Ekonóm Lukáš Kovanda komentoval nedávný krok dvou velkých amerických bank, Bank of America a Citigroup, které oznámily svůj odchod z bankovní klimatické aliance OSN. (Foto: Flickr)
Tento krok označil jako „těžkou ránu“ pro globální úsilí v boji proti klimatickým změnám. Podle Kovandy hrozí, že v této alianci zůstanou převážně evropské banky, což by mohlo vést k problémům.
„Budou tak ‚střílet do nohy‘ samy sebe, ale hlavně financované evropské podniky a firmy,“ uvedl.
Tento trend může oslabit konkurenceschopnost Evropy na globálním trhu, zejména ve srovnání se Spojenými státy a Asií.
Kovanda dále připomněl, že Bank of America a Citigroup nejsou jediné americké banky, které se rozhodly alianci opustit.
Dříve tak učinily i Goldman Sachs a Wells Fargo. Důvodem pro tento exodus je především rostoucí tlak ze strany republikánů, který ještě zesílil po zvolení Donalda Trumpa prezidentem a následném ovládnutí Kongresu republikány.
Tento vývoj situace může mít dalekosáhlé důsledky nejen pro klimatickou politiku, ale i pro ekonomickou dynamiku mezi evropskými a americkými finančními institucemi.
Toto je těžká rána pro světový boj s klimatickými změnami. Dvě z největších amerických bank, Bank of America a Citigroup, opouštějí bankovní klimatickou alianci OSN. Hrozí tedy stále zřetelněji, že v alianci zůstanou hlavně evropské banky. Budou tak “střílet do nohy” samy sebe,… pic.twitter.com/vYuuWrRDT2
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) January 1, 2025