Google má skutečnou tajnou ideo-policii k naší ochraně před svévolností projevu
27. ledna 2018 Redakce AC24 Z domova 5003 0
thumbnail
Více než 100 neziskových organizací i vládních agentur po celém světě pomáhá YouTube s policejní ochranou před extremistickým obsahem, který je v rozsahu od tzv. nenávistné mluvy až po rekrutování teroristů přes videa. Ty všechny mají tajnou dohodu, která Googlu, tj. mateřské společnosti YouTube, zakazuje vyzradit jejich účast veřejnosti, řekl Daily Caller ve čtvrtek zástupce Googlu.
 

Ale hrstka těchto skupin včetně Anti-Defamation Legue a No Hate Speech, tj. evropská organizace zaměřená na boj s netolerancí, se rozhodly veřejně se pochlubit svou účastí na tomto programu, avšak velká většina zůstává skrytá za touto dohodou o důvěrnosti. Většina skupin v tomto programu s tím nechce být veřejně spojována, uvádí mluvčí Googlu mluvící jen z pozadí.

YouTube program „Věrohodných označovatelů“ se táhle už od roku 2012, ale v posledním roce explozivně narostl během snah Googlu o vyšší regulace obsahu na svých platformách, po čemž následoval nátlak od zadavatelů reklam. Padesát ze 113 členů tohoto programu se přidalo v roce 2017, kdy YouTube vystupňoval policejní dohled nad svým obsahem, řekla ve středu Senátní komisi ředitelka veřejné politiky YouTube Juniper Downs.

Skupiny třetích stran úzce spolupracují se zaměstnanci YouTube na rozdrcení extremistického obsahu dvěma způsoby, řekla Downs a mluvčí Googlu to potvrdil. Zaprvé jsou vybaveni digitálními nástroji, které jim umožňují masově značkovat obsah pro personál YouTube. Zadruhé, partnerské skupiny jednající jako průvodci pro pozorovatele obsahu YouTube a inženýry, kteří sice navrhují algoritmy policejního dohledu nad YouTube, kterým se ale nemusí dostávat expertních znalostí potřebných k tomu, po čem jít věcně.

Nejsou to jen teroristická videa, co Google cenzuruje. Jordanu B. Petersonovi, profesorovi známému svým odporem k politické korektnosti, tento měsíc zablokovali jedno z jeho videí v 28 zemích. Oznámení odeslané na Petersonův účet uvádí, že YouTube „obdržel žalobu“ na toto video a rozhodl se jej zablokovat.

Peterson použil své ohromné následovnictví na sociálních médiích, aby vrátil úder, kdy předvedl nehoráznost YouTube na Twitteru, kde má více než 300 000 příznivců. YouTube zrušila Petersonovu blokaci poté, kdy jiný populární YouTuber Ethan Klein požadovala na Twitteru, kde má přes 1 milion příznivců, vysvětlení. Ač původní oznámení YouTube tvrdilo, že jde o reakci na žalobu, tak na Twitteru se společnost snažila budit dojem, že ta blokace byla v důsledku chyby.

Převážná většina obsahu na Googlu a YouTube podrobená policejního zásahu je vyřizovaná algoritmem. Algoritmus nám usnadňuje vést námitky proti obviněním z politické zaujatosti: to nejsme my, je to algoritmus. Ale algoritmy navrhují lidé. Jak bylo uvedeno výše, anonymní vnější partneři Googlu úzce spolupracují s vnitřními experty konstruujícími algoritmy. Tato úzká spolupráce, jak říkají vrcholní představitelé Googlu, přispívá k tomu, že jsou dosahovány takové úspěchy v boji s teroristickou propagandou na této platformě. Je tu ale i nepatrná transparentnost poskytovatelů, a to nutí uživatele Googlu, aby se v něm necítili jako ve světě, kde se s nimi zachází férově.

Partnerství YouTube s vnějšími organizacemi k boji s extremistickým obsahem je jen jednou částí snah této společnosti upřednostňovat určité druhy obsahu před jinými. YouTube rovněž potlačuje určitý obsah prostředními „restrikčního“ módu, který naše videa zobrazuje, když nejsou vhodná pro děti nebo obsahují „potenciálně dospělý“ obsah stejně jako demonetizuje určitá videa a kanály, když odřezává finanční toky k jejich provozovatelům.“

Konzervativní neziskovka, která vyrábí vzdělávací videa, Prager University, v říjnu žalovala Google, jak za to, že dal jejich obsah do restrikčního módu, tak že jej demonetizoval. Prager vstoupila (jako soukromá společnost, k níž nemá Google závazek zachovávat První ústavní dodatek o svobodě projevu) do nerovného boje, ale tato žaloba přinutila Google zaujmout ke své cenzuře veřejný postoj.

Zástupce Googlu, který mluvil s TheDC, řekl, že to byl algoritmus, který odpovídá za umístění videí do restriktivního módu. Ale v soudních dokumentech revidovaných TheDC právníci Googlu argumentovali jinak. „Rozhodnutí, na jejichž základě videa spadají to této kategorie, jsou často komplikovaná a mohou obsahovat obtížné, subjektivní úsudky,“ argumentují v dokumentech podaných 29. prosince. Downs ve středu ve své výpovědi před Senátní komisí popsala některé kroky Googlu jako přijaté kvůli potlačování „urážlivého“ nebo „očerňujícího“ obsahu, který nenaplňuje skutečný násilný extremismus. „Některá hraniční videa, jako ta obsahující očerňující náboženský nebo nadřazenost vyjadřující obsah, aniž by v tom bylo přímé vyzývání k násilí nebo bylo primárním účelem podněcovat nenávist, která možná nepřekračují hranice, kvůli nimž by měla být vyřazena. My však chápeme, že tato videa mohou být pro mnohé urážlivá, a tak jsme pro něj vyvinuli jiný způsob zacházení,“ řekla.

„Identifikace hranic pro obsah zůstane na YouTube, aby za oponou rozhodovalo, kdo bude nedoporučen, nebude monetizován a nebude u toho mít klíčové funkce jako komentáře, navrhovaná videa apod. Jejich využití se už od počátku ukázalo jako pozitivní a ukazuje se, že vede k podstatnému počtu snížení shlédnutí takových videí,“ dodala.

Tlak na demonetizace u YouTube, který dopadá na určité z nejvíce populárních kanálů, kdy to jsou vždy nikoliv levicové politické kanály, je vymyšlen, aby uspokojil ty zadavatele reklamy, kteří se snaží vyhnout se kontroverznímu obsahu, řekl mluvčí Googlu.

Populární moderátor YouTube Dave Rubin opakovaně zažívá, že mu jeho videa demonetizují. Ve středu Rubin vystavil video „Socialismus už není trendy.“ Video tam bylo jen málo přes 24 hodin, než jej YouTube ve čtvrtek demonetizovalo.

Video bylo později opět monetizováno, řekli zástupce Googlu TheDC. Ale uživatelé nemohou zpětně dostat dolary za reklamu, i kdyby byla jejich videa demonetizována chybou.

„Mám podezření, že je v tom určitá politická zaujatost, ale nemyslím si, že musí nezbytně jít o velké spiknutí proti konzervativcům nebo komukoliv, kdo není levičák. Součástí tohoto problému je to, že v tom není žádná transparentnost, takže vytvořili situaci, kdy nikdo z uživatelů opravdu neví, co se děje,“ řekl Rubin TheDC.

„A vypadá to, že to převážně postihuje kanály, co nejsou levicové? Ano, to jistě.“

Zdroj: zerohedge.com

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor