Používá ČT manipulativní titulky? Ano. Co na to Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám?
19. ledna 2017 Redakce AC24 Z domova 11210 0
thumbnail
U nás od ledna existuje na Ministerstvu vnitra Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, někdo o tom mluví jako o cenzurním úřadu. Ale ministr Chovanec  i vedoucí tohoto nového útvaru Romancovová to vyvrátili. „Nebudeme nikoho vypínat, nikoho nebudeme cenzurovat, budeme upozorňovat na nepravdy, budeme ukazovat občanům tu správnou cestu ve složité kyberdobě“, takhle by se dalo shrnout zdůvodnění vytvoření nového útvaru.
 

 
Loading...

Otázkou je jestli občan potřebuje takovou „bílou hůl“ , aby mohl proplout všemi informacemi a byla mu ukázána ta správná informace.

Odpověď  asi nebude jednoznačná,  každý má svou hlavu a nejsme přece nesvéprávný národ, ale pro ty pohodlné, kteří nebrouzdají po internetu, by bylo nejjednodušší  řídit se informacemi, které se nám linou z veřejnoprávních médií, ty už ze Statutu obou institucí musí být přece pravdivé:

Hlavními úkoly veřejné služby v oblasti vysílání stanovené zákonem o ČT, jsou zejména: 

a) poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných 

informací pro svobodné vytváření názorů

b) přispívání k právnímu vědomí obyvatel České republiky

Naposledy jsme byli poučeni z obrazovek ČT v nedělním pořadu Newsroom, že „Existují taková základní pravidla novinařiny, která by se měla dodržovat, titulek by měl korespondovat s obsahem textu,“ řekl v pořadu Milan Šmíd, mediální analytik.

Podobně hovořil i politolog z Masarykovy univerzity, že se nemají využívat manipulativní techniky k přilákání čtenářů (myšleno u webů).

Samozřejmě, že tato pravidla co nám pánové sdělili se zákonitě týkají i médií ostatních, ale především  veřejnoprávních.

Jak si potom vysvětlit jeden z příkladů manipulativního titulku linoucího se z veřejnoprávní televize. Během nedělního, možná i sobotního TV programu jsme se z upoutávek dozvídali, že „Sportovní harrachovský areál koupil lobbista Jansta, sledujte v pondělí pořad Reportéři“.

Je to titulek manipulativní k přilákání diváků? Jistěže ano a navíc nepravdivý a nekorespondující s obsahem pořadu.

Tak jak je to se základními zásadami obsaženými ve Statutu ČT: poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů?

Protože centra nebo úřady bojující proti nepravdivým zprávám si zakládá kdekdo, kdejaké ministerstvo, další země, tak už i trochu zapadla zpráva o tom, že i britská veřejnoprávní televize BBC buduje tým, který má odhalovat záměrně nepravdivé zpravodajství.

„Toto sdělení se dá přeložit i tak, že nám doteď lhali (viz např. Irák a Tony Blair) a teď nám říkají, že nebudou. Ale když lhali jednou, kdo nám zaručí, že nelžou teď nebo nebudou lhát příště. Měli by proto přijít o licenci, protože v té staré se zavazovali, že budou "pravdivě informovat" už tenkrát, nikoli až když se jim to z EU doneslo,“ komentoval tuto zprávu politolog Zdeněk Zbořil.

Nabízí se otázka zda veřejnoprávní média by si neměla založit nějaký podobný tým po vzoru BBC, abychom se dozvídali pravdivé informace?

Zdroj: pz.cz

Loading...
 

Vážení čtenáří, přispějte na provoz vašeho nezávislého zpravodajství kryptoměnami:

BTC: 1C2tZY29PnRFacscnLf4ghwvUEwoiF7WZD

ETH: 0x5200433e4Ba2e89F1179DB688548Bb5aB2D3b4eC

LTC: LQpFdfXdLmogQzNtL9zZcW4bpuwrgDGhyj

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor