Tato neděle v Praze: Protest proti projektu kyanidové těžby v Rosia Montana, Rumunsko
6. září 2013 Redakce AC24 Z domova 5663 0
thumbnail
V neděli, 8. září od 17 do 19:00 před Rumunským velvyslanectvím, se Rumuni žijící v Praze připojí jako akt solidarity k četným demonstracím odehrávajícím se denně v Rumunsku, jakož i v dalších 20 zemích, aby tak protestovali proti návrhu zákona, který byl schválen 27. srpna rumunskou vládou, a který umožňuje těžbu v Rosia Montana. V Rosia Montana je plánován největší projekt povrchové těžby zlata v Evropě, jenž s sebou nese obrovské environmentální riziko. Společnost, která stojí za celým projektem, Rosia Montana Gold Corporation, plánuje vytěžit 314 tun zlata a 1500 tun stříbra za použití kyanidu, toxické látky, která bude poté skladována v odkalovací nádrži s kapacitou 250 milionů tun.
 

Návrh zákona schválený rumunskou vládou minulý týden umožňuje začít těžbu, jež byla 14 let odkládána kvůli protestům občanské společnosti znepokojené riziky souvisejícími s životním prostředím.

Toto bude v Praze již druhý protest, poté co se minulou neděli protestující připojili k demonstracím v Bukurešti, Cluji, Aradu a dalších rumunských městech, stejně jako v Berlíně, Amsterdamu, Londýně, Luxembourgu, Avignonu a mnoha dalších zahraničních metropolích. Účastníci protestů požadují, aby rumunský parlament návrh zákona zrušil jako neústavní.

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor