Jiří Míka: Drahoš, že nebyl členem Římského klubu? Stačí minuta ověření přes internety
24. ledna 2018 Redakce AC24 Z domova 8850 0
thumbnail
Dnes jsem natrefil na informaci, že Jiří Drahoš, kandidát na nového Vůdce, byl minimálně v roce 2008 členem české asociace Římského klubu. Podívejme se nyní na kvality anti-fake news webů - Manipulátáři.cz tuto informací popírají. Od rána do večera dnes slyšíme o plíživém vlivu ruských špionů, kteří nám instalují nové webstránky plné propagandy, ovlivňují volby i náladu, a dokonce chystají obsadit bývalé sovětské satelity.

 

 

Vznikly anti-weby všelijakých neziskovek a novinářských aktivit vytvořit seznam těchto škodlivých webů. A nejen zde, ale i po celém světě. Na seznamu je například server gaia.com (propornot). Internetová subscription televize zabývající se především rozhovory a dlouhými hodinami materiálu, že lidstvo již přes 60 let už běžně létá po naší sluneční soustavě. Údajně ruská propaganda. A není to prostě jen bláznivý web? Ne! Ruská propaganda! Rusové jsou všude. Takže všelijaké i menší nebo větší blogy kolem duchovních témat, mimozemšťanů a šamanismu - to všechno zařídili Rusové a hlavně Putin osobně.

Tak to je v kostce ten "seriozní" pohled na věc.

Pak jsou tu weby jako manipulatori.cz, které unisono spolu s ostatními weby plných hodnot, včetně nově vzniklého vládního úřadu pro vyvracení konspirací, dělají velká ramena, jak vyvracejí hoaxy. Často jsou to takové, o kterých jsem ani nikdy neslyšel. Dozajista něco najdou. Ale tváří se, že tohle všechno se týká jen jedné strany. Té alternativní.

Nově se přidal Jiří Mádl s návrhem trestat fake news i v České republice. Není přitom jasné, co je to vlastně to fake news? Takže když Česká televize bude mít chybnou reportáž, půjdou reportéři do vězení?

[quote align="center" color="#999999"]

Na Manipulatori.cz se píše: "O tom, že na prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše vytahují „kde, co“ už jsme psali. Cílem je samozřejmě ho pošpinit před prezidentskými volbami. Sdílí například to, že je údajně členem české odnože Římského klubu. Kromě toho, že je to neprokázané a i kdyby, tak na Římské klubu není nic špatného, tak se tito „aktivisti“ střelili do vlastní nohy. Sám Miloš Zeman totiž byl místopředsedou Československé odnože.[/quote]

"Údajně" členem. Přitom stačí jen trocha menší snahy se aktivně snažit dopídit informací a pomocí serverů typu archive.org (který archivuje prakticky celý internet kromě porna a koček) si lze prohlédnout paměťovou díru na obsah, který byl z webu třeba později již odstraněn. Funguje to na všechny webstránky, které to v hlavičce webstránky robotovi nezakážou. Podobně můžeme i vidět, jak se novinové články umí měnit nebo mizet v průběhu času.

Tam najdeme:

Czech Republic: New Board of the Czech Association for the Club of Rome

March 4th, 2008: Election results have been communicated: The Czech Association for the Club of Rome has elected a new team for the management of the Association.

President:

  • Doc. Pavel Nováček

Board:

  • Prof. Jarmila Doubravová
  • Prof. Jiří Drahoš
  • Doc. Jaroslav Kalous
  • Ivan Klíma
  • Doc. Pavel Nováček
  • Secretary:
  • Michal Paulus

Podobně dezinformátoři vyvracejí, že byl váženým členem i Václav Havel, protože to teď na jejich webu prý není. Brekybrek. Chce to trochu paranoii do toho umírání.

Za zmínku asi stojí, že Zeman byl členem zjevně také, jak vytáhl kandidát Horáček.

A jsou to prý zahrádkáři, co se rádi starají o planetu, píší Manipulatori:

Samotný Římský klub je ve skutečnosti think tank, který byl založen v dubnu 1968. Má spojovat osobnosti z vědeckého sektoru a průmyslu. Hlavním tématem je životní prostředí a udržitelný život. Vědci i průmyslníci se domnívají, že vlivem člověka na životní prostředí může dojít k obrovským škodám.

Česká asociace Římského klubu je registrovaným spolkem a podle všeho nevyvíjí téměř žádnou aktivitu.

