Švandovo divadlo na pražském Smíchově svým krokem vzbudilo vlnu nevole na sociálních sítích. Nad svým vchodem totiž umístilo slogan Black Lives Matter, a tím pádem vyjádřilo svou solidaritu vůči protestnímu hnutí, jehož akce se šíří ve Spojených státech a nyní i v Evropě. Tento krok mnozí uživatelé označili za projev rasismu a podporu extremismu. (Foto: Twitter)
Protesty, jež propukly po smrti Afroameričana George Floyda, se postupem času se začaly rozšiřovat i do evropských zemí. Zpočátku mírové demonstrace proti policejnímu násilí vyústily ve střety s policií, ničení majetku, rabování obchodů a restaurací a odstraňování či ničení soch. Sloganem protestního hnutí se stalo heslo Black Lives Matter a centrálním tématem samotných demonstrací a nepokojů je otázka rasismu, zvláště pak diskriminace lidí s tmavou barvou pleti.
Vedení Švandova divadla na Smíchově se rozhodlo, že se do současného protestního trendu zapojí a vysloví svou podporu demonstrantům. Nad svým vchodem tedy umístilo slogan Black Lives Matter, který se nyní nachází pod názvem samotného divadla.
„Na Smíchově,“ zní nápis tweetu zveřejněného na oficiální stránce divadla na Twitteru.
Kontroverzní rozhodnutí ale nezůstalo bez odezvy uživatelů. Nálada, která převážně panovala mezi komentujícími, jen stěží potěší ředitele Švandova divadla. Snaha zaujmout pozici odpůrců rasismu ve skutečnosti vedla k obviněním z rasismu a diskriminace lidí s bílou barvou pleti.
„Pardon, ale to vypadá jako vstup pouze pro černé. Úplně bych se bála do toho divadla jenom vstoupit. Běloši by asi dostali přes hubu, protože na jejich životě nezáleží. Pouze BLM!!!! No, každopádně já tam nepůjdu určitě. Zajímalo by mě, jestli s tím všichni zaměstnanci souhlasili!“ vyslovila své pohoršení uživatelka Michaela Dočkalová.
Obvinění z diskriminace lidí evropského původu ale není jediným nepříjemným důsledkem, kterému vedení divadla na pražském Smíchově musí čelit.
„Wow. Aneb podpora recidivistů. Až si zase budete stěžovat, že vám chybí finance, tak si uvědomte, že tímto přijdete o diváky. Ani korunu pro vás!“ píše komentující jménem Michal Strnad.
Vzhledem k tomu, že na provoz Švandova divadla přispívá Městská část Praha 5, mnozí uživatelé uváděli, že jako daňoví poplatníci nemají zájem o to, aby se jejich peníze odváděly těm, kteří podporují rasismus či rabování.
„Děkuji za informaci. Vím, kam už nikdy nejít. Pokud bude jen trochu možné ovlivnit, kam jsou posílány moje daně, tak si buďte jisti, že přestože doposud z mých daní jdou peníze na kulturu, udělám maximum, aby nešla ani koruna,“ vyjádřil svůj postoj uživatel Venda Rehak.
„Taky mám rád skupinu Black Sabbath. Ozzy kdysi ukusoval netopýrům hlavičky a žádná pandemie z toho tehdy nebyla. A navíc si myslím, že all lives mater, nejen black, jak tendenčně inzeruje divadlo, které si dneska říká Švandovo!“, uvedl Miloš Skalka.
Kontroverzní skutek vandalů, kteří posprejovali sochu bývalého britského premiéra Winstona Churchilla na pražském Žižkově, byl odsouzen českým prezidentem Milošem Zemanem. Ten ve svém vyjádření zdůraznil historické zásluhy britského politika a tento čin označil za projev nesmyslné nenávisti.
„Zneuctění památky Winstona Churchilla je dalším důkazem hlouposti a nenávisti těch členů české společnosti, kteří sami v životě nic nedokázali. Kdyby nebylo Winstona Churchilla, uzavřela by v roce 1940 Británie separátní mír s Německem a Češi by slovy Reinharda Heydricha neměli ve své vlasti co pohledávat,“ sdělil český prezident.