Před 20.hod začal projev českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se vyjádřil k aktuální koronavirové situaci a přijatým opatřením. Dotyčný ve své řeči mimo jiné přiznal, že nás čekají opravdu tři složité a neveselé týdny, ale dodal, že opatření jsou třeba a jsou promyšlená. (Foto: Youtube)
Ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes zahájil svůj mimořádný televizní projev, který byl původně naplánoval na včerejší den, ale nakonec byl odložen.
Hned na začátku připustil, že nově přijatá vládní opatření výrazně zasáhnou do života lidí.
„S plným vědomím jsem na sebe přijal zodpovědnost za to, že udělám maximum pro to, abych zabránil explozivnímu šíření viru v naší populaci, čemuž právě nyní neoddiskutovatelně čelíme,“ dodal.
Poznamenal také, že je přirozené, že vzhledem k novým opatřením nutně musel vzniknout celospolečenský dojem velké frustrace a zklamání, že Prymula opět něco utahuje, přikazuje, zakazuje, a že vláda jedná zmatečně, nerozhodně, nepřesvědčivě.
Zdůraznil, že i on je jen člověk, který se ale umí do těchto pocitů vžít. Rovněž na sebe přijal nelehký úkol, a sice ubránit lid před pandemií. Je ale přesvědčen, že zachraňovat lidské životy má svůj hluboký význam.
„S plným vědomím od začátku vypuknutí epidemie jsem konzistentně nahlas a veřejně říkal, že boj s jakoukoli epidemií je dlouhodobě trvající proces a je potřeba k jeho úspěšnému zvládnutí stanovit jasnou a promyšlenou strategii, a to od samého začátku,“ zdůraznil.
V souvislosti s tím také přiznal, že v létě možná nebyl tak důsledný a měl více apelovat na lidi, za což se omlouvá. „Nejsem bezchybný. A teď to nejdůležitější – zkrotit jakoukoli epidemii nelze nikdy a nikde na světě bez ztrát ekonomických a sociálních,“ zdůraznil něco, co si dle něj mnozí neuvědomují.
Nedokáže ale odpovědět na to, kolik nás tento boj s epidemií bude stát. Myslí si také, že není pravda, že volba staojí mezi ekonomikou a zdravím. „Ekonomika funguje, jen když je epidemie pod kontrolou, nejsou plné nemocnice a lidé se ze strachu před virem nezavírají doma,“ poznamenal.
Podle Prymuly navíc všichni vidíme, že se stav v ČR prudce zhoršuje a nárůst počtu případů je globálně jeden z nejvyšších. Dodal také, že modely jasně ukazují, že v dalších dnech a týdnech dojde k dalšímu nárustu hospitalizovaných osob, lidí v těžkém stavu a také k dalším obětem. To je dle něj takřka jisté.
„Čekají nás opravdu tři složité a neveselé týdny,“ přiznal.
Pokud by se ale podle jeho slov nic nedělalo, pak by to skončilo katastroficky. „Vím, že přijetí omezujících opatření vyvolalo velkou vlnu kritiky a nenávisti a že občané opatření často vnímají jako nelogická a šikanující. Zcela chápu, jak jste na to citliví, chci se za zásahy omluvit – ale věřte, pokud bychom nereagovali, šíření viru by se vymklo jakékoliv kontrole,“ vysvětlil.
„Musíme jednat rychle a mnohdy překotně. Deklaruji a dávám vám své slovo, že budeme stále monitorovat dopady opatření a vyhodnocovat jejich nutnost a funkčnost. I když se vám nebudou líbit, i když vás budou štvát a i když budete propadat různým pocitům, které máme všichni – pocitům osamocení, nejistoty a smutku z toho, že nemůžete svůj život žít tak, jak jste byli zvyklí,“ řekl.
Prymula opatřeních
Jasně také zmínil, že pokud to situace umožní, opatření, která nebudou nutná, se okamžitě uvolní. Vše ale bude záviset na vývoji epidemie, konkrétně na reprodukčním čísle. To je v současné chvíli na úrovni 1,5 a cílem ministra je dostat se alespoň na hodnotu 0,8.
„Opatření jsou promyšlená, a protože se jako epidemiologové snažíme obsáhnout činnosti, které jsou rizikové, zasahuje do životů každého z vás,“ poznamenal a vyzval lidi, aby jim věřili, protože ví, co dělají.
Zdůraznil také, že primárním cílem je vyhnout se lockdownu, k němuž došlo na jaře. „Nechceme zavřít celou zemi tak, jako na jaře. Nechceme lockdown, mým primárním cílem je se tomuto stavu vyhnout. Nechceme zavírat obchody, služby a fabriky. (…) A jak chceme tohoto cíle dosáhnout? Společně. Jen společně. Všichni,“ uvedl.
