Mají se na Slovensku obávat housenek, které mohou přicestovat z jihu Moravy v ČR? Nebezpečný hmyz se šíří po celé Evropě a uvádí se, že pro některé lidi představuje až smrtelné nebezpečí. (Foto:

Na začátku týdne portál tn.nova.cz informoval o tom, že se na jižní Moravě, především na Hodonínsku a Znojemsku, objevil jedovatý hmyz. Jde o housenky nočního motýla bourovčíka (tzv. thaumetopoea processionea).

Každá z housenek má kolem 62 tisíc toxických chloupků, kterých se může snadno zbavit. Chloupky se totiž lámou a přenášejí se větrem. I po pádu na zem si chloupky zachovávají své toxické vlastnosti, a to až po dobu pěti let.

Toxin je natolik silný, že po kontaktu s lidskou kůží může vyvolat různé vyrážky, problémy s očima, ale také může způsobit bolesti v krku, potíže s dýcháním a dokonce udušení. Obzvláště je nebezpečný pro lidi, kteří mají alergii. Ti totiž po kontaktu s toxinem můžou přijít i o život.

Uvádí se, že thaumetopoea processionea se pomocí větru masově šíří přes území Německa, Belgie a Nizozemska. V současné době byl daný hmyz zpozorován také v České republice na jižní Moravě, což je nedaleko hranice se Slovenskem. Uvádí se, že hnízda těchto housenek se nejčastěji vyskytují na dubech.

Podle BBC byli hasiči v belgické Lovani kvůli možnému nebezpečí, které housenky představují pro lidské zdraví, nuceni zničit hnízdo těchto jedovatých housenek, a to před začátkem rockového koncertu.

V německém Porúří, kde je množství housenek také velké, byly uzavřeny některé školy a parky, aby mohli odborníci zbavit duby hnízd tohoto hmyzu. Také v dortmundském parku Fredenbaum byla hnízda housenek zničena pomocí speciálních lamp a dalších zařízení, přičemž likvidátoři kvůli vlastní bezpečnosti používali protichemické obleky. 

Housenky thaumetopoea processionea rovněž okupovaly praktické celé území Lucemburska. Uvádí se, že se vyskytují také v některých částech Velké Británie a Španělska.