Do Bezpečnostní informační služby se zostra pustil politický analytik Štěpán Kotrba. Službu označil za „drzou“, překračující rámce vlastních kompetencí, její šéfy za „nevzdělance odtržené od reality“. Pokud služba nezaznamenala žádné jiné, než ruské a čínské rozvědčíky, nedělá nic, řekl pro Parlamentní listy.

Hned úvodu rozhovoru Kotrba prohlásil, že hysterie okolo zpráv tajných služeb trvá každý rok jen do té doby, než těmto službám „dáte do koryta". Následně o nich zase celý rok není slyšet.

„Výsledky obou služeb, které předaly hlavě státu, byly tristní, přičemž u civilní kontrarozvědky šlo o naprosté profesní selhání. Lhát se prezidentovi nemá. Blábolit také ne. I kdyby to bylo v zájmu „spřátelené" zpravodajské služby. Vojenské zpravodajství lhalo jaksi z povinnosti „bližší košile", neboť kdyby přiznalo pravdu, měla by Česká republika mezinárodní vojensko-diplomatický problém s důvěryhodností dat, která odevzdává mezinárodním kontrolním institucím," prohlásil expert v souvislosti s úkolem prezidenta Miloše Zemana, kdy uložil BIS zjistit, zdali se v Česku vyráběl ruský nervový plyn „novičok".

Následně se Kotrba pustil do formulací zprávy tajných služeb. Některé její části označil za „drzé" a překračující kompetence služby.

„Věta z ekonomicko-kontrarozvědné části zprávy BIS za rok 2017 „O významné projekty v české energetice se setrvale zajímaly i zahraniční společnosti ze zemí, kde bylo nutné počítat s jejich silnou vazbou na tamní státní administrativu. Vyvstávala tím rizika spojená s jejich případnou účastí na takových projektech…" je neuvěřitelně drzá a jde daleko za rámec oprávnění služby," prohlásil v rozhovoru pro PL. V této souvislosti dodal, že pokud se jedná o standardní získávání informací společností z otevřených zdrojů před zadáváním velkých zakázek, je vše v pořádku. V případě, že se jedná o průmyslovou špionáž, je nezbytné okamžitě zasáhnout. Ani v jednom z těchto případů ovšem „není důvod žvanit".

Bez ostychu se vyjádřil také ke slovům české tajné služby o tom, že nenalezla žádné relevantní aktivity tajných služeb jiných států, kromě ruských a čínských tajných služeb.

„Pokud „BIS nezaznamenala žádné, z hlediska působnosti, relevantní aktivity zpravodajských služeb dalších států", a zajímala se pouze o rozvědčíky ruské a čínské, tak ta služba dělá ho…o," prohlásil.

„Teoretické žvásty o „hybridním konfliktu" s Ruskem a žvásty o sovětském pedagogickém panslovanství ukazují, jak moc je BIS odtržená od reality a jak moc nedovzdělaní jsou její nejvyšší zaměstnanci, ředitelem počínaje," dodal Kotrba, přičemž poukázal na to, že po 30 letech protisovětské mainstreamové propagandy a pedagogických snažení jsou podobná slova „zcestná".

Analytik vyjádřil překvapení nad prohlášením BIS o tom, že „drtivá většina" takzvaných „dezinformačních" webů, jež jsou dostupné v českém jazyce, je vytvářena samotnými Čechy, aniž by byli podporováni cizími státy.

„BIS kupodivu přiznala, že „drtivá většina dezinformačních webů v českém jazyce je dílem českých občanů, kteří nepodporují ruské entity… Jejich činnost je věcí diskuse a kritiky v rámci svobody slova…". Tím zavřela hubu paranoidním elfům a dalším konspirátorům z řad pražské kavárny, kteří v legitimní nedůvěře občanů vůči filtrování informací vidí spiknutí ruských trollů," řekl pro Parlamentní listy Kotrba.

Slova Bezpečnostní informační služby o tom, že zlikvidovala ruskou zpravodajskou síť, expert označil za nesmysl. Podle jeho názoru česká strana vyhostila několik diplomatů, aby tím ukázala svoji loajalitu s britskou stranou v kauze Skripalových.

Zdroj: snews.com