Český portál irozhlas.cz informoval o tom, že bývalý ministr kultury Daniel Herman požaduje, aby brněnský sjezd KDU-ČSL potrestal jednání ministryně průmyslu Marty Novákové (ANO). Konkrétně chce, aby požádal o její rezignaci.
Podle portálu Hermanovi vadí skutečnost, že zástupce Tchaj-wanu musel na žádost velvyslance Číny opustit středeční setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu.
„Sjezd KDU-ČSL striktně odmítá, aby ekonomickou diplomacii České republiky určoval velvyslanec Čínské lidové republiky. Odsuzuje jednání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a žádá její rezignaci,“ cituje portál úryvek návrhu usnesení.
Bývalý ministr kultury tak poukazuje na to, že skutečnost, že byl zástupce Tchaj-wanu ze zmiňovaného setkání vykázán, je „naprosto nepřijatelná“.
„Takovéto jednání je nejen nedůstojné a ponižující, narušuje dobré obchodní vztahy s Tchaj-wanem, ale je i v příkrém rozporu se zahraničně-politickým směřováním České republiky a s principy svobody a demokracie, k nimž se hlásíme,“ dodal k věci.
Zabránění diplomatickému konfliktu
Portál připomíná, že Tchaj-wan nemá na českém území velvyslanectví, ale hospodářskou a kulturní kancelář. Ředitel dané kanceláře, Chung-I Wang, je však považován za člena diplomatického sboru, proto je běžně zván například na jednání s ministerstvem zahraničí.
Údajně měl čínský velvyslanec požádat o odchod zástupce Tchaj-wanu proto, že je to v zájmu České republiky. Marta Nováková tak pomocí náměstka Vladimíra Bärtla požádala reprezentanty Tchaj-wanu, aby dané setkání opustili. Prý tím chtěla zabránit diplomatickému konfliktu, prohlásilo ve čtvrtek ministerstvo.
Tento postup však mnozí politici odsoudili a většina z nich také volá po odvolání Novákové. Situaci chce s ministryní řešit také její kolega, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Dokonce i europoslankyně Michaela Šojdrová se domnívá, že Nováková poškodila zájmy Česka.
„Je v zájmu České republiky zachovat dobré obchodní vztahy s Čínou i s Tchaj-wanem. Než ale paní ministryně vykázala zástupce investorů z Tchaj-wanu, měla si uvědomit, že Tchaj-wan má u nás dvakrát větší počet investorů než Čína. Čína umožnila vznik 3000 pracovních míst a Tchaj-wan 17 000 pracovních míst,“ dodala ke skandálu Šojdrová.
Europoslankyně je dále toho názoru, že by vedení KDU-ČSL mělo vyzvat poslance a senátory, aby při jednání a navazování obchodních dohod dodržovali lidská práva.
Schwarzenberg: Je to pozoruhodná zbabělost
Tato věc nenechala chladným ani bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ten se k věci vyjádřil na svém účtu na Facebooku.
„Ctěná paní ministryně průmyslu Nováková pozvala hosty ze zastupitelských úřadů na společné setkání. I přišel tam čínský velvyslanec, spatřil tam svého tchaj-wanského kolegu, ihned u ministryně protestoval a naše ministryně průmyslu se ihned podělala a tchaj-wanského zástupce nechala vykázat ze sálu. Opravdu pozoruhodná zbabělost. Všichni přítomní byli její hosté, klidně mohla čínskému zástupci odpovědět, že ona je hostitelkou a ona tedy určuje, kdo má být pozván. Nikoli zastupitelský úřad cizího, byť spřáteleného státu. To se však nestalo,“ stojí v úvodu jeho příspěvku.
Ve svém komentáři souhlasí i s tím, že Tchaj-wan v ČR investoval mnohem více než Čína. V této souvislosti nezapomněl okomentovat také velké snahy českého prezidenta Miloše Zemana, některých politiků a jiných účastníků. Ti podle něj Číňanům doslova lezou kdoví kam…
„Nechci popisovat kam až Číňanům lezou, ale ve srovnání s tchaj-wanskými, jsou čínské investice poněkud směšné. Od člena české vlády bych opravdu očekával alespoň trochu hrdosti. Zástupci jakékoliv velmoci by se slušelo takové situaci odpovědět „Sem zvu já a nikoli vy, pane velvyslanče“. Očividně hrdého postoje členové naší vlády schopni nejsou. To je smutná zpráva,“ uzavřel věc Schwarzenberg.