Česká vláda ve středu bude řešit tři klíčové dokumenty, které bude muset Česko plnit v rámci Green Dealu. (Foto: Flickr)

Bude to obsahovat emisní povolenky na benzín, renovace budov a větší důraz na solární a větrné elektrárny.

Ekonom Lukáš Kovanda k tomu sdělil, že pohonné hmoty můžou zdražit o 10 až 15 Kč na jeden litr.

Proč vyvolává takový údiv, že pohonné hmoty mají zdražit o 10 až 15 Kč/l, aby byly plněny emisní cíle Green Dealu?

Podle logiky Green Dealu v současnosti motoristé vypouštějí emise, které poškozují životní prostředí, aniž by plně nesli náklady s tímto poškozováním spojené. Takže motoristé – řečí ekonomů – vytvářejí negativní externality.

Podstatou Green Dealu je internalizace těchto externalit, tedy přenesení nákladů na motoristu. Ta se má uskutečnit skrze zatížení pohonných hmot emisními povolenkami, jejichž cena rozpočtená na litr s k současné ceně benzínu či nafty připočte.

Jízda vozem na tradiční pohon tak zdraží, protože se plně zohlední její náklady, včetně externalit. Vědci spočetli, že zdražení musí být v pásmu od 10 do 15 Kč/l, aby byly externality internalizovány, aby se tak plnily cíle Green Dealu, aby motoristé vozy na tradiční pohon nahrazovali elektromobily či veřejnou dopravou.

To, že se politici bojí tuto základní logiku Green Dealu a její praktické dopady veřejnosti sdělovat, neznamená, že má mlčet ekonomický analytik. Je to jeho práce.

Lukáš Kovanda, ekonom