Juncker potichoučku kuje pikle, jak po Brexitu v EU zařídit více Evropy
9. března 2017 Redakce AC24 Ze světa 8437 0
thumbnail
Zdroje z vnitřku komise říkají, že šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker rozbíhá vše, aby tváří v tvář volání po vytvoření dvojvrstvého Evropského projektu zařídil ‚více Evropy‘. Když Juncker 1. března odhalil bílou knihu tohoto bloku pro strategii po Brexitu, tak nastínil pět možných cest vpřed: 1) „Pokračovat dál“; 2) „Nic kromě společného trhu“; 3) „Ti, kdo chtějí více, dosáhnou více“; 4) „Dělat toho méně, ale efektivněji“; a 5) „Dělat toho daleko více společně“.
 

Vůdci Francie, Německa, Španělska a Itálie se vyjádřili na pondělní tiskové konferenci, že upřednostňují dvojproudou Unii, což je linie, kterou předtím zastával i Juncker.

Ale v reakci na tiskovou zprávu, že to je jen póza, jakou Juncker zaujal, zdroje Komise zkouší objasnit, že se v současnosti posunul k podpoře páté možnosti – více Evropy.

Juncker řekl, že si dá pozor, aby se to moc nerozkřiklo, protože má strach ze vzedmutí odporu vlád a občanů, pokud by se na Komisi pohlíželo jako na něco, co uvaluje na lid Evropy větší integraci.

„Mohlo by se na to pohlížet jako na další projekt uvalený Bruselem,“ řekl EURACTIV činitel Komise.

On naopak spoléhá na to, že se objeví odpor z principu u visegrádských zemí (Polska, Maďarska, z České republiky a Slovenska) proti myšlence dvouproudé unie.

„Bez ohledu na rychlost integrace všichni potřebujeme táhnout v jednom směru, abychom měli společné cíle, vize a důvěru v silnou a prosperující Unii,“ řekli ve společném prohlášení vydaném 2. března vůdci čtyř visegrádských zemí.

Ty akceptují, že „zvýšení kooperace“ umožněné dohodami o EU by šlo využít „k zajištění nezbytné flexibility.“

Ale dodaly, že „jakákoliv forma zvýšené kooperace by měla být otevřená pro všechny členské státy a měla by se přísně vyhýbat jakémukoliv druhu dezintegrace z jednotného trhu, Schengenské oblasti a Evropské unie samotné.“

Jejich postoj je staví do sporu s jejich Západoevropskými partnery, zvláště s Francií, Německem, Španělskem a Itálií. Vůdci těchto čtyř zemí se v pondělí sešli ve Versailles ve Francii, kde se připravují na nadcházející shromáždění EU, kvůli kterému se dohadují na úmluvě, jak hnout s integrací vpřed a dosáhnout jejího vyššího tempa a umožnit dalším členským státům do toho nastoupit teprve až pro ně bude vhodný čas.

„Musíme mít odvahu smířit se s myšlenkou, že některé země se mohou hnout vpřed o trochu rychleji než jiné,“ řekla německá kancléřka Angela Merkel.

Zdroj: breitbart.com

Loading...

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor