Tisková zpráva Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR k reportáži odvysílané v pořadu Reportéři ČT. V pondělí odvysílala Česká televize další díl pořadu Reportéři ČT. Jeden z nich byl věnován nedávné návštěvě pravnuka zakladatele firmy Mattoni – profesora Rudolfa Mattoniho. „Ničíme ve Státech ledacos, ale tohle by byl zločin. A myslím, že by to byl zločin i v západní Evropě. Pradědeček tomuto dílu věnoval celý svůj život a teď to tu vypadá jako žumpa,“ řekl nekompromisně Rudi Mattoni, který v Kyselce nebyl sedm let. Narážel tím nejen na trestuhodný nezájem Karlovarských minerálních vod (KMV) o svůj historicky cenný majetek, ale i nepochopitelnou smířenost českých úřadů, které dodnes mlčky přihlížejí postupné destrukci ještě nedávno výstavných lázeňských domů.
Rudi Mattoni v reportáži otevřeně hovořil i o svém soukromém životě. Rudiho rodiče odjeli před okupací do Ameriky. Později se však rozešli. „Víte, já jsem byl docela divoké dítě a Stan Laurel (komik ze slavné dvojice Laurel a Hardy) matce řekl: ´Chtěl bych si tě vzít, ale musíš se zbavit Rudiho. A ona řekla: ´Ne, to se nikdy nestane!´ A tak Rudiho maminka odmítla sňatek s tímto slavným komikem. Rudiho tatínek žil po válce v Rakousku, kde pracoval jako manažer slavného dirigenta Herberta von Karajana.
Chceme respektovat zákony, dušuje se ředitel Mattonky
„Nemůžu pochopit, proč to tu někdo chtěl zlikvidovat. Steven Spielberg by tu mohl natočit horor,“ nechápe Rudi Mattoni nezájem KMV a jimi nastrčenou firmu RIS, která vlastní zbylou část Mattoniho díla a dodává: „Oni jsou majitelé, nelze je k ničemu nutit. Ale princip vlastnictví obsahuje i určitý etický rozměr. Mají možnost si vybrat, jestli půjdou cestou morální odpovědnosti nebo zda se jí vyhnou.“
Don Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV se však s nejistým výrazem ve tváři brání: „My samozřejmě cítíme odpovědnost a respekt k tradici. Podle mého názoru to znamená chovat se zodpovědně, zabezpečit práci svým zaměstnancům, respektovat zákony a pravidla a také podporovat kulturu.“ Právě ujišťování o dodržování zákonů je z úst tohoto italsko-švýcarského podnikatele pikantní. KMV byla v lednu tohoto roku uložena téměř dvoumilionová pokuta za porušení památkového zákona. Proti pokutě se již odvolali, ale pokuta byla Karlovarským krajem byla potvrzena. Teď žene rodina Pasquale rozhodnutí karlovarského magistrátu k soudu. Tam se domáhají zrušení pokuty. I přesto, že uplynulo šest měsíců, do památek v jejich vlastnictví zatéká dál.
ASORKD: don Pasquale lže!
„Před dvěma dny jsem byl s redaktorkami francouzského rozhlasu opět v Kyselce. Nahlédli jsme do útrob Löschnerova pavilonu, kde jsem nebyl šest let. Pokud pan Pasquale tvrdí, že je odpovědný, tak na tomto místě tvrdím, že lže! Tuto památku firma KMV vlastní již dvacet let, takto se nechová odpovědný vlastník“, říká Pavel P. Ries, prezident ASORKD a k Mattoniho návštěvě dodává: „Jsem rád, že pan profesor Mattoni přijal pozvání ASORKD do Kyselky. Jeho návštěvu vnímáme jako průlom. Dosud jsme cítili, že v boji za záchranu Kyselky jsme s občany této země osamoceni. Nyní je zřejmé, že už to není jen náš boj, ale je to boj i rodiny Mattoni. A nejen v nich, věřím, získáme velkou pomoc při záchraně tohoto ve střední Evropě unikátního díla. Již nyní víme, že to není poslední návštěva člena rodiny Mattoni.“
Podívejte se na reportáž o Kyselce, kterou Reportéři ČT odvysílali 23.5.2011 ZDE.
Zdroj: zachrante-lazne-kyselka.cz
]]>