Ve svém projevu se Prymula také samostatně věnoval všem novým opatřením, která vláda včera oznámila. Snažil se lidem vše vysvětlit a argumentoval, proč byla taková opatření přijata. Dotkl se například uzavírání škol, které přecházejí na distanční výuku.
„Vím, že je to velký zásah pro všechny rodiny, ale dobrá zpráva pro vás, rodiče žáků prvního stupně je, že 2. listopadu se vaše děti do školy vrátí,“ podotkl.
Přiznal také, že si je vědom toho, že dané opatření má řadu odpůrců a zdůraznil, že o něm na vládě také velmi dlouho diskutovali.
„Jsou zde však jasná data, která ukazují, že nejčastěji jsou postiženi pedagogové a pracovníci ve školství, dokonce častěji než zdravotničtí pracovníci. Tento prudký nárůst začal 12. září a neustále raketově stoupá,“ objasnil.
Zároveň vyzval lidi, aby dodržovali hygienu rukou a vyhnuli se blízkému kontaktu, pokud jde o obchod a služby.
„Bez vás, bez každého z vás, vašeho porozumění pravidlům a opatřením, bez vaší důvěry v to, že mají smysl, a bez jejich dodržování, ten virus neporazíme. Prosím, pomozte. Pomozte mi v mé práci. Týká se to nás všech,“ poznamenal.
Tři pilíře boje s epidemií
Podle ministra má strategie boje s epidemií covidu-19 celkem tři klíčové pilíře. Ty se týkají nemocnic, testování a komunikace.
Prvním pilířem je dle něj robustní posílení kapacity lůžek pro pacinty s covidem-19, spoluřízení státních nemocnic ministerstvem a zajištění jejich dostatečného financování. Druhý pilíř bude zahrnovat plošné testování české populace s trasováním infekčních pacientů. Třetím pak bude změna způsobu komunikace a zlepšení informování veřejnosti.
Navíc si Prymula za prioritu klade také vyčlenění kapacit lůžek v nemocnicích.
„Cílem je vyčlenění kapacit až na 10 tisíc lůžek a rozdělení péče na kapacity covid pacientů, urgentní medicíny a neodkladné péče,“ řekl.
Za tímto účelem tedy zřídil pracovní skupinu v čele s hlavním náměstkem Všeobecné zdravotní pojišťovny Davidem Šmehlíkem, šéfem Chytré karantény plukovníkem Petrem Šnajdárkem, a profesorem Vladimírem Černým. Dotyční by se přitom mělo postarat o dohled nad sledováním dostatku kapacit. Prymula podle svých slov rovněž zajistí dofinancování zvýšené kapacity nemocnic.
„Musíme se za každou cenu vyhnout situaci, kdy bychom se o některého z nemocných nedokázali z kapacitních důvodů postarat,“ zdůraznil.
Cílem je také vytvoření dodatečných JIP kapacit, a také kapacit pro stabilizované pacienty, kteří zůstávají v nemocnici především proto, že je pro ně obtížné se v infekčním stavu vrátit do domácí péče.
Pokud jde o plošné testování, v současné chvíli se pracuje na průzkumu a odpilotování metody testování na bázi antigenních testů. Tyto testy jsou dle ministra rychlé, levné a snadné, a prakticky umí ukázat výsledek testu do 15 minut. Pokud by se tyto testy podařilo zajistit, pak by testování bylo pro všechny občany zdarma a umožnilo by zachytit obrovskou množinu infekčních, tedy příznakových pacientů.
V neposlední řadě přišla řeč i na způsob komunikace, který může působit nesrozumitelně. „Epidemiologie je exaktní vědou založenou na tvrdých datech. Zvenčí se může jevit nelogická, ale jde nám o celou populaci naší země a věřte, že víme, co děláme,“ slíbil.
Mimo to se odteď bude snažit více vysvětlovat jednotlivá opatření tak, aby se občané orientovali a aby byla přehledná. „Budu se proto vždy snažit klást důraz na vysvětlení, proč je zavádím, z jakých důvodů a na základě jakých parametrů. Slibuji vám to, protože mi záleží na tom, aby se každý občan naší země orientoval a udělám pro to vše, co bude v mých silách. A pokud se vyskytne komunikační nedokonalost, vždy ji opravím, aby měl každý ty nejaktuálnější informace,“ podotkl.
„Myslím, že je vám v tuto chvíli již jasné, že pokud všichni nepřispějeme disciplinovaným chováním ke zpomalení šíření viru, situace se bude prudce zhoršovat a jakékoli úsilí státu o boj s pandemií nemůže být úspěšné,“ varoval.
Také apeloval na všechny, kteří šíří obsah z dezinformačních zdrojů a podněcují občany k nenošení roušek a nepodřizování se opatřením, aby to nedělali. Dále vyzval občany, aby sledovali jeho profil na Twitteru.
Zdroj: snews.com