Hnutí Lidé PRO, které v prosinci založil chvilkař Mikuláš Minář, muselo již 24. března skončit, a to kvůli nedostatečné podpoře ze strany veřejnosti. (Foto: Youtube)

Podle deníku Právo od konce října vybral projekt na svůj transparentní účet 5,8 milionu korun, z nichž nyní zůstalo něco přes 60 tisíc. Za co byly během pěti měsíců existence hnutí peníze utraceny?

V rámci finanční podpory spolku mnoho lidí posílalo stokorunové i tisícikorunové částky a tím nejštědřejším sponzorem Minářova projektu byl jiný spolek, a to Spolek pro podporu liberální demokracie ČR, který daroval hnutí tři miliony korun.

„Podporou Lidé PRO jsme dali celému projektu šanci odstartovat a ukázat, zda v současné době má šanci uspět. Jsem přesvědčen, že jeden z důvodů neúspěchu je současná covidová situace, která nepřeje kontaktu mezi lidmi, tedy něčemu, v čem je Mikuláš Minář velmi silný,“ napsal Právu Dušan Šenkypl, jeden ze zakladatelů spolku, který stojí zároveň ve vedení fondu PaleFireCapitol.

Minářově projektu Lidé PRO se však nepodařilo dosáhnout vytyčeného cíle, jímž bylo shromáždění půl milionu podpisů pro kandidaturu do říjnových sněmovních voleb, a proto 24. března byl oznámen konec jeho existence. 

„Nebudeme tříštit politické spektrum další malou stranou. Odstupujeme a podpoříme opoziční demokratické strany,“ uvedl Mynář.

Deník Právo se snažil zjistit, jak se po uzavření spolku řešila jeho finanční stránka. Poznámky v otevřeném účtu tak například naznačují, že část peněz šla na kampaň a na mzdy. V prosinci, lednu, únoru a březnu odešlo z účtu 3,5 milionu s popiskem „Provoz, mzdy, příprava a vedení kampaně“. Za placenou reklamu na Facebooku podle stejných údajů spolek utratil 530 715 Kč. Statisícové sumy pak byly z účtu odečteny jen s dovětkem „převod mezi účty“.

Za co spolek utratil všechny ostatní peníze, které vybral od lidí na kampaň pro volby, do nichž se nepustí, není jasné.

„Ukončení a finanční vypořádání projektu řeší Mikuláš Minář, obraťte se na něj,“ poradil Právu bývalý šéf Transparency International David Ondráčka, který s Minářem spolupracoval. 

Minář nechal otázky Práva ohledně financí zcela bez odpovědi. 

Jak vysvětlil Právu Jan Outlý, úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí nemůže v tomto případě zasahovat, protože účet nepatřil politickému hnutí. Útratu si tak mohl spolek vést podle libosti, řídit se musel pouze svými stanovami. 

„Standardní strana by přebytek musela vrátit dárci. Pokud to není možné, musí peníze vrátit do státního rozpočtu. Nezávislý kandidát posílá přebytky na charitu. Ale tento účet patří spolku, který se nemusí řídit zákonem o politických stranách,“ vysvětlil Jan Outlý z úřadu.

Zdroj: snews.com