Protestující tvrdí, že nizozemská vláda lže o rozsahu problému s emisemi, aby se zmocnila soukromých pozemků…

Tisíce nizozemských zemědělců v sobotu protestovaly proti vládní politice snižování emisí dusíku a varovaly, že tato politika vyřadí farmy z provozu a ovlivní produkci potravin.

Na akci v Haagu před regionálními volbami, které se konají tento týden, bylo možné vidět stovky traktorů z celého Nizozemska a podle agentury Reuters se jí zúčastnilo více než 10 000 zemědělců.

Protestující obviňovali nizozemskou vládu, že nutí zemědělce opustit půdu v soukromém vlastnictví, aby se zavděčila Bruselu, a nesli transparenty s nápisy „Žádní zemědělci, žádné potraviny“ a „Žádný „problém“ s dusíkem neexistuje“.

„Bojujeme proti zkorumpované a nespravedlivé vládě,“ řekla účastníkům protestu Eva Vlaardingerbroeková, významná účastnice kampaně na obranu zemědělců. Hovořila o vládě, která „vyhání naše zemědělce z jejich půdy“ a která se „obrátila proti vlastnímu obyvatelstvu“.

„Naši zemědělci po staletí vyráběli potraviny pro miliony lidí na celém světě. A namísto toho, co tvrdí ti lháři v Haagu, tak činili zodpovědným a udržitelným způsobem.“

„Ale náš kabinet se o přírodu nestará. Prostě si vymysleli lež, aby našim zemědělcům ukradli půdu,“ dodala.

Vláda premiéra Marka Rutteho slíbila, že přijme radikální opatření, aby splnila svůj ambiciózní cíl snížit do roku 2030 emise dusíku v zemi na polovinu, a za hlavního viníka označila rozsáhlý zemědělský sektor země kvůli velkému počtu hospodářských zvířat a používání hnojiv.

V loňském roce vláda oznámila plány na snížení počtu hospodářských zvířat o třetinu a zemědělcům bylo rovněž oznámeno, že jejich půda může být předmětem povinného výkupu.

Zemědělští pracovníci uspořádali proti vládní politice několik demonstrací a v loňském roce při masových protestech zablokovali dálnice a distribuční centra supermarketů.

„Tyto redukce jsou tak výrazné, že tyto venkovské komunity budou ekonomicky zcela zdevastovány,“ řekl loni v červnu Sander van Diepen, mluvčí nizozemského zemědělského a zahradnického svazu LTO Nederland.

Henk Staghouwer, bývalý nizozemský ministr zemědělství, kterého Mark Rutte jmenoval, aby plány dotáhl do konce, loni v září po bouřlivém létě plném masových demonstrací rezignoval a přiznal, že po zralé úvaze nebyl „tou správnou osobou, která by měla dohlížet na úkoly, které přede mnou stály“.

Regionální volby do nizozemského Senátu se mají konat 15. března.

Zdroj: rmx.news