Ruský server The Insider, který je součástí „vyšetřovací skupiny“ BellingCat Insider v Rusku a který je zároveň jedním z nejvýznamnějších zdrojů informací pro BellingCat o Rusku, uveřejnil 26.1.2018 video Jak si Moskva koupila českého prezidenta.
Tehdejší důvod pro zveřejnění podobného videa byl jasný.
Insider: Jak si Moskva koupila prezidenta Zemana
Miloš Zeman totiž v roce 2017 protrhnul oponu a svým prohlášením označil připojení Krymu k Rusku za „fait accompli“, tedy hotovou věc. Ve skutečnosti se jeho prohlášení rovnalo faktickému uznání přistoupení Krymu k Ruské federaci. Ukrajinu i část západních komentátorů, politiků nebo aktivistů Zemanovo prohlášení rozzuřilo.
Když se podíváte na zmíněné video, The Insider ve videu tvrdí, že jedním z důvodů, proč to Zeman udělal je loajalita a podřízenost k Rusku. Jedním z důvodů takové loajality k Rusku je pak, podle The Insider, jeho účast v rozsáhlém korupčním skandálu, spojeném s úhradou ruského dluhu prostřednictvím pochybných společností jako byl Falcon Capital.
Video Insideru naznačuje, že Zeman vzal od Rusů pořádně mastný úplatek. Video bylo samozřejmě fake.
Proč bylo video zveřejněno? Zeman poukázal na fakt, že připojení Krymu proběhlo v souladu se zásadami mezinárodního práva a především z vůle obyvatel, vyjádřené referendem v roce 2014. Podobné prohlášení vzbudilo obrovskou nevoli.
Především vůle samotných obyvatel je v takové situaci rozhodující věcí. Ale obava z rozpadu Ukrajiny, stejně jako obava z postupných územních zisků na úkor sousední států Ruskem a obava z agresivního postupu Ruska je odvrácenou stranou téže mince, ve věci, v níž rozhodnout o pravdě je velmi komplikované.
V otázce Krymu je dlužno dodat, že o čtyři roky později, v dalších volbách, v roce 2018, pro Rusko a Putina na Krymu hlasovalo 92% z lidí, kteří se dostavili k volebním urnám. Což bylo jednoznačně nejvíc ze všech regionů Ruské federace.
Jestliže volby v roce 2014 byly komentovány s ohledem na přítomnost „zelených mužíčků“, v roce 2018 lidé na Krymu volili za účasti OBSE a Šangajské organizace pro spolupráci.
OBSE měla k volbám výhrady. Řekla, že volby „se konaly v prostředí, ovládaném právnickým a politickým tlakem na kritické hlasy“, které úzce souvisely s postavou Alexeje Navalného. Ústřední volební komise (CEC) naopak hodnotila volby jako efektivní a otevřené.
Zeman v otázce Krymu víceméně pojmenoval reálný stav věcí. Samozřejmě. Ale taková věc má účinek odjištěného granátu.
Dodejme, že Putinovy výsledky v roce 2018, kdy Putin získal 76%, při volební účasti 67%, byly svého druhu více než potvrzením, že obyvatelé Ruska si přejí Putina. Byla to i svého druhu demonstrace vnitřních nálad země, kdy vnější tlak na Rusko, sankce a neustálá ostrakizace země jen posílily roli Putina, coby „ochránce“ Ruska.
Nutné je také připomenout, že volby na Krymu ústy mluvčí šéfky unijní diplomacie Frederiky Mogheriniové EU odmítla a EU trvala na tom, že Krym je ukrajinským územím.
Druhá věc
Zeman se svým tehdejším prohlášením dotknul podstatně silnější hry. Krym, Donbas, Luhansk je záležitostí vnitřního konfliktu, který zasahuje do svrchovanosti Ukrajiny. Dlouhodobého, bohužel, konfliktu mezi bratrskými národy Ukrajinců a Rusů. Zde ale vnitřní konflikt přerůstá do geopolitiky. 2295 km společné hranice mezi Ruskem a Ukrajinou staví otázku geopoliticky.
Zde jde o vojenské zájmy velmocí. Tady se dotýkáme na jedné straně otázky porušování minských protokolů. Zde jde o přibližování Západu k hranicím Ruska, kterému Rusko naprosto striktně a vehementně brání. S ohledem na svou vlastní bezpečnost. Za cenu tlaku, kterému je neustále vystavován a vystaven.
