V nynějším světě je život ve městě vždy spojen se stresem. Je to obrovský počet lidí, malý kousek osobního prostoru, znečištěný vzduch. Je ale ještě jeden problém, kterého si asi nevšímáme.
Dnes lidé ve městech spí v nadměrném hluku, varují na ministerstvu zahraničí. Portál Eurozprávy s odkazem na údaje Světové zdravotnické organizace a českých hygieniků píše, že hluk před okny domu by neměl přesáhnout 55 decibelů ve dne a 40 decibelů v noci.
Ukázalo se ale, že jenom v Praze více než milion lidí žije v místech, kde se tato hranice překračuje; v Brně počet lidí žijících v nadměrném hluku činí 350 tisíc.
Státní zdravotnický ústav informuje, že hluk může zapříčinit vážné poruchy, například poškození sluchu, také ovlivňuje kardiovaskulární systém a nepříznivé působí na osvojování řeči a čtení u dětí.
Kromě toho v noci hluk vyvolává poruchy spánku, zvýšené užívání léků na spaní nebo změny fyziologických reakcí těla, píše portál.
Podle informací médií se vlivem hluku zabýval dokonce i Ústavní soud, povolenou hranici hluku ale neuvedl.
Údaje hlukových map, sestavených v 2017, ukazují, že devět z deseti Pražanů spí při hluku větším než 40 decibelů, téměř půl milionu obyvatel hlavního města žije v místě, kde je hluk vyšší než 60 decibelů a více než 103 tisíc lidí žije tam, kde je nad 70 decibelů. V hlučném prostředí stojí podle map také přes 200 škol a dvacet zdravotnických zařízení.
Praha samozřejmě není jediným městem, kde lidé žijí v nadměrném hluku. Tento problém také nejvíce zasáhl Brno, Ostravu, Plzeň, Olomouc a Ústí nad Labem.
Eurozprávy uvádí s odkazem na odborníky, že hluk od 60 decibelů může mít vliv i na nemoci srdce, jako je vysoký tlak nebo ischemická choroba srdeční.
Například jedoucí auto vydává průměrně hluk 70 decibelů, sbíječka 100 decibelů a startující letadlo 120 decibelů, uvádí stupnice hluku WHO.