Ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) zastavení svého stíhání neřeší, ale je rád, že Česká republika již nemá trestně stíhaného premiéra. Babiš to uvedl v rozhovoru pro deník Právo. Zopakoval, že kauza Čapího hnízda je uměle vykonstruována. (Foto: Pixabay)

Ačkoli pátek třináctého musí být pro premiéra Andreje Babiše jedním z nejšťastnějších dnů jeho života, ukončení trestního stíhání údajně neřeší. Včera, kdy městské státní zastupitelství v Praze oznámilo verdikt, měl mít premiér na programu důležitější agendu.

„Neměl jsem čas se o to zajímat, ráno jsem řešil platy, pak jsem byl na Zahradě Čech, která mě neskutečně pozitivně nabila, pak jsem jednal se zdravotními pojišťovnami. Když jsem se to dozvěděl, tak jsem jen volal advokátům, jestli došlo rozhodnutí státního zástupce,“ uvedl Babiš.

„Samozřejmě že jsem rád, že už nejsem trestně stíhaný, jak s oblibou říkali vybraní novináři, někteří politici a moji nepřátelé. A jsem rád, že ČR už nemá trestně stíhaného premiéra,“ dodal Babiš.

Rozhodnutí městského státního zastupitelství musí ze zákona přezkoumat nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může případ ještě zvrátit. Tuto eventualitu ale Babiš zatím odmítá komentovat.

Tlak médií a demonstrací

Babiš v rozhovoru dále uvedl, že byť má důvěru v českou justici, žalobce může čelit nátlaku demonstrací a ze strany médií. Nátlak na vyšetřování ze své strany odmítl.

„Já jsem žádný nátlak nedělal, jediné, co jsem řekl, bylo, že jsem přesvědčený o své nevině a že se nic nestalo,“ řekl. „Jestli tu byl nějaký nátlak, tak byl ze strany některých médií a demonstrantů. Společně s rodinou jsme prožívali tři a půl roku mediálního pekla, stále jsme to měli na talíři,“ dodal.

Premiér opět zdůraznil, že kvůli nátlaku Farma Čapí hnízdo dotace z Evropské unie v hodnotě 50 milionů korun vrátila, ačkoli na ně měla nárok. Přitom obvinil opozici z toho, že během její vlády musela Česká republika vrátit téměř 40 miliard korun unijních dotací.

„A pokud mi tu mluvíte o evropských fondech, tak jen chci upozornit, že vláda projednala materiál, podle něhož daňoví poplatníci kvůli našim demokratickým stranám definitivně přišli o 38,4 miliardy korun z Evropské unie a na tyto případy bylo podáno asi 230 trestních oznámení,“ sdělil.

Kromě toho poznamenal, že v důsledku nezákonného trestního stíhání nebo nezákonného rozhodnutí o trestu bylo vyplaceno 1226 plateb v celkové výši 77 milionů korun. Další kauzy, jako jsou audity Evropské komise o dotacích Agrofertu, jeho údajný střet zájmů a vyšetřování možných fiktivních smluv na Čapím hnízdě, označil za nesmysly.

Skeptická opozice

Podle městského státního zastupitelství v Praze bylo trestní stíhání zastaveno z toho důvodu, že Farma Čapí hnízdo byla v roce 2008 při žádosti o dotaci skutečně malým a středním podnikem, i přes zjištění vazeb s koncernem Agrofert, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků.

S tímto například rezolutně nesouhlasí část opozice.

„Čapí hnízdo není a nebyla nezávislá firma, podrobně to popsal OLAF, proteklo tam 270 mega Agrofertu. Vyčlenění Čapího hnízda bylo účelové,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Rozhodnutí respektuji, celá kauza ale zanechá za sebou pachuť a rozdělenou společnost,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

Předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil vyzval vedoucího městského státního zástupce Martina Erazíma, aby své rozhodnutí veřejně zdůvodnil.

„Kauza Čapí hnízdo se šetřila roky. Navzdory tomu městský státní zástupce rozhodnutí a názorový obrat odůvodnil ve dvou odstavcích, kde navíc vůbec neřeší účelové vyvedení firmy z holdingu. Vyzývám proto pana Erazíma, aby rozhodnutí odůvodnil podrobněji. Veřejnost si to zaslouží,“ napsal v sobotu na Twitter.

Zdroj: snews.com