoudila tvrzením, že by měl obsahovat klauzuli definující seznam knih, které by se měly shromáždit ke spálení.
Prohlášení uvedlo, že Duma tento krok v pátek večer podpořila poté, co Konstantin Zatulin, poslanec z pro-kremelské strany Jednotné Rusko navrhl vyšetřování v odvetě za to, co nazval „represivním“ americkým krokem vůči ruskému státem financovaném vysílači RT.
Řekl, že mluví o iniciativě amerického senátora Jeanne Shaheena, který přednesl návrh zákona zmocňující ministerstvo k vyšetřování možného porušení Zákona o registraci cizích agentů ze strany RT.
Na zahraniční média v Rusku dohlíží ruské ministerstvo zahraničí, jehož mluvčí Maria Zacharova tento týden vypíchla Shaheenovo demaršé kritiky, když k tomu ironicky poznamenala, že senátor by měl přihodit klauzuli se seznamem knih ke spálení.
Tento americký krok rovněž vyvolal hněv šéf-redaktorky RT Margarity Simonyan, která ve středu řekla novinám Izvestija, že je to ozvěna někdejších iniciativ amerického senátora Josepha McCarthyho, který dohlížel na kampaň k odhalování lidí považovaných v 50. letech za komunisty.
Mezitím tohle všechno přichází v době, kdy i vrcholní demokraté v pátek přiznali, že jejich vyšetřování Trumpovy kampaně jen těžko přinese jakékoliv důkazy o spiknutí s Ruskem (viz „ Demokratům se kampaň o Trumpově spiknutí s Ruskem hroutí“). Samozřejmě, že mnozí politici jsou ochotni nechat si fakta vylepšit hezkou povídačkou.
Zdroj: zerohedge.com