To by znělo neškodně. Než se skutečně začtete do jejich nejznámějších publikací, kde se otevřeně hovoří o zrušení demokracie, protože "volební zástupci ne vždy jsou schopni učinit správné rozhodnutí včas.". Podobně se tam píše o potřebě "vytvoření nového nepřítele", který lidi sjendotí. A tím nepřítelem má být - a teď se podržte - člověk sám. Samotný člověk je prý nepřítel lidstva, se tam píše černé na bílém. Dále se tam píše, že ekologie, hladomor, chudoba atd. lze k tomuto účelu směle použít.

Ano, typičtí zahrádkáři. O nic nejde. Mají jen stejné jméno a symboly, ale nemají nic s ničím společnýho. Pak neřešte hákový kříže. Neonacisti nejsou přece přímo členové. To je logika, jak pojď na mě bagrem. (pozn. "žádnou aktivitu" prej... to je jen spolek nadšenců, co je takové publikace jen trochu zaujaly. :D Asi jako si přečíst Mein Kampf a přidat si k nickname 88)

A to má být to seriozní uvažování konspiracím nepodléhajícího týpka.. až na posedlost Ruskem. A jeho údajného plánu ovládnout celý svět. Přítom je to jen další konspirační teorie.

Jedna z nejpopulárnějších publikací Římského klubu jsou asi "Meze růstu". A ta je o tom, jak už název naznačuje - o řízení lidí. Například se tam brečí nad tím, že umírá málo lidí kvůli pokrokům ve zdravotnictví, a že se nám ti lidi přemnožujou.

Vše je zabaleno do dost skleníkové vědecké úvahy, jakým způsobem řídit lidi a spotřebu/výrobu. Dle jejich predkcí měl kolem roku 2000 nastat konec lidstva způsobený ekologickými škodami a hladomorem. Predikce nevyšly. Dodnes je ale koncept řídit lidi uctíván v koceptu trvale udržitelného rozvoje. Jejich NGO už od roku 2000 , kdy vznikla Bílá kniha Ministerstva školství, které popisovala dlouhodobé plány vzdělávání, kde je i explicitně řečeno, že výuka bude v souladu s trvale udržitelným rozvojem Agendy 21, dodávají výukový materiál do škol. Nebudu se o tom více rozepisovat. Kdo nezná, doporočuju tyhle věci vědět. Jde o řízení socio-ekonomického života společnosti, jak tvrdí jejich vlastní definice.

A když se jim podaří zdanit uhlík, jsme všichni nahraní, protože i samotný člověk ho vydýchává. Spalování paliva je na něm postaveno. Dokonce i jaderné elektrárny mají být zdaněny, i když oxid uhličitý neprodukují. Whatever logika. To nevadí. Ale stejně se to přece musí zdanit.

Lidi za tohle děsně vyzdvihovali Obamu a kritizovali Trumpa, ale faktem je, že já byl rád, že ty politické tanečky dohod najednou narušil. Stát bude zajímat, čím topíte, nebo jestli nemáte už moc výkonový reproduktor. To byl návrh Obamy jeho klimatické zákona, který nakonec neprošel. Jeden z kongresmanů se o něm vyjádřil, že jde o vytváření cituji "zeleného gestapa". Právo na domovní svobodu zcela probořeno. Podobný zákon v mnohem slabší variantě už v ČR tuším vloni vznikl. Kvůli pálení toxických látek, aby to zkontrolovali, takže se úředník může usmyslet, že k vám smí na inspekci.

Osobně bych řekl, že u Drahoše se spíše dočkáme podpory podobných věcí. Než u Zemana. Ne že bych nutně musel být fanda nějakého politika. Ale tyhle členství v klubech se nepromíjí. A je zajímavé, že Zeman Římský klub a jeho Meze růstu zpětně kritizoval jako vědeckou fetiš.

Trochu podobně tomu bylo u Schwarzenberga, který byl návštěvník Klubu Bilderberg. Podobná parta malthuziánců.

Ještě aby na Drahoše vypadlo, že byl členem Bohemian grove. To ani nechtějte vědět, co je. Wavy spiders not come here. Každopádně tam došlo k vytvoření plánu pro atomovou bombu - Manhattan projekt. A pak že do toho netahají politiku. Na Bilderbergu se projednalo vytvoření měny Euro, jak sám člen řekl novinářům.

Jiří Pehe o Bilderbergu prohlásil, že se politici bojí mluvit o některých věcech před zraky novinářů, tak si dopřávají klídku si o věcech promluvit otevřeně za předpokladu slibu, že nebudou ven vynášet, o čem se bavili. Takhle když se tam setkávají aktivní politici, kteří zároveň tvrdí, že to rozhodně nemá vliv na jejich rozhodování jako politiků, a že je to jen zveličenej mejdan jen tak na volnej pokec a dobrou zábavu.

Co je zajímavého na Římském klubu?

