Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Ve Skotsku se síla větru zastaví až na 160 km/h, v zemích Beneluxu, v Německu a Francii očekávají sílu větru až 120 km/h. Během nedělního odpoledne začne na území Česka od severu zesilovat jihozápadní vítr a ve večerních hodinách už bude na horách v nárazech dosahovat síly kolem 110 km/h, na severozápadě území v nižších polohách kolem 90 km/h.
„Přes noc do pondělního rána se bouře dostane do jižního Německa,“ řekl v rozhovoru pro Deutsche Welle Jens Hoffmann, meteorolog německé meteorologické služby. „Očekáváme, že v nížinách budou silné poryvy větru, nebo dokonce poryvy hurikánu v nízkých pohořích a také v Alpách.“
Podle německé meteorologické služby (DWD) se dá očekávat, že vítr bude lámat větve i celé stromy a může poškodit střechy. „V pondělí ráno může způsobit velké problémy v dopravě. V tomto smyslu musíme obyvatele varovat, ale o nějakém monstrózním orkánu se mluvit nedá,“ uvedl Andreas Friedrich z DWD.
Zesílení větru přinese i hluboká tlaková níže Sabina nad Skandinávií, která zapříčiní velký tlakový rozdíl (gradient) nad starým kontinentem, kdy se nad Balkánem nachází tlaková výše. V pondělí bude přes naše území přecházet frontální systém, který přinese více oblačnosti a na většinu území srážky, které budou zpočátku sněhové pouze na horách, postupně od 600 m nad mořem.
Meteorologové také uvedli, že kvůli pádu stromů mohou vznikat problémy v dopravě či dodávkách elektrické energie.
Poslankyně Poslanecké sněmovny PČR Jana Mračková Vildumetzová na své facebookové stránce zveřejnila seznam rad a doporučení, jak se při silném větru chovat:
„∙ Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
∙ Nezdržujte se v blízkosti větších stromů.
∙ Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).
∙ Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy).
∙ Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.“
Bouře Sabine se podle odborníků podobá bouři Xavier, která zasáhla Nizozemsko, Německo, Polsko a sever České republiky 5. října 2017. Během bouře bylo v Německu a Polsku poškozeno více než 800 budov, na severu Německa byla zastavena železniční doprava a zemřelo zde nejméně sedm lidí.
Zdroj: snews.com