Rada Evropy tvrdí, že britská média, „online zdroje“ a „určití politici“ podněcují „nenávistnou mluvu“ a „nenávistné zločiny“ a dožadují se, aby stát posílil „mechanismus“, který takovéto hlasy „utlumí“ a umlčí. Poradní komise této Rady rovněž řekla, že „média by měla podporovat mezikulturní dialog,“ „školit“ žurnalisty k tomu, aby referovali správným způsobem, a najímat jich více z etnických menšin.
Tyto požadavky byly vzneseny ve zprávě vydané ve středu, které byla o dodržování Rámcové konvence o ochraně národnostních menšin (FCNM) v Británii, neboť toto je právně závazná Británií podepsaná smlouva.
„Určitá část mediálních a internetových zdrojů nenávistné mluvy je odpovědná za šíření rasově nepřátelského poselství, často se zacilujícího na muslimy a Cikány a určitá sociální média se stávají hlavním nosičem projevů sentimentů zaměřených proti imigraci a proti menšinám,“ píší autoři.
„Ač se britské úřady a činitelé tomuto pravidelně snaží čelit, je toho třeba udělat více a zajistit, že debata bude vedena odpovědným způsobem s úctou ke všem skupinám společnosti,“ říkají.
„Existující mechanismy jsou zjevně slabé na to, aby tuto hanlivou a provokační mluvu utlumily, aniž by narušily nezávislost médií, a jen málo bylo uděláno, aby se tyto mechanismy upevnily,“ dodává komise.
Členové Parlamentního shromáždění Rady Evropy 20.6.2016 ve Strasburku ve východní Francii drží na oběd cedulky iniciativy #NoHateNoFear.
Všichni členové Evropské unie jsou zároveň i členy Rady Evropy. Její nejznámější orgán je Evropský soudní dvůr pro lidská práva, který vynucuje Evropskou konvenci lidských práv.
Tato zpráva sice uznala, že bylo vynaloženo „vážné úsilí“ při „vzdorování nenávistné mluvě a nenávistným zločinům prostřednictvím politického rámce a zavedených nástrojů v celé Británii,“ požadovala však, aby bylo učiněno více.
Autoři tvrdí, že „nenávistná mluva na internetu je na vzestupu, zvláště vůči muslimům,“ ač uznávají, že dnes je v Británii daleko snadnější ohlašovat údajnou „nenávistnou mluvu“ a zacházet s ní jako se zločinem.
Britská policie existenci nedávného „nárůstu nenávistných zločinů“ zpochybnila. Směrnice nové Korunní prokurátorské služby (CPS) vydané v lednu jasně uváděly, že k tomu, aby se se zločinem zacházelo jako s „nenávistným zločinem, není zapotřebí důkazů, aby se to jako takový zavedlo do statistiky. Jak zpráva Rady Evropy uznala: „Ohlašování třetími stranami zlepšilo evidenci, linky pomoci, tomu se věnující webové stránky a výcvik policie, to vše přispělo k vyššímu ohlašování…“
„Spíše než by to byl prostě výsledek zlepšeného ohlašování a evidence nenávistných zločinů, se tento nárůst přičítá jako doprovodný jev určitých specifických a vysoce publikovaných spouštějících událostí,“ jako bylo zvolení muslimského starosty Londýna a konflikt v Gaze, píší autoři, i když jim na podporu toho chybí doklady.
Zdroj: breitbart.com