Média hlavního proudu reagují na téma členství Drahoše/Zemana v Římském klubu. Proč se to řeší? Co je špatného na nějakém diskuzním klubu? Sám šéf české pobočky doporučil psychiatra těm, kterým se Římský klub nezdá.

[quote align="center" color="#999999"]

Jak si vysvětlujete, že se zrovna s vaší organizací se spojují konspirační teorie?

Asi nejsem ten pravý, abych na to odpovídal. Snad je to tím, že především v minulosti tam bylo poměrně dost významných osobností. Možná proto si pak někdo něco podobného vyvozuje: když se setkávají, o čem tam asi tak jednají, určitě mají něco za lubem. Ale to je spíš otázka pro psychiatra.

Předseda české asociace Římského klubu v rozhovoru pro Český rozhlas[/quote]

Debata kolem Římského klubu sjela do debat o tom, jestli Drahoš byl/je členem Římského klubu, ačkoliv to bylo prokázáno, a ostatně i sám Drahoš to potvrzuje, a dokonce i že je členem nadále, ačkoliv již ne aktivním.

Co v diskuzi ze strany mainstream proudu včetně všelijakých vyvracečů hoaxů (kteří se včetně médií ani neštítili otevřeně lhát, že Jiří Drahoš členem Římského klubu nikdy nebyl), byla diskuze o tom, CO je vlastně na Římském klubu tak kontroverzního.

Ano, proč někteří řeší "Drahoš byl členem Římského klubu"? O co jde?

"Je to jen diskuzní kroužek" nám odpovídají profesionální novináři.

Dělají tak z lidí s otázkami debily. Ano, diskuzní kroužek. Ale co je na tom kontroverzního? Média se opakovaně a opakovaně v každém článku k tématu pozastavují nad naprostou záhadou, co se komu na Římském klubu nezdá.

Profesionální novináři jsou placeni za zpravodajství na profi úrovni. Každý článek na blogu, který Římský klub řešil, dost obšírně vysvětluje, čím je Římský klub kontroverzní. Profesionální novinář by si měl tyto články přečíst a zabývat se jejich obsahem, kde se vysvětluje, co je na Římském klubu kontroverzního ve smyslu, že by to politickému kandidátu nějak mohlo uškodit.

A tou informací není to, že je to diskuzní klub. Ne. To je samozřejmé.

Polopaticky tu vysvětluju, jak povrchní odpovědi k Drahošově předsednictví v České asociaci Římského klubu dostáváme.

Protože předmětem sporu jsou v prvé řadě některé pasáže z publikací Římského klubu.

Jsme tu v paradoxní situaci, kdy média říkají:

"To je jen diskuzní kroužek/thinktank a na tom není nic divného. Žádná konspirace. Klub je neznámější pro svou zprávu Meze růstu".

Ano, jak Wikipedie ocitují fragment informací. Nezabývají se už ale obsahem zprávy Meze růstu.

Všechna alternativní média řešící Římský klub v negativním světle uvádí pasáže z publikací Římského klubu. Masmédia pochopila v čem je problém, a proto se ze zásady nijak k těmto pasážím nevyjadřují, a tváří se, že lidi panikaří kolem nějakého prominentního diskuzního klubu, a že je naprostou záhadou, co se lidem nezdá. Prý nějací Ilumináti a Nový světový řad, ale novináři se tváří být v zoufalém zmatení, co se komu nezdá na Římském klubu.

Možná to souvisí s těmi pasážemi z Meze růstu nebo První globální revoluce?

Eh ne. To je nepravděpodobné. Sice o tom alternativní média píšou dlouhé statě, podtrhávají tučně inkriminované pasáže v textech Římského klubu, a masmédia složená z profesionálních novinářů nenapadne se Drahoše třeba zeptat, co si myslí o redukci populace? Nebo co si myslí o omezování demokracie. TO jsou ty pasáže z textů Římského klubu, které lidem vadí.

Tento přístup masových sdělovacích prostředků je zcela typický. Vyhýbat se tomu podstatnému. Lidem něco na Římském klubu vadí a tedy i na případném členství kohokoliv v něčem takovém, ať už v minulosti, dnes nebo v budoucnu. Ale novináři se nevyjádří k samotnému ústřednímu bodu celé kauzy. Pro jistotu se na to nezeptají ani Jiřího Drahoše, když s ním mají rozhovor. Anebo dělají, že ty citované pasáže nevidí?

Že se v textu Meze růstu řeší zabíjení lidí, asi nemůže být to, co se na Římském klubu někomu nezdá. Vždyť stačí encyklopedicky říct, že se jen zabývají blahem planety. Životním prostředím. Sledují nové trendy a dělají prognózy do budoucnosti. Jestli mezi jejich doporučení patří zabíjet lidi, je přece vedlejší. Proč řešit takové detaily, které přece stejně nemohou být důvodem k jakémukoliv znepokojení. Nakonec je to jen diskuzní klub, že?

