Už jste si všimli, že za největšími průšvihy stojí ta nejdrobnější opomenutí? Malé střípky informací, u kterých by vás skoro ani nenapadlo, že jsou podstatné…? Jak to myslím? Dám příklad. Tuhle mě skolila chřipka. Mám podezření, že nebyla ani lidská, ani ptačí, ani prasečí, ale přinejmenším sloní, protože jsem skoro nevěděla o světě. V těch vzácných chvílích, kdy mi to myslelo, jsem si vzpomněla, že děti ještě nejedly, a že by tedy bylo záhodno, aby má drahá mužská polovička přestala civět do Facebooku a vyrobila pro děti nějaký pokrm. Následovat dotaz, jak se to dělá.
[message\\\_box title="Vyjádření ministerstva financí:" color="red" show\\\_close="Yes/No"]
Markéta Šichtařová ve svém komentáři „Jak nepřijít o peníze“ dne 22.2.2013 použila hrubě zavádějící informaci o důchodové reformě. Poukazuje totiž na eventuelní situaci, kdy účastník dovrší důchodového věku, ale nesplní podmínku minimální povinné délky pojištění (tj. neodpracuje minimální počet let). V takové situaci občanovi skutečně nevzniká nárok na výplatu státního důchodu. Ministerstvo financí se však ohrazuje proti tvrzení autorky, že účastníci, kteří se rozhodnou vstoupit do II. pilíře, budou v případě nesplnění minimální délky pojištění vystaveni situaci, kdy „budou v důchodu, jejich peníze však budou uzamčeny ve fondu a státní důchod budou mít vli vem účasti ve II. pilíři snížený…“ Naznačuje přitom, že vstup do II. pilíře je z tohoto důvodu nevýhodný. Opak je pravdou: Nárok na výplatu z druhého pilíře je vázán na první pilíř – vzniká po vzniku nároku na výplatu státního důchodu. K situaci, která je popsána v článku (čerpání státního důchodu bez nároku na důchod z druhého pilíře) tedy vůbec nemůže dojít. Nejhorší možný scénář je, že občan nesplní podmínky nároku na starobní důchod od státu, nicméně i v této situaci se účast ve II. pilíři jeví jako výhodná. Účastník, který vstoupí do reformy, by totiž stejně jako v současnosti nedostal státní důchod, a nemohl tedy čerpat ani důchod z druhého pilíře, nicméně stále platí, že prostředky na účtu ve druhém pilíři jsou předmětem dědictví. Pokud však podmínky výplaty důchodu nesplní občan, který do reformy nevstoupí, nedostane nic on ani jeho dědicové.
Ondřej Jakob, tiskový mluvčí MF
[/message\\\_box]
A mé vysvětlení, jak upéct kuře. Poté opět následoval dotaz, zda se kuře jí bez přílohy, a mé vysvětlení, že nikoliv, že si ke kuřeti mají uvařit brambory. Kdo by čekal, že poté se již manžel konečně odebral do kuchyně, mýlil by se. Následoval ještě dotaz, jak se vaří brambory. A mé vysvětlení včetně toho, do které ruky uchopit nůž a do které bramboru, včetně techniky loupání, vody v hrnci, brambor v hrnci… Nu, manžel se konečně odporoučel. Po velmi dlouho době (loupání byl patrně tvrdý oříšek) mě vzbudil z mrákot jekot jedné z ratolestí: „Tatíí! Poblinkaly se ti brambory a jsou všude na zemíí!“ Aha, secvaklo mi, zapomněla jsem zmínit, že brambory vykypí, pokud se neztlumí teplota. Holt stalo se. A bylo po polovině oběda. Kdo by to byl řekl, že taková prkotina bude tak důležitá?
Čert vem naše brambory, mám tu jiný horký brambor. Už jste se radovali, že ono opelichané téma penzijní reformy definitivně vyčpělo se zprávou, že k poslednímu lednu vstoupilo do druhého pilíře pět tisíc lidí? Že tím je věc uzavřená a odsunutá do kategorie „to nestojí za řeč“? Tak já vás vyvedu z omylu. Čeká nás ještě hóódně, ale opravdu hóódně velký průšvih – vzešlý z prkotiny.
Tak tedy pokud vás náhodou stihne nápad vstoupit do druhého pilíře, dejte si velký pozor na jednu malou a celkem nenápadnou větičku ve smlouvě. Protože pokud si jí nevšimnete, může se stát, že se ke svým penězům už vůbec nikdy zpátky nedostane. Jakpakto? Mezi lidmi totiž ještě není příliš rozšířené povědomí o tom, že čerpat naspořené peníze lze pouze za předpokladu, že klient splní podmínky pro vznik nároku na starobní penzi. A tyto podmínky jsou dvě. Pozornost se obyčejně věnuje jen dožití se důchodu. Jenomže druhou podmínkou je minimální povinná délka pojištění (někdy se jí nesprávně říká "odpracované roky"). Dlouho to bylo 25 let. Jenomže teď se prodlužuje. A všichni, kteří budou odcházet do penze po 1. 1. 2018, musí spořit aspoň 35 let. Nespoříte 35 let – nedostáváte penzi. A jinak než výplatou penze se k penězům ve druhém pilíři nedostanete. Vy budete v důchodu, vaše peníze budou ve fondu, a nebude smět k sobě. A státní důchod budete mít snížený, protože jste přeci zapsaní ve druhém pilíři. A úspory mít nebudete, protože jste si přece spořili do fondu.
Ale zkuste si tuhle informaci najít! Zkusmo jsem propátrala nejrůznější weby, oficiální i komerční, zda ji objevím. Nic. Tuhle informaci objevíte až v zákoně, a kdo z běžných lidí čte nečitelný zákon?