Zpěvák Daniel Janda požaduje, aby nedocházelo k omezování občanských svobod. V opačném případě hrozí, že lidé povstanou, jako povstali Husité. Svůj „Blanický manifest“, který má podobu petice prezentoval v pondělí na pražském Vyšehradě při příležitosti státního svátku. (Foto: Youtube)
Šestsetpáté výročí upálení mistra Jana Husa využil slavný zpěvák Daniel Landa, aby vyzval politické síly k hájení svobody. Ve své petici kritizuje „zbrklé, nepromyšlené a neodborné příkazy a zákazy z pera úředníků“, vytracení svobody a rostoucí kontrolu ze strany státu.
„V tuto chvíli požadujeme, abychom bezodkladně nebyli nesmyslně a neoprávněně omezováni v našich právech na shromažďování!,“ stojí v manifestu
„Jako rovnoprávní občané této země, zároveň daňoví poplatníci a jako obyvatelé Evropy cítíme a vnímáme, že jsme hrdými nositeli nikoliv jen daňových povinností, ale i stovky let budovaných a krví vykoupených práv jednotlivce, žijícího uprostřed starého kontinentu. A budeme si za tím stát. Nejsme ovce ve stádu, ale svobodní spolutvůrci našeho státu,“ praví se dále v textu.
Před shromážděním, kterého se účastnili i frontman kapely Tři sestry Lou Fanánek Hagen či sociolog Petr Hampl, varoval před podléháním globálním hysteriím. Místo toho vyzval politiky, aby řešili smysluplné úkoly, jako například boj proti suchu, potravinovou a spotřebitelskou soběstačnost či udržitelný rozvoj.
„Máme pocit, že už to strašně přehánějí se zásahy do osobních svobod, a tak jsme se rozhodli jako čeští, moravští a slezští mužové a ženy, říct své ne,“ shrnul Landa své motivy. „Chceme svobodu a o tu se prostě holt musí někdy bojovat. Takže kdo bude držet hubu, nebude mít svobodu,“ dodal.
Zpěvák dále zdůraznil, že tímto manifestem se nechce připojit k žádné politické straně či ideologii. Dle jeho slov se snaží pouze varovat politiky, že toho mají lidé dost a situace je již vyhrocená. Landa je přesvědčen, že dlouhodobá nespokojenost může vést k vypuknutí povstání, jak tomu bylo v případě husitských válek.
„Příklad Mistra Jana Husa, který pro pravdu zemřel a následné husitské hnutí připomíná, kam může vést dlouhodobá nespokojenost s poměry v širokých vrstvách společnosti. Člověk se liší od ostatních forem života na této planetě právě svou nevypočítatelností. Nevypočítatelností v pravém slova smyslu, o níž se inženýři lidských duší nesčetněkrát v historii přesvědčili. Jak říkal Mistr Jan: ‚Pravda vítězí!‘ A za víru ve svobodu se možná budeme muset porvat jako naši předkové pod vedením hejtmana Jana Žižky z Trocnova,“ stojí v manifestu.
„S*ru na politiky“
„Tohleto je Vyšehrad a tohle je o duších a o lidech, to znamená, že to není ani pro ty, ani pro ty, jestli to jsou pravičáci, levičáci, jakýkolivčáci, nevěřící, věřící, to je úplně jedno. Tohleto říkám za tátu. Blanický manifest je za tátu, za duši, a ne za –istu,“ uvedl Landa. „Já s*ru na politiky a nikomu nechci nahrát, žádnýmu politikovi. Já chci zařvat na všechny politiky: Hele, kurva, je vaše práce nám bránit svobody. Takže odleva doprava, já říkám, máme toho dost. Takže chraňte nám svobody, začíná Blanický manifest. Není to proti vám, je to zařvání na vás, koukejte nás chránit, koukejte chránit naše svobody, ne nám je krátit a krájet,“ řekl dále.
Toto prohlášení mohlo být narážkou na incident z letošního února, kdy předseda SPD Tomio Okamura zveřejnil na svém Facebooku fotku Daniela Landy s připojeným citátem z roku 2011, ve kterém mluví o svobodě slova. Proti tomu se zpěvák důrazně ohradil a vzkázal Okamurovi, aby ho „nezatahoval do Vašich politických kampaní zveřejňováním mých fotografií a výroků (domnělých či pravých, vytržených z kontextu či starých – prostě žádných)“.
Zdroj: snews.com