Bezpečnostní expert Andor Šándor se v rozhovoru pro Parlamentní listy snaží dopátrat, co stojí za výbuchem muničního a zbrojního skladu ve Vrběticích. (Foto: Youtube)

Šándor předpokládá, že verze o sabotážní akci ruských agentů zatím příliš neobstává před kritikou, neboť během postupné analýzy situace u něj vzniká řada otázek.

V rozhovoru se upozorňuje, že po dvou rocích vyšetřování byla jako příčina určen výbuch zneschopnělých min.

BIS navíc tehdy varovala, že některé muniční sklady nejsou v příliš uspokojivém stavu, jenže o cizím zavinění se vůbec tehdy nemluvilo, i když se o pohybu cizích státních příslušníků už vědělo. Verze s jejich vlivem byla podle Šándora nedoceněná.

„Zřejmě se tato stopa nikterak neprověřovala. Pokud by se prověřovala, musela by být součástí nějaké vyšetřovací verze policie a musela by se objevit u soudu. Tam se neobjevila,“ uvedl generál.

V tom všem je ale podle něj potřeba nejprve položit otázku ministerstvu obrany, které nezajišťuje náležitou ochranu pro všechny muniční sklady, které má ve svém resortu.

„Ministerstvo obrany má v rámci Armády České republiky šest zbrojních skladů, které jsou velmi kvalitně zajištěny. A pak jsou sklady ve Vrběticích a možná ještě nějaké jiné – kde se skladuje úplně to stejné –, které skladují soukromé firmy a úroveň zabezpečení je mnohonásobně nižší a špatná. Je třeba položit si otázku, jak je možné, že stejný materiál v rámci jednoho resortu se skladuje za naprosto rozdílných podmínek technického, bezpečnostního a jiného zařízení,“ podivil se Šándor.

Další otázkou podle něj je, jak by se ruští agenti vůbec mohli do skladu dostat a nainstalovat výbušniny.

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice a další materiál, není jako jít do restaurace a vybrat si místo u stolu. Musíte to tam znát. A bez insidera, který vám to řekne, to nemůžete udělat,“ domnívá se.

„Potřebujete mít informaci o tom, kdo bude vyvážet zbraně a kam, a pak informaci, abyste věděl, kde je to uskladněno a jak. A pokud to chcete vyhodit do vzduchu za cesty, musíte znát itinerář té cesty. A to ví jenom ta firma, která to vyváží. Bez té spolupráce si to neumím představit. Že přijdou Čuk a Gek do Vrbětic a jen tak to tam udělají, je mylná,“ vysvětlil Šándor.

Analytik podotýká, že při samotné organizaci výbuchu by také měl někdo pomáhat.

„K odpálení dělostřelecké munice potřebujete desítky kilogramů výbušniny. Dokonce munice je koncipovaná tak, že když někde bouchne, tak by neměla bouchnout ta další. Nemohlo být jednoduché to naštelovat tak, aby to bouchlo za převozu. A protože sklad úplně vyhučel, vůbec netušíme, co se tam vlastně našlo, aby nás to přivedlo na stopu, jak to celé proběhlo,“ domníval se.

„A další věc je, kdo vyhodil v prosinci budovu dvanáct? A jak? Čepiga s Miškinem určitě ne, ti už tady nebyli. Že by se jim tato instalace povedla udělat ve stejný den? A jak to, že tam byla tak dlouhá prodleva? To je řada otázek, které si musíme klást. Příběh, který je nám předkládán, má slabá místa,“ vypozoroval Andor Šándor.

Verzi s tím, že šlo o útok, který nebyl namířen na ČR, ale na zboží, které patřilo bulharskému zbrojaři Emilianu Gebrevovi, a to v souvislosti s tím, že jeho společnost EMCO hodlala převézt munici na Ukrajinu, lze podle Šándora snadno vyvrátit či potvrdit, když „ministerstvo průmyslu a obchodu řekne, do jakého státu byla vydána licence firmě IMEX na tento materiál, který vybuchl“. „MPO musí vědět, kam to mělo jít,“ objasnil generál.

Zdroj: snews.com