Česká republika letos v rámci zahraniční pomoci poskytne 150 milionů korun na pomoc migrantům a státům, které se potýkají s uprchlickou krizí.
Peníze zamíří do ohnisek migrační krize na Blízkém východě a v severní Africe a také do balkánských států, které leží na jedné z migračních tras do Evropy. Podpora by měla omezit důvody pro migraci do Evropy.
„Loni byly migrační toky do Evropské unie nejnižší za pět let, ale nijak situaci nepodceňujeme a snažíme se pomáhat na místě v oblastech, odkud uprchlíci odcházejí, abychom zabránili velkým migračním tokům,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po pondělním jednání vlády, na kterém kabinet návrh schválil.
Česko nepodporuje migrační kvóty a nucenou relokaci migrantů, ale snaží se pomáhat v místech, odkud migranti prchají.
Koncepci podpory zemí postižených odlivem obyvatel prostřednictvím programu Pomoc na místě schválila vláda v roce 2015, tedy v době nejsilnější migrační krize v Evropě. Zahraniční pomoc vyplácí ministerstvo vnitra.
Peníze, které letos vláda poskytne, půjdou především na obnovu a výstavbu infrastruktury v zemích postižených válečnými konflikty jako jsou Mali, Niger, Čad nebo Libye.
Část prostředků bude využita na projekty podporující udržitelné živobytí a ochranu žen a dětí a na boj proti nelegální migraci. Deset milionů má dostat Itálie na další projekty v severní Africe.
Ze zemí Blízkého východu jsou podle ministerstva vnitra pro Česko prioritní Jordánsko, kde se počet registrovaných syrských uprchlíků rovná devíti procentům populace, a Libanon.
Na zlepšení životních podmínek, vzdělávání a rekvalifikaci migrantů v těchto státech chce vnitro poslat 40 milionů.
Dalších 25 milionů poskytne Česko jako dar Severní Makedonii na technické vybavení a infrastrukturu jejího azylového a migračního systému.
Zdroj: volby17.cz