Vražda velitele íránských sil Kuds Kásima Sulejmáního je „teroristická prasárna“, prohlásil bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Ze strany „kavárny“ to ale hned schytal. (Foto: Facebook)
Atentát na legendárního íránského generála vyvolal v Česku nejednoznačné reakce. Řada politiků a analytiků varuje před hrozbou eskalace situace na Blízkém východě. Mezi jednoznačné odpůrce se, pro mnohé překvapivě, zařadil i Matěj Stropnický, syn bývalého ministra obrany i zahraničí Martina Stropnického, který nyní působí jako velvyslanec v Izraeli.
„Špinavý Trumpův atentát, normální teroristická prasárna to je,“ napsal rozzuřeně Stropnický na svůj Facebook. „To je asi ta politika ‚řešíme migraci v zemích původu‘. Přátelům svévolných teroristických útoků našich drahých spojenců nabízím srovnáníčko: třeba kdyby teď dronem zapích Putin generála Pavla. To by byla mela. Myslím, že třeba Jakuba Jandu by museli hospitalizovat, jak by křičel, že to říkal,“ prohlásil.
Vražda velitele íránských sil Kuds Kásima Sulejmáního je „teroristická prasárna“, prohlásil bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Ze strany „kavárny“ to ale hned schytal.
Srovnání íránského generála, který sice významně přispěl k porážce Islámského státu*, ale zároveň podporoval útoky militantů na americkou armádu, s bývalým šéfem českého generálního štábu a předsedou vojenského výboru NATO, generálem Petrem Pavlem, mnohé zarazilo.
„Psát se rok 1942, tak levicový pomatenec Stropnický nejspíš rozhořčeně odsuzuje atentát na Heydricha,“ napsal v reakci jeden z uživatelů.
Velké pobouření Stropnický vyvolal u šéfredaktora deníku Forum 24 Pavla Šafra. Podle něj jsou obavy z možných následků atentátů legitimní. „Nikdo slušný ale nemůže Američany označit za agresory, provokatéry či teroristy,“ napsal.
„Ohlasy na americkou akci proti Sulejmánímu slouží jako praktická mapa, podle které víme, kde tu kdo stojí. Matěj Stropnický se po Lubomíru Zaorálkovi rovněž postavil do jedné řady s Okamurou a Filipem,“ domnívá se šéfredaktor liberálního portálu.
Ten, kdo naopak Spojené státy za agresory označuje, podle Šafra patří do „rudo-hnědé extremistické a proruské fronty s různými odstíny šedi“.
Čeští oficiální představitelé reagovali na vraždu Sulejmáního opatrně. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) označil americký letecký úder za mimořádný krok, který nezůstane bez odezvy. Podle něj se situace v regionu nadále komplikuje a hrozí růst islámského terorismu.
The New York Times uvedl, že Trump nařídil zabití Sulejmáního navzdory údajům rozvědky
© REUTERS / LEAH MILLIS
Trump nařídil zavraždit Sulejmáního navzdory údajům rozvědky
Premiér Andrej Babiš spolu s českým velvyslancem při NATO Jakubem Landovským označil krok Washingtonu za odvetu za předchozí íránské útoky na americké základny v Iráku.
Jednoznačně proti atentátu se postavil ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který vraždu Sulejmáního okomentoval jako první z vlády.
„Zabití íránského generála Sulejmáního je nebezpečná provokace, která bude znamenat eskalaci situace v regionu. D. Trump si tímto siláckým gestem vyrobil další problém do blížících se prezidentských voleb v USA,“ napsal ministr kultury na Twitter.
Také komunisté a SPD se ostře postavili proti americkému počínání na Blízkém východě.
„Moje přítelkyně a kolegyně ze společné evropské vlastenecké frakce Marine Le Penová má podle mě – i v souvislosti s posledním vývojem na Blízkém východě – bohužel pravdu. USA napadají a rozvracejí suverénní státy,“ prohlásil předseda hnutí SPD Tomio Okamura.
„Neuvěřitelné, že USA provokativně zorganizovaly vraždu gen. K. Sulejmáního, musí být na tom přes veškeré vychloubání opravdu špatně. Takový krok je totiž pro středoasijské suverénní státy opravdu důvod k válce. To ale nebude Írán proti Iráku, ale Persie a arabský svět proti USA,“ míní šéf KSČM Vojtěch Filip.
Zdroj: snews.com