Zeman se svým tehdejším prohlášením dotknul podstatně na druhé straně, jde o přirozený postoj Ukrajiny, která se jako bývalý satelit sovětské říše pomalu odvrací od Ruska, snaží se vymanit z ruského vlivu a přiblížit se evropským strukturám.
Je to nesmírně složitý proces. Každé hodnocení, které se pokusí o střízlivý pohled na věc je nutně bráno stranně. Buď je aktér označen jako „zaplacený agent Ruska.“ Rovnou a bez nějakého dalšího zbytečného odkladu. Nebo pro změnu zase, „agent Západu“.
Je to problém
Insider stojí jednoznačně na straně protiruských nálad. Podobně jako jiní. Pak je pro ně důležité najít spojení, nebo důkaz, který by jejich vlastní teorie potvrzoval.
Takže naprosto bez zaváhání označil Zemana za ruského lokaje a přidal navrch i „důkaz“.
V Česku věc hodnotíme jinak. Jak deblokace ruského dluhu, tak i vyrovnání v době po pádu Sovětského svazu byl nepříjemný oříšek pro všechny zúčastněné. Připomenu hodnocení tehdejšího šéfa rozvědky Karla Randáka, který uvedl, že Falcon byl považován za rizikovou firmu. Ovšem jedinou, které se podařilo z Ruska, stiženého krizí, dostat peníze.
Spojení se Zemanem, uveřejněné The Insider v roce 2018 spočívá reálně ve faktu, že Zeman byl v té době předsedou české vlády. A tím ve skutečnosti spojení Zemana s ruským dluhem končí.
Ondřej Soukup z Aktuálně.cz ve svém článku z 2018 odhaluje souvislosti z tehdejší doby a věcně konstatuje, že pro tvrzení Insideru neexistuje žádný důkaz.
Je to samozřejmé. Byla to prostě jen fake zpráva.
Dnes se tahle kauza a obvinění vrací. Zase, v jiném balení. Obviněn je nejen Miloš Zeman, ale i Václav Klaus.
Aktuálně.cz píše: „Nové archivní dokumenty, shromážděné neziskovou organizací Růžový panter a zpracované redakcemi Aktuálně.cz a Hospodářských novin, ukazují, že zhruba třetina tzv. ruského dluhu – později vyčíslená v hodnotě 1,3 miliardy amerických dolarů – vznikla za nejasných okolností až po revoluci v listopadu 1989. Důležitou roli v tom sehrálo federální ministerstvo financí vedené Václavem Klausem. Moskva dluh v souhrnné výši zhruba 130 miliard korun českých nikdy plně nesplatila, jeho podstatnou část jí později odpustil premiér Miloš Zeman.“
Jako zdroj je uveden „Růžový panter“? Podobně jako u „únosu“ syna Andreje Babiše byl zdrojem pro BellingCat „Houpací osel?“ Ověřuje vůbec v téhle době ještě někdo hodnověrnost zdrojů?
Přiznám se, že mě naprosto nebaví trávit čas tím, že neustále vyvracím naprosto zbytečná, neověřená, na základě smyšlených důkazů vyfabrikovaná tvrzení.
Já rozumím tomu, že existuje potřeba na něčem „uvařit“ Miloše Zemana. A pokud se do věci zamíchá i jméno Václava Klause st., pak snad bude pro tento typ dezinformací úspěchem, pokud jej spojí s nějakou podobně obsedantní konstrukcí.
Už ne, prosím
Poprosil bych, aby tentokrát šly věci rovnou k soudu. Aby oba, jak Zeman, tak i Klaus st. zažádali o soudní ochranu. A požádali, v souvislosti s faktem, že jde o prezidenty České republiky ne o 10 milionů odškodného, ale o 100 milionů.
Protože žijeme v době, kdy závažná obvinění pochází ze zdrojů typu Houpací osel nebo Růžový panter. Která bez dalšího přejímají klíčová názorotvorná média, která díky nim poté ovlivňují veřejné dění a mínění.
Zeman, připomenu, je pro řadu lidí skutečně velký problém. Ticho kolem Vrbětic, které nastalo poté, co Zeman odmítl naskočit na linii mediální investigace a v podstatě jedním prohlášením a jedním rozhovorem sestřelil pracně budovaný konstrukt, znamená obrovský potíž. Protože celá kauza se dostala na kolej pozorného a podrobného posuzování činnosti aktérů.
Nestalo se to, že by začala obvyklá informační řež a dezinformační válka. Naopak.
