Portál idnes.cz informoval o tom, že sdružení Dělnická mládež, sympatizující s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, vyslalo v předchozím týdnu do ulic tzv. Hlídky Dělnické mládeže. Jejich cílem je prý monitorování protiprávního jednání na ulicích. Ministerstva vnitra však příliš nadšené není. Proč?
Hlídky vyrazily do ulic. Proč?
Podle portálu sdružení informovalo o činnosti Hlídek Dělnické mládeže (HDM) na svém účtu na Facebooku. V příspěvku pak uvedlo podrobnější informace.
„Dne 20. června 2019 oficiálně zahájily svou činnost Hlídky Dělnické mládeže (HDM). Účastníci první hlídky se sešli i přes nepříznivé počasí a prošli oblast pražské Florence a Žižkova. Hlídka během své činnosti nezaznamenala žádné porušení zákona či protiprávní jednání, které by musela řešit,“ stojí v jejich postu na sociální síti.
Předseda uskupení, kterým je Martin Aubrecht, poté doplnil, že dané hlídky v podstatě reagují na neuspokojivý stav bezpečnosti v některých regionech. A nic na tom nemění ani skutečnost, že se Česká republika už dlouhodobě řadí k zemím, které jsou považovány za nejbezpečnější na světě. Sdružení si zkrátka stojí za tím, že počet policistů není, zejména pak v ulicích, dostatečný.
„Těší nás, že naše aktivita má kladnou odezvu a již jsme obdrželi několik žádostí, abychom hlídky poslali do některých míst. Cílem HDM není přímo zasahovat proti pachatelům, ale v případě zjištění protiprávní či trestní činnosti přivolat Policii ČR,“ vysvětlil konkrétní cíl hlídek.
Aubrecht však již neuvedl, že kolik členů tyto hlídky HDM čítají a na jakém území konkrétně působí. Resort vnitra však uvádí, že měli členové hlídek navštívit zatím několik míst na pražském Žižkově.
„Pak o této činnosti intenzivně referovali na internetu. Výraznější zájem veřejnosti, ani extremistické scény to ovšem aktivistům Dělnické mládeže nepřineslo,“ uvádí ministerstvo.
Reakce Ministerstva vnitra ČR
Na portálu se uvádí, že se Ministerstvo vnitra České republiky však domnívá, že taková domobrana zmiňovaných hlídek rozhodně nepřispívá ke zvýšení bezpečnosti. Když se však redakce daného portálu obrátila na resort s otázkou, zda tuto domobranu registruje, odpověděl až za několik dnů.
V reakci ministerstva pak Jiří Korbel z tiskového oddělení poukazoval zejména to, že Dělnická mládež spojovaná s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti představuje především pravicově extremistický subjekt.
Možná i proto se resort domnívá, že taková domobrana není vhodným a bezpečným krokem. Jak samo ministerstvo tvrdí, považuje je za rizikový fenomén.
„Samozvané aktivity extremistů v oblasti ‚bezpečnosti‘, ať už je zastřešuje označení hlídky, domobrany, ochranné sbory, či gardy, považuje ministerstvo vnitra za vysoce rizikový fenomén. Extremistické domobrany rozhodně nepřispívají ke zvýšení bezpečnosti,“ uvedl.
Takové počínání tak dle Korbela spíše celou situaci zhorší, protože to vyvolá další kontroverze. Kromě toho se daný úřad domnívá, že danému sdružení jde hlavně o to, aby na sebe vznikem takových hlídek upozornilo.
„Dělnická mládež, stejně jako Dělnická strana sociální spravedlnosti, prochází obdobím stagnace. Zřízení Hlídek Dělnické mládeže lze chápat jako záměr vyvolat zájem médií a veřejnosti,“ představil svůj pohled na věc.
BIS vs. domoobrana
Vzhledem k tomu, že je sdružení Dělnická mládež spjato s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), neuniklo toto uskupení pozornosti mnohých organizací.
Skutečnosti, že začínají vznikat domobrany, si tak již všimla i zpravodajská služba BIS.
Uvádí se, že Bezpečnostní informační služba před nimi varovala již v loňském roce. Tehdy upozorňovala zejména na to, že bx domobrany mohly v případě nepokojů představovat pro bezpečnost země hrozbu. Není totiž vyloučeno, že příslušníci takových hlídek budou mít tendence řešit vše na vlastní pěst.
Zdroj: snews.com