Mléko vyrobené v České republice jde skvělým tempem na odbyt do sousedního zahraničí. Tam se používá i pro výrobu sýrů nebo másla v sousedních státech. To ovšem staví do svízelné situace jednoho z předních českých výrobců mléčných produktů. (Foto: Pixabay)
Portál iDnes uvádí, že v minulém roce se vyvezlo skoro tři čtvrtě miliardy litrů mléka, o 50 milionů více než rok předtím. Je to čtvrtina celé české produkce v hodnotě šesti miliard korun.
Množství vyváženého mléka roste prakticky od vstupu do Evropské unie v roce 2004. Letos pravděpodobně dojde k dalšímu nárůstu.
Dále se poznamenává, že v půlce roku totiž přijde o celkem významnou část mléka jihočeská Madeta.
Její dvorní dodavatel, Mlékařské a hospodářské družstvo Jih, se totiž stal členem mlékárny v německém Chamu, a proto zde také navýší svou účast v podobě vyváženého mléka, tedy o 200 tisíc litrů mléka denně. Přičemž dosud toto družstvo vyváželo do mlékárny Goldsteig v Chamu necelých 400 tisíc litrů denně.
„Doufáme, že se nám tento výpadek podaří nahradit celý. Můžu k tomu říci snad ještě to, že nás přístup některých jihočeských zemědělců velmi mrzí,“ uvádí k tomu za Madetu Jan Teplý, obchodní ředitel společnosti.
Poznamenává se, že Madeta vykupuje denně zhruba 900 tisíc litrů mléka. Kromě zmíněného Družstva disponuje stovkami drobných dodavatelů.
Nicméně zůstává otázkou, zda se Madetě podaří odliv mléka nahradit. Podle Jana Teplého si společnost zvykla na nestabilitu u některých dodavatelů a doufá, že to ve větší míře neohrozí výrobu, rozhodně ne v oblasti značkových výrobků. Uznal však, že snad jen v oblasti některých komodit budou krátkodobé výpadky.
Nevylučuje se, že krok zpět ze strany družstva byl vyvolán častými hádkami o cenu mléka v dobách, kdy ho byl nadbytek či nedostatek. Což je podle lidí z oboru také jeden z důvodů, proč Družstvo Jih čím dále více mléka od svých zemědělců posílá do Chamu, protože na Západ lze dodat za vyšší ceny.
„Například za letošní březen je vykázána cena v Česku 8,96 koruny za litr a Jih má z Chamu cenu 9,36 koruny za litr,“ uvádí příklad předseda Mlékařského odbytového družstva Morava Oldřich Ždárský s tím, že rozdíl čtyřiceti haléřů je v současné době malý.
Zároveň ale podotkl, že v době, kdy roste poptávka, cena v Německu stoupá výrazně rychleji a rozdíl bývá třeba až k jedné koruně, což je na výsledcích hospodaření hodně znát.