Tady si všichni uvědomujeme, že tohle není přihlouplá pidikauza typu Kundrovy fake zprávy, že z Ruska přijede špión, který otráví místního třetiřadého politika, který dal o své vůli odstranit Koněvův pomník. Tady je čím dál zjevnější, že Česko je součástí geopolitického tlaku.
Je ticho před bouří. Protože Vrbětice nabraly, především díky novinářům, kterým zbyla v hlavě trocha rozumu a soudnosti úplně jiný směr. Tajemné e-maily z úvodu kauzy zmizely. Imex nepotvrdil návštěvu Čepigy a Miškina, což smutně okomentoval samotný BellingCat. Bulharský zbrojař Gebrev dokonale znevěrohodnil kauzu svými protichůdnými prohlášeními. A nakonec zmatek dokonal Seznam.cz a Kroupa svým nesmyslným obviněním z velezrady ministra vnitra.
Myslím, že v Česku se pomalu začíná bortit určitý druh a typ investigace. Myslím, že v Česku by se mohla začít drolit jedna dlouhá a úspěšná série ovlivňování mezinárodních kauz ve velkém rozsahu. Ještě je to pod povrchem. Protože teprve s odstupem po zveřejnění Vrbětic se postupně a zpětně dosledovávají jednotlivé podobné kauzy. Počínaje MH17, přes Skripala, bulharské výbuchy, Černou Horu, Navalného, Sýrii a další. Kde, když si dáte tu obrovskou práci, začne vám postupně před očima vystupovat určitý vzorec.
O kterém, na rozdíl od Česka, referuje na Západě velká řada profesionálních i nezávislých novinářů a platforem.
Dejme stranou Rusko. Tohle je vnitřní věcí a cti České republiky. Stejně tak je to záležitostí novinářské integrity a schopnosti posuzovat věci neúčastně a věcně.
My sami si musíme rozhodnout, čemu vlastně budeme věřit. V jaké realitě budeme žít. Jaké věci budeme preferovat. Já jsem pro pravdu a pravidlo padni komu padni.
Přiznám. Nechci žít ve státě a společnosti, kdy se zpožděním 20 let nakonec dozvím, že politickou situaci a nálady ve společnosti ve velkém ovlivňovaly skrze globální média typu Reuters západní rozvědky typu MI6, jak tomu bylo v 60 a 70 letech v Británii. Jak se píše v odtajněném dokumentu z roku 2016 a v článku The Hill, který uvádím ve zdrojích pod článkem.
Nechci, jako v případě podobné kauzy s NSA žít s vědomím, že jak domácí, tak evropští politici jsou kontrolováni, monitorováni a ovlivňováni prostřednictvím tajných služeb Spojených států nebo Británie.
Připomenu, aktuálně probíhá ošklivý skandál, související s Edwardem Snowdenem a WikiLeaks, díky kterému si svět znovu připomněl, že vrcholné evropské politiky jako Angelu Merkelovou Gerharda Schrödera, Jacquese Chiraca, Nicolase Sarkozyho a Françoise Hollande odposlouchávala americká NSA, jedna z nejmocnějších tajných služeb světa. Merkelovou odposlouchávali 10 let.
Jaká reakce následovala?
Byli vyhoštěni diplomaté ze Spojených států? Byly uvaleny sankce?
Pokud si dobře vzpomínám, tehdejší zprávy přetékaly neupřímnými omluvami a snahou skandál rychle zahladit. Prohlášeními ve smyslu, že Německo a USA jsou vlastně upřímnými spojenci, kde se taková věc se stala jen shodou okolností..
Opravdu?
Zdroje ke článku:
- Rozhlas: Falcon Capital zaplatí poslední splátku ruského dluhu ZDE
- Zeman způsobil v Moskvě radost. Je to faktické uznání připojení Krymu k Rusku: ZDE
- Putina volili poprvé i na Krymu: ZDE
- Putinův volební triumf: ZDE
- EU komentuje výsledky voleb na Krymu: ZDE
- Zeman jako premiér dostal peníze z prodeje ruského dluhu ZDE
- Kauza ruský dluh ZDE
- Volby v Rusku 2018 ZDE
- Nic jsem nevěděl, říká Klaus ZDE
- Politiky odposlouchávají novináři ZDE
- 60.-70. léta. MI6 financuje Reuters, odtajněná zpráva ZDE
- NSA špehuje Merkelovou a vrcholné evropské politiky. ZDE, ZDE, ZDE
David Martínek