Americký velvyslanec v České republice Stephen King navštívil Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.
Pozvali ho studenti, aby vystoupil s přednáškou a odpověděl na otázky českých studentů. Projednali nejen česko-americké vztahy, ale z nějakého důvodu bylo hodně pozornosti uděleno i Rusku.
Ve svém projevu se Stephen King většinou věnoval významu, který mají Spojené státy v české politice. Podle velvyslance právě USA vždy byly po boku Čechů ve chvíli nejdůležitějších historických dob země. Obrátil pozornost posluchačů na společné hodnoty dvou zemí, včetně bezpečnostní politiky a ekonomické prosperity, napsal o tom český internetový portál Parlamentní listy.
Americkému velvyslanci se ale nepodařilo vyhnout kritice Ruska. Diplomat pečlivě poznamenával, že prý Rusko vždy bylo nepřítelem Česka, zatímco USA byly kdykoliv připraveny poskytnout Praze pomoc. Oddělně připomenul smrt českých vojáků v Afghánistánu a uvedl dojemný příklad se svým synem, který odsloužil několik měsíců v Afghánistánu a otci údajně svěřil, že se mu v noci spalo lépe, když věděl, že základnu hlídají čeští vojáci.
Když návštěvníkům velvyslancova projevu dovolili pokládat otázky, zazněl z publika dotaz ohledně setkání amerického lídra Donalda Trumpa a českého prezidenta Miloše Zemana. Bylo údajně naplánováno, ale zatím k němu nedošlo. Velvyslanec King se domnívá, že za to může právě Rusko.
„Máte pravdu, k formálnímu setkání zatím nedošlo. Pokud se nad tím zamyslíte, náš prezident je vyšetřován pro údajnou koluzi jeho prezidentské kampaně s Rusy. Jak by to popsali v novinách, mezi Zemanem a Trumpem, pokud viděno, v naší zemi…" odpověděl King.
Navíc připomněl, že Miloš Zeman se podle něj často orientuje na Východ, včetně Ruska, a vyjádřil obavu, že v myslích některých lidí by setkání Trumpa se Zemanem jen potvrdilo domněnku, že americký prezident je navázán na Rusy, informuje portál Parlamentní listy. Nakonec ale zástupce USA zdůraznil, že prezidenti ještě budou mít možnost pro setkání.
Zdroj: snews.com