Vláda od března plánuje zavést povinné očkování pro řadu profesí a lidí ve věku nad 60 let. Tento nápad se ne všem líbí. K protivníkům patří také právník Ondřej Dostál. (Foto: Twitter)
Má za to, že toto rozhodnutí by přineslo užitek pouze tehdy, kdyby očkování zcela zabránilo šíření viru.
Jakmile usedne Vlastimil Válek do ministerského křesla a resort zdravotnictví zavede nějaká opatření, Dostál je plánuje pečlivě právně přezkoumat.
„Vláda říká ochráníme obézní polymorbidní lidi tím, že donutíme očkovat mladé zdravé policisty a hasiče. Není někde problém?“ uvedl Dostál v pořadu na CNN Prima News.
Takové opatření by mělo smysl jenom v tom případě, zda by vláda byla schopná dokázat, že vakcína zcela zastavuje šíření koronaviru, udělat to ale není schopná.
„Vakcína proti šíření nemoci úplně nechrání a nevypadá to na vytvoření kolektivní imunity,“ praví Dostál.
Hlavním účelem očkování je podle něj zabránit tomu, aby se nemocnice přeplňovaly.
„V takovém případě je to vynucený nástroj individuální ochrany. Proč očkovat mě, když mám dobrou imunitu?“ zeptal se Dostál.
Sociolog Vojtěch Bednář naopak patří k zastáncům povinného očkování pro určité skupiny lidí.
„Nejzranitelnější skupiny jsou v současné době vystaveny protichůdným informacím, mezi kterými není možné si vybrat. Neshodnou s autority a odborníci,“ uvedl sociolog.
Bednář vidí další problémy v tom, že lidé opatřením nevěří. Nová vláda by měla prozradit směr, kterým se hodlá při boji s pandemií vydat. Podle Dostála se brzy dozvíme, jakým směrem půjde budoucí ministr zdravotnictví Válek.
„Já u toho nepochybně budu, neboť právní přezkum opatření, která budou nelogická a disproporční, zůstává mojí rolí jako občana,“ uvedl Dostál.
Cestu, jak by si mohl Válek získat důvěru občanů, vidí Válek ve zveřejnění všech dat.
„Pokud se rozhodne postupovat správně a vypustí všechna data, která byla touto vládou držena jaksi pod zámkem, získá si důvěru,“ míní Dostál.
Každý, kdo uvidí, že je v rizikové skupině bude vědět, že mu může pomoci třetí očkování.
Zdroj: snews.com