Spiknutí za účelem prodeje léků. Česká policie obvinila 25 lékařů a manažerů farmaceutických společností
13. března 2018 Redakce AC24 Z domova 5215 0
thumbnail
V těchto dnech česká policie obvinila 25 lékařů a manažerů farmaceutických společností z údajného spiknutí s cílem prodeje léků. Vyšetřovatelé tvrdí, že 16 zástupců farmaceutických společností „vyplácelo" devět lékařů. Lékaři za to doporučovali nebo předepisovali „potřebné" léky svým pacientům. ...

 

 

Obvinění se týká činnosti lékařů v období 2008-2013. Výše „odměny" činila od 270 tisíc do 2,5 milionu korun. Některým podezřelým hrozí trest odnětí svobody až na 10 let a také zákaz lékařské činnosti.

Redakce Sputnik Česká republika se obrátila na Českou lékařskou komoru se žádostí o komentář k této situaci, ale zástupci její tiskové služby zcela odmítli hovořit na toto téma.

Uživatele sociálních sítí překvapila skutečnost, že teprve teď, pět let „po skutku", policie vystoupila s takovým návrhem. Někteří potvrdili, že se setkávají s podobnou praxí vnucování nepotřebných nebo drahých léků. Někdo je dokonce ochoten kvůli tomu změnit svého lékaře.

Nicméně žádný výjimečný charakter tento precedens nemá. Začátkem března tohoto roku Federální antimonopolní služba RF odhalila rozsáhlé spiknutí dodavatelů léků a zdravotního zařízení s moskevskými nemocnicemi. O měsíc dříve v Moldávii bylo odhaleno další farmaceutické spiknutí, týkající se preparátu Metronidazol.

Shoda případů a jejich frekvence je ve skutečnosti následek aktivního rozvoje trhu s léky. Cílem spolupráce zdravotnických pracovníků s farmaceutickými společnostmi je získání osobního prospěchu a pomoc pacientům je na vedlejší koleji.

Nehledě na morální aspekt problému a komerční zájmy farmaceutických společností je třeba říci, že hranice mezi skutečně nutným lékem pro pacienta a mezi lékem „přednostním" není vždy jednoznačná. Vzhledem ke mzdě českých lékařů (a nejen českých), které mají daleko k ideálu, situace s „přivýdělkem" na receptech už nevypadá tak nepřirozeně v těchto podmínkách.

Zdroj: snews.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor