Bulharský prezident zlořečí „tureckému“ vměšování do národních voleb
19. března 2017 Redakce AC24 Ze světa 6085 0
thumbnail
SOFIA (AFP) – Bulharský prezident Rumen Raděv v pátek obvinil sousední Turecko z „vměšování“ do všeobecných voleb, které v této zemi proběhnou 26. března, a varoval, že jeho vláda to akceptovat nebude.  „Turecko je náš soused, přítel a partner a my trváme na rozvoji dobrých sousedských vztahů,“ řekl v pátek Raděv veřejnosti v televizi BNT.  „Ale turecké vměšování do našich voleb je skutečností a toto vměšování je nepřijatelné.“ 
 

K prohlášení došlo po více než týdnu rostoucího napětí mezi oběma zeměmi. 

Bulharsko rozezlilo, že Turecko zahájilo podporu pro Dost, tj. pro stranu turecké etnické menšiny, která se poprvé zúčastní všeobecných voleb. 

Vláda v Sofii ve čtvrtek předvolala tureckého velvyslance a odvolala svého vlastního vyslance z Turecka ke konzultacím.  

Raděv volal po „uklidnění a po de-eskalaci emocí,“ ale také varoval, že Bulharsko je bdělé. 

„Bulharské instituce a odpovídající služby aktivně pracují na odstranění všeho vměšování do našeho volebního procesu a do našich vnitřních věcí,“ řekl. 

Kromě toho bulharská zpravodajská služba DANS v pátek prohlásila, že dva turečtí občané byli vypovězeni a dvěma dalším zakázali vstup nebo pobyt v této zemi. 

Jeden z těchto mužů podněcoval proti-bulharské nálady na základě náboženství ve smíšených bulharsko-tureckých osídleních, řekl. 

Také dlouhodobý vůdce hlavní strany turecké menšiny MRF v Bulharsku Ahmed Dogan v pátek zlořečit prezidentu Recep Tayyip Erdoganovavi, když prohlásil, že jeho referendum svolané na 16. dubna o rozšíření prezidentských pravomocí je „šílenstvím“. 

Bulharsko je domovem menšiny etnických Turků v síle 700 000 obyvatel, což je dědictví po Otomanském impériu. 

K tomu navíc existuje 200 000 etnických Turků s bulharským pasem, kteří z Bulharska odešli za komunistické éry, kteří žijí v Turecku, a třetina z nich se pravidelně účastní bulharských voleb. 

Vztahy mezi etnickými Bulhary a Turky byli zatím mírumilovné, ale mnozí z turecké menšiny mají hořké vzpomínky na asimilační politiku za komunistické éry, kdy je úřady nutily přijímat slovanská jména. 

K napětí mezi těmito dvěma zeměmi také dochází v době prohlubujících se rozporů mezi Ankarou a Evropskou unií před tímto tureckým referendem s tím, že mnohé země zabránily tureckým ministrům, aby se zúčastnili shromáždění před tímto referendem. 

Turecko označilo německé a holandské politiky za „nacisty“ a hrozilo, že zruší dohodu s EU z roku 2016 o bránění přílivu migrantů vstupujících do tohoto bloku. 

Tento rozkol by mohl být pro Bulharsko, nejchudší zemi EU, značný problém, jelikož s ním má 270 kilometrů dlouhou hranici jako se svým jihovýchodním sousedem, řekl v pátek Raděv. 

„Eskalace napětí podél osy EU-Turecko by dopadla nejtvrději na Bulharsko, protože my jsme na frontové linii,“ varoval s naléháním na EU, aby našla řešení, které zajistí bezpečnost všem členským státům. 

Zdroj: breitbart.com

Loading...

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor