Podělím se s vámi o jednu zkušenost. Mé děti se pyšní větším než malým množstvím potravinových alergií. Po několika letech praxe tak již bravurně zvládáme v hypermarketu kličkovat mezi regály plnými – pro nás nebezpečného – lepku, mléka, vajec, česneku, cibule, ryb, konzervantů… a kdejakých dalších prevítů, jejichž pozření by pro čtyři z pěti členů mé rodiny spolehlivě zajistilo jízdenku nejbližší sanitkou. Pominu detaily o tom, kolik koumavosti a času to stojí u plotny. (No schválně, zkuste si upéct vánoční cukroví bez mouky, vajec a mléka.) A tak netrvá dlouho a stane se z vás profík na složení toho, co si drze říká potravina, ale co bývá ve skutečnosti často spíš hromadou škrobu obarvenou načerveno barvivem vyráběným z brouků a dochucenou trochou toho lepku.
Brzy se také naučíte vynalézavě používat spoustu potravin, o kterých jste roky neměli tušení. I objevíte jednoho dne Zajíce. Jsou prosím zajíci a Zajíci. Já myslím toho druhého. Nemá sice dlouhé slechy a kožich, zato má bílou barvu a na svém obalu píše, že je prý „alternativou kravského mléka“. A začnete z něj vařit. (Sanitku vskutku není nutno volat.)
No a teď si představte, že jednoho krásného dne, pár minut po večeři, se vaše ratolesti nějak podezřele zabarví do odstínu vařeného raka a začnou se zčista jasna objímat s nočníčkem. Tedy až na tu nejmenší, na tu, co si zatím užívá jen mateřského mlíčka. Ta se s pláčem objímá leda tak s maminkou, která ne a ne pochopit, proč je najednou plínka poněkud krvavá. Znovu a znovu zkoumáte, kde se mistr tesař utnul. Že by Zajíc? To stěží. Vždyť přeci na jeho obalu svítí nápis div ne velikosti telete „bez laktózy“ – tedy bez mléka. A také se na něm píše „alternativa kravského mléka“. Ostatně používáte ho už pár let.
No a pak si všimnete, že úplně maličkým písmem zasluhujícím lupu se na zadní straně uvádí: obsahuje kaseinát sodný. A protože už jste ve složení rádobypotrain kovaní, víte, že jde o druhou ze dvou potenciálně nebezpečných složek kravského mléka, totiž o mléčnou bílkovinu. A nakonec tedy musíte poněkud perplex konstatovat, že: za a) náhražka mléka obsahuje mléko, za b) dříve tomu tak nebylo, za c) výrobce změnil složení bez jakéhokoliv upozornění na novotu na obalu, za d) obal sice zcela správně uvádí, že výrobek neobsahuje laktózu, ale současně za e) všemožně budí dojem, že výrobek tedy neobsahuje žádnou složku mléka, a konečně za f) onu nově přidanou složku mléka pojmenovává pro jistotu latinsky, aby zůstala dokonale skrytá. Zlý úmysl? Nevědomost? Nezájem? Neschopnost? Kdo ví.
A teď suďte: Jsem vážně takový vrták, když jsem ve snaze pomoci svým dětem udělala tak fatální chybu? Když jsem – byť se považuji v potravinách za lehce nadprůměrně orientovanou a opatrnou – přehlédla zcela zásadní informaci? A co je hlavní: jak příště neudělat podobnou chybu? Jistě, číst složení i u jablka… Což ovšem bude fungovat jen za předpokladu, že se výrobce bude obtěžovat upozornit na složení alespoň latinsky. Upřímně se přiznám: já stoprocentně funkční řešení neznám. Regulace výrobců řešením není – regulace vznikají jen proto, aby bylo co porušovat.
Vím jen o jednom řešení, ale to zdaleka nefunguje dokonale. Totiž ničemu nevěřit, držet se výrobců, s nimiž mám dobré zkušenosti, i u nich neustále složení prověřovat a šířit informace o tom, co se může přihodit.
Na tuhle příhodu jsem si vzpomněla při čtení zprávy, že důchodců v exekuci je na jaře 2012 jako nikdy. Že třeba mnozí z nich chtěli pomoct svým dětem se splácením jejich dluhů nebo při jejich vyhazovu ze zaměstnání, ale naletěli podomním zástupcům pofiderních úvěrových společností. A takzvané soudní oddlužení, osobní bankrot, u nich často není možné, protože k tomu je nutné během pěti let zaplatit alespoň 30 % nasekaných dluhů. A na to mívají důchodci příjmy příliš nízké. A tak se místo toho seznámí s exekutorem. Podle České správy sociálního zabezpečení byla do dubna 2012 uvalena exekuce na víc než 65 tisíc důchodců.
Bylo by velmi líbivé říct, že takhle naletět mohli jen senilní vrtáci. Ale já si to nemyslím. Po bitvě je každý generálem.
Obyčejně k tomu, co kritizuju, nabízím alespoň nějaké řešení. Evropské fondy nefungují? Zrušit. Bojíte se penzijních fondů? Tak do nich nevstupujte. Evropa neví, jak porazit krizi? Tak ať s ní nebojuje a ona odejde sama – o to dřív. Ale tady – tady proti všem svým zvyklostem recept nemám.
Tedy vlastně mám, ale s tím, že ani zde nefunguje dokonale. A s tím, že Konec exekucí v Čechách nepřinese: Informovat, informovat, informovat. A ukazovat případy, které se mohou přihodit.
]]>