V Česku sice dnešním dnem oficiálně začaly letní prázdniny, ale spolu s tím přichází i jisté zpřísnění opatření v rámci koronavirové epidemie. (Foto: Youtube)
Na dnešním jednání totiž vláda stanovila nová pravidla pro to, kdy je očkovaný člověk považován za bezinfekčního.
V Praze proběhla tisková konference o mimořádném jednání vlády, která se zabývala zhoršující se epidemickou situací s covidem-19 a rozhodla o dalších opatřeních.
Kabinet se dohodl na tom, že jedna dávka očkování proti koronaviru už nebude stačit pro prokázání bezinfekčnosti. Nově budou dostatečné až dva týdny po druhé dávce. Tuto změnu oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
„Vláda schválila mimořádné opatření, které mění pohled na lidi, kteří mají pouze jednu dávku očkování. Nově nebude dostatečné pro prokázání bezinfekčnosti, pokud má člověk jenom jednu dávku. Naočkován bude muset být plně,“ nechal se slyšet Vojtěch.
Uvádí se, že se toto opatření vztahuje na vakcíny, u nichž je zapotřebí aplikovat dvě dávky, tedy Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna.
„ Projeví se to u návštěv služeb, koncertů, hromadných akcí a podobně. Pokud bude mít člověk pouze jednu dávku, tak se musí testovat,“ řekl Vojtěch s tím, že u jednodávkové vakcíny platí, že po ochranné lhůtě je člověk považován za bezinfekčního po jedné dávce.
Toto opatření vstoupí v platnost od pátku 9. července.
Cestování a podmínky pro návrat do zeměZároveň se Vojtěch vyjádřil k tomu, jak se v Česku nyní vyvíjí epidemická situace: „Situace začala stagnovat a v Praze se dokonce bohužel i zhoršuje. Zásadní je ale šíření delta mutace, která je velmi infekční.“
Cestování a podmínky pro návrat do země
To však nebylo z nových pravidel zdaleka vše. Jisté změny totiž přichází také pokud jde o příjezd ze zahraničí.
„Zavádíme systém, kdy z jakékoliv země člověk přijede, musí být otestován. Bude to odlišné podle barvy země. V tuto chvíli chceme sjednotit režim pro zelené a oranžové země. Pokud člověk přijede z nich, bude muset vyplnit příjezdový formulář a být otestován alespoň antigenním testem ne starším než 48 hodin, případně testem PCR ne starším než 72 hodin. Může proběhnout před příjezdem nebo nejpozději 5 dnů po příjezdu. Neplatí pro plně naočkované nebo ty, kteří prodělali covid ve 180denní lhůtě,“ objasnil ministr zdravotnictví.
Uveďme, že v případě červených a tmavě červených zemí vláda změnila jen to, že plně naočkováný člověk nově nebude muset do samoizolace, ani projít jakýmkoliv testem.
„Když jste plně naočkovaní, tak z těchto zemí nemusíte nic řešit. U ostatních platí podmínky samoizolace 5 dní, pak PCR test tak, jak to platí už nějaký čas,“ popsal situaci.
Pokud jde o kategorii černých zemí, tam vláda původně zakazovala vycestovat. Podle Vojtěcha to ale není možné, takže důrazně doporučuje, aby tam lidé nejezdili. Od 5. července se mezi tyto země zařadí Tunisko. Vláda ale diskutovala i o tom, zda mezi ně nezařadit i Velkou Británii, kde aktuálně extrémně sílí mutace delta.
„Chtěli jsme ji zařadit od 12. července, nakonec jsme se shodli, že budeme situaci monitorovat a vrátíme se k tomu,“ poznamenal.
Nelze opomenout ani to, že zaměstnavatelé nebudou moci vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu. Oproti původním plánům se povinnost testovat nebude týkat návratů po cestě po Česku. Vojtěch vysvětlil, že to odmítla Legislativní rada vlády.
„Důležité jsou importy ze zahraničí, bohužel vidíme, že jsou i ze zemí, které jsou tak zvaně zelené, dnes například Německo a podobně. Proto jsme se rozhodli, že chceme, aby test byl proveden z jakékoliv země.. Zaměstnance, kteří byli v zahraničí, považujeme za největší riziko. Uvažovali jsme o testování každého, kdo byl nepřítomný v práci, ze strany Legislativní rady vlády to bylo posouzeno, že to možné není,“ řekl k věci ministr Vojtěch.
Zdroj: snews.com