Od poloviny dubna se do České republiky dostalo dalších 16 tun polského drůbežího masa se salmonelou. Agentuře ČTK to oznámila Státní veterinární správa. Žádné zdravotní problémy již nehrozí, veterináři výsledky testů obdrželi až po datu spotřeby masa, takže spotřebitelé ho už snědli. (Foto: Flickr)
Státní veterinární správa také nařídila všem 12 příjemcům těchto zásilek (např. Albert, Bidfood), že před uvolněním dalších zásilek masa z Polska do prodeje, musí být drůbež zkontrolována.
Doplňující vyjádření společnosti Albert: Jedná se o více než měsíc starou událost. V této dodávce se jednalo o slovenská kuřata, která byla zpracovaná v Polsku a dodávka měla vykrýt pouze malou část objemu z promoční nabídky. Naše vlastní laboratorní testování žádné závady neprokázalo. Veterinární správa odebrala pět vzorků, z nichž dva nevyhověly. Ihned po tomto nálezu jsme ukončili s tímto dodavatelem spolupráci a žádné drůbeží z Polska bez ohledu na původ nedovážíme.
„Příjemci zásilek, u nichž byly salmonely vyšetřením prokázány, musí po dobu platnosti MVO vyšetřovat všechny další zásilky drůbeže ze stejné země, odkud pocházela zdravotně závadná zásilka, na přítomnost salmonel. Až po obdržení vyhovujícího výsledku z akreditované laboratoře mohou maso uvolnit na trh. Se všemi příjemci závadných zásilek bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty,“ uvádí SVS na svém webu.
Správa také dále uvádí, že 18. dubna se na takovém postupu domluvila s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem.
Mluvčí veterinární správy také uvedl, že nařízení není plošné, ale cílí pouze na konkrétní subjekty, kde je riziko výskytu salmonely vyšší.
„Ukazuje se, že námi přijatá opatření jsou na místě, SVS těmto subjektům následně nařídila povinnost každou další zásilku drůbežího masa ze stejné země nechat laboratorně vyšetřit na zdravotní nezávadnost před dalším uvedením na trh. Znovu opakuji, že zásadní je pro nás ochrana spotřebitelů a kontroly dovozu masa ze všech zemí budou nadále intenzivní," potvrdil ČTK ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
„Od 18. dubna byly salmonely detekovány u dvanácti příjemců zásilek drůbežího masa v celkovém množství přes 16 tun. V jedenácti případech se jednalo o kuřecí maso, v jednom případě o maso krůtí. Ve všech případech byly výsledky vyšetření k dispozici až po uplynutí data spotřeby,“ uvádí SVS.
Salmonela vyvolává akutní průjmové onemocnění. Pokud je však zasažené maso dostatečně tepelně upraveno, je riziko nákazy minimální. Veterináři často uvádějí, že salmonely jsou zničeny při tepelné úpravě minimálně nad 70 stupňů celsia po dobu deseti minut. Zdravotníci ale varují před takzvanou křížovou kontaminací potravin, kdy člověk může použít stejný nůž, prkénko, či nádobí na syrové maso a poté například na zeleninu.
V poslední době veterináři často informují o zásilkách polského masa se salmonelou. Na začátku dubna se dle nich do Česka mělo dostat až 540 kg polského kuřecího masa se salmonelou. Část masa se dle nich snědla, část se ale veterinářům podařilo dohledat. O něco později se zase jednalo o půltunovou zásilku řízků z Polska, v nich byla také objevena salmonela.
V České republice od konce února 2019 do konce března platila mimořádná opatření, protože ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího masa z Polska byla objevena salmonela. Později vyšlo najevo, že maso pocházelo z jatek v polském Mazovském vojvodství, kde byly poráženy i nemocné krávy. Česko na Polsko vyvíjelo tlak, aby přijalo opatření k zamezení podobných incidentů. Na popud Evropské komise ČR od plošného opatření upustila.