Íránský jaderný program se dostal na novou úroveň. O nejnovějších úspěších tohoto odvětví informoval ve středu prezident Mahmúd Ahmadinéžád, který prohlásil, že nikdo nezabrání jeho zemi, aby si osvojila mírový atom. Avšak západní země a Izrael jsou jiného názoru: podle mínění expertů není období aktivních vojenských akcí proti Íránu za horami. Moskva varuje: Rusko se nehodlá za žádných podmínek připojit k protiíránským sankcím. Západ soudě podle všeho sám v úspěch sankcí moc nevěří a dál stupňuje vojenský nátlak na Teherán. Podle údajů předsedy výboru ruské Státní dumy pro obranu, admirála Vladimira Komojedova se kolem Íránu soustřeďuje vojenská skupina USA a NATO, která má k dispozici 450 raket.
Ke stabilitě nepřispívá ani vyhrocování situace kolem Sýrie. Tatáž skupina v čele s Washingtonem a arabskými sousedy Damašku, kteří se k němu připojili, vytrvale usiluje o svržení režimu Bašára Asada. A jen sotva ustoupí: akce proti Sýrii a Íránu jsou totiž články jednoho západního plánu, – soudí vojenský expert Viktor Baraněc.
Cílem číslo jedna je samozřejmě pro Západ Írán. Když dojde na reálné bojové akce, pak budou hlavní údery zasazeny íránským jaderným objektům a jeho strategickým centrům. A pokud jde o Sýrii, tady se bude Západ snažit zablokovat možné údery syrských vojsk.
Situaci vyhrocují i zprávy o teroristických činech. Tento týden se už teroristé snažili přepadnout izraelské diplomaty v Tbilisi a Dilí. Izraelské úřady obvinily z organizace těchto útoků Írán a kromě toho i libanonskou šíitskou skupinu Hezbolah. Kromě toho došlo k několika explozím v Bangkoku. Thajské úřady rovněž dospěly k závěru, že teroristické činy připravovali Íránci – jednoho z nich dokonce zadržely. V Teheránu všechna tato obvinění popírají.
Ovšem, když ne Írán, tak kdo jiný? Jak říkali staří Římané „cui prodest“ – „hledej, komu to prospěje“. Už dávno není žádným tajemstvím, že mnohé z teroristických skupin poměrně plodně spolupracují s některými zvláštními službami. A proč ty by tedy nemohly předhodit světovému společenství pár důvodů, které ospravedlní nutnost urychleného prosazování demokracie v nějaké konkrétní zemi?
V Moskvě zdůrazňují, že některé země mohou pokládat současnou situaci za „okno možností“ a cynicky se vydat po cestě záměny vlády v Teheránu. Jak prohlásili na ministerstvu zahraničních věcí, Rusko svou účast v podobném scénáři naprosto vylučuje. Světové společenství může a musí napomáhat urovnávání konfliktů mírovými prostředky, aniž by vnucovalo suverénním zemím hotové recepty.
Írán začal plnit reaktor palivem
Počínaje středou začal Írán plnit palivovými prvky vylučujícími teplo vlastní výroby teheránský výzkumný jaderný reaktor. Oznámil to zástupce tajemníka Vyšší rady národní bezpečnosti Íránu Alí Bagherí. Podle jeho slov je výroba paliva pro výzkumné reaktory významným krokem na cestě realizace íránského jaderného programu.
Jelikož západní země neprojevily přání poskytnout nám pomoc, začali jsme samostatně obohacovat uran až na úroveň 20% za účelem výroby palivových tyčí, – zdůraznil Bagheri. Oznámil rovněž, že v nejbližší době zašle Írán odpověď na poselství vysoké představitelky EU pro zahraniční záležitosti a politiku bezpečnosti Catherine Ashtonové s návrhem týkajícím se data a místa uspořádání dalšího kola jednání Teheránu se šesticí.: 5 stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo.
Úspěchy Íránu v jaderné sféře na USA nezapůsobily
Na Washington nezapůsobily zprávy Íránu o pokroku v jaderné sféře, – prohlásila mluvčí státního oddělení USA Victoria Nulandová.
Íránský prezident ve středu nařídil, aby se začaly budovat čtyři nové reaktory za účelem výzkumu a výroby radioizotopů. Kromě toho uvedl Írán do provozu 300 nových centrifug v podniku na obohacování uranu a jejich počet tak dosáhl 900.
Po pravdě řečeno v tom nevidíme nic zásadně nového. Není to žádná významná zpráva. Zdá se nám, že jsou to informace určené převážně pro vnitřní auditorium, – řekla Victoria Nulandová.
Související články:
- Šéf ruské armády: Rozhodnutí o útoku na Irán přijde do léta
- Írán: Izrael vyhodil do povětří své velvyslanectví sám
- Bývalý ruský generál: Rusko je připraveno použít vojenskou sílu k obraně Iránu a Sýrie
- V Íránu se hraje o hegemonii dolaru
Zdroj: http://czech.ruvr.ru/