To, že nějaký diskuzní klub řeší zabíjení lidí přece není podstatné, pokud se předseda takového klubu chce stát prezidentem?

Tak proč ho s tím vůbec otravovat?

Tyhle konspirační teorie by měli zakázat, každého stejně jenom otravují.

Ne, mluvím ironicky. Samozřejmě že pasáže v textu, které uvažují, jak zredukovat populaci způsobem, aby umíralo více lidí, jsou relevantní otázky pro prezidentského kandidáta.

A vzhledem k tomu, že Drahoš i Zeman byli oba členové, jsou to vhodné otázky pro oba dva. Pro Zemana mluví pozitivně jedna věc - už se v minulosti sám z vlastní iniciativy k Římskému klubu vyjadřoval, a to kriticky.

Publikace obsahující ony kontroverzní pasáže i osobně překládal do českého jazyka.

Nu... když jste členem spolku, který ve svých textech uvažuje o tom, jestli je dobrý nápad způsobit, aby umíralo více lidí, je to ideální téma do předvolební debaty.

Toto je například pasáž, kde tito vědci brečí nad tím, že úspěchy zdravotnictví vedou k tomu, že umírá málo lidí. Je napsána sterilně vědeckým jazykem:

"Jsou pouze dva způsoby jak obnovit původní rovnováhu. Buď musí být snížena porodnost,aby odpovídala této nové nízké míře úmrtnosti, nebo musí znovu vzrůst úmrtnost."

Meze růstu, Římský klub, 1973

O Římském klubu jsem tu psal už v roce 2009. Podle médií jde o očerňující kampaň pravděpodobně řízenou Ruskem, ale nedivte se, že když máte na Římský klub pifku .. a pak zjistíte, že nějaký prezidentský kandidát s ním má něco společného, že o tom mluvíte.

A nechápejte to jako snahu někoho kategoricky odsuzovat, že byl členem, a je tedy iluminát a chce ovládnout svět. To je směšný strawman argument, který masmédia snadno vyvrací. Tohle ale nikdo netvrdí. Myslím, že je nicméně namístě kandidáty vyzpovídat, jaké jsou jejich současné postoje k těmto kontroverzním pasážím a obecným idejím Římského klubu.

"demokracie již není vhodná pro řešení úkolů, kterým čelíme"

Jiří Drahoš, První globální revoluce, Římský klub

Nedávno jsem zaslechl Jiřího Drahoše v televizním rozhovoru říkat, že musíme bránit demokracii. Zajímalo by mě tedy, jak se dnes dívá na tato slova Římského klubu, které pomáhal překládat. Nikdo netvrdí, že je demokracie dokonalý systém, ale rádi bychom měli jasno, jak se tedy dívá na situace, kdy demokracii nějak zařízneme. Jsou to legitimní otázky. Ne nějaké konspirační blouznění.

A podobných otázek kolem Římského klubu je mnoho. Ignorovat je. Vysmívat se jim... To není dospělý postoj. Demokracie již není vhodná?

Dalším slonem v místnosti je tzv. Trvale udržitelný rozvoj, který na úvahách Římského klubu vznikal. Je to téma na delší běh. Už v roce 2009 jsem ho označoval za socialistické spiknutí. Je to snaha o řízení socio-ekonomických aspektů lidského života. V rámci ochrany životního prostředí.

Úvahy Římského klubu jsou kontroverzní, ale mohou být legitimní. Možná je nutné v zájmu větší záchrany lidstva skutečně nechat lidi více umírat. Například zhoršením zdravotní péče. Nebo kvůli tomu i omezit demokracii z pozice autority. Když si odmyslíme náš lidský sentiment, může jít o krutou realitu, kterou musí mocní řešit. Bylo by ale fér, aby tito lidé byli ochotní se k tomu hrdě vyjádřit. Ne říkat, že členové nejsou, nebo vlastně jsou, ale už tam nechoděj. O to tu vůbec nejde.

Římský klub totiž svými úvahami jakoby popisoval aspekty dnešní liberální demokracie, která má často autoritativní povahu. Téma není, jestli Drahoš řídí svět. Nás zajímá, jaké jsou jeho názory a postoje.

Když někdo slyší Římský klub, měly by mu vyvstat věty "Musí vzrůst úmrtnost" a "Demokracie již není vhodná".

Těch kontroverzní pasáží je tam víc, ale myslím, že nám bohatě stačí tyto dvě. Potřebuji psychiatra, že mi nepřijdou zrovna košer?

Jan Míka

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor