Zastavení vozu se změnilo v nejsledovanější případ Česka
5. října 2017 Redakce AC24 Z domova 25357 0
thumbnail
Snad všechna média od rána informují o případu zastavení karlovarského řidiče v Plzni, většinou články opatřenými větami „tajní policisté skoro stříleli,“ „neváhali za bílého dne vytáhnout zbraň,“ „chování obou policistů bylo brutální,“ aj. Nám samozřejmě přišly desítky mailů či zpráv, proč o tom také neinformujeme, či proč tajíme "kriminální" jednání policie.
 

Odpověď je jednoduchá, nic netajíme, ale čekali jsme na vyjádření právníka a dalšího odborníka na práci policie. Vše začalo na Pattonově mostě, kdy se služební vozidlo mercedes snažilo předjet dodávku, což se ale nepodařilo, protože její řidič se dopustil drobného přestupku. V místě je zúžení a značka přikazuje, že širší vozy mají jet v pravo. Policisté tedy předjíždění ukončili a vše mohlo skončit.

Jenže se do toho zapojil další řidič J. V. Z karlovarska, začal na mercedes blikat a pak se rozhodl posádku vozu „vytrestat“, najel vedle mercedesu a začal se tlačit do pravého pruhu se slovy „Co jsi za debila ty vole“. Osádka mercedesu tedy reagovala gesty, které druhý řidič vracel. Toto jednání bylo zbytečné a bohužel rozjelo následné pokračování.

Policisté v mercedesu zapnuli sirénu, skryté majáky za čelním sklem a nápis STOP na stínítku, na což měl řidič reagovat uvolněním průjezdu jako každému jinému vozidlu s právem přednosti v jízdě. Bohužel on prohlásil „houkni si“ a po výjezdu z mostu přejel do jejich pruhu, čímž se dopustil přestupku.

Policisté tedy přejeli do levého pruhu, signalizovali vozidlu, aby zastavilo a slovně se prokazovali jako policisté.

Co na to zákon?

Zastavování vozidel dle § 79

1. Zastavovat vozidla je oprávněn

a) policista ve stejnokroji...

2. jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku právními předpisy

(2) Vozidlo se zastavuje dáváním znamení k zastavení vozidla. Z jedoucího vozidla dávají toto znamení kýváním paže nahoru a dolů nebo ...

...může z jedoucího vozidla zastavovat vozidla i rozsvícením nápisu „STOP“…

Co na to odborník?

Zde vidím pochybení policistů, protože šlo o policisty v civilu. Jenže ono to není tak jednoduché, jak se může zdát. Kriminalisté samozřejmě také potřebují vozidla v případě nutnosti zastavit a tak si většinou přivolají uniformovanou hlídku. Jenže pokud řidič ujíždí, hrozí nebezpečí z prodlení a zastavuje se jak se dá, včetně blokace služebním vozidlem, což zákon umožňuje.

Co odborník na prokázání příslušnosti k policii pouze slovně?

To je samozřejmě v pořádku, dle § 12 zákona O policii uvádí, že pokud povaha nebo okolnosti úkonu neumožňují prokázat příslušnost způsobem (stejnokroj, či služební průkaz), prokáže policista svou příslušnost k policii ústním prohlášením „policie“ a způsobem podle odstavce 1 se policista prokáže ihned, jakmile to okolnosti úkonu dovolí.

Situace na Karlovarské nabírala na dramatičnosti, muž dál ujížděl a je nutné si uvědomit, že policisté neví kdo ve voze sedí, takže na nejbližším možném místě došlo k zablokování vozidla. Policisté vystoupili z vozu a jeden z nich držel v ruce služební pistoli ve svislé poloze u svého stehna, což není v rozporu se zákonem, naopak zákon dokonce umožňuje i na podezřelého mířit či mu zbraní pohrozit.

Pravda je, že jednomu z policistů během tohoto zákroku ujely nervy a padla zde vulgární nadávka, což by se samozřejmě stávat nemělo. Řidič si dál stěžuje na to, že mu policisté zamezili v telefonování a údajně ho i udeřili. Na kolik je toto pravda nevíme, ale řidič zraněn nebyl a lékařskou pomoc nevyhledal.

Co na to vše odborník?

Měl jsem možnost shlédnout video, ale bohužel není celé. Policisté jednali opravdu ostře, což se dá pochopit, když vám ujíždí vozidlo, nikdy nevíte co vás po jeho zastavení čeká. Vážné porušení zákona zde jako takové nevidím, předmětné pochybení již ano. Předpokládám, že se vše bude řešit v rovině kázeňského řízení.

Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje pochybení svých podřízených přiznalo, ředitel policie již řidiče písemně kontaktoval a věc předal ke kázeňskému vyřízení příslušnému vyššímu funkcionáři policie. Toto je zatím ve fázi projednávání. Napadený řidič na oba policisty údajně podal trestní oznámení, ale to již bude řešit Generální inspekce bezpečnostních sborů, která nespadá pod policii.

Druhá polovina videa

Bohužel se ale v médiích neobjevila druhá polovina videa. Ta už totiž neukazuje, co následovalo. Po té, co policie na místě zjistila totožnost řidiče, vyzvala ho, že pokud má jakékoli výhrady k zákroku, rádi ho doprovodí na nejbližší oddělení policie k zaprotokolování. Po této domluvě, která již proběhla v naprostém klidu z obou stran, obě vozidla jedou směrem do Kaznějovské, ale řidič za jízdy někomu velice vulgárně vysvětluje, že ho policie kontrolovala. Někdo v telefonu muži radí, aby to nedělal, ten pak změní směr jízdy a z místa odjíždí.

Co napsat závěrem?

Oba policisté jsou z elitního útvaru, který se zabývá tou nejvážnější trestnou činností a potýkají se s těmi nejhoršími pachateli. Zákrok byl možná zbytečně ostrý, ale to nemůžeme rozhodnout ani my, ani čtenáři, ale vedení policie či GIBS.

Spíše je smutné, že vše spustil řidič, který měl potřebu „řešit“ jízdu jiného vozu takto nevhodným způsobem, aniž by s tím měl cokoli společného. Pokud se domníval, že mercedes něco porušil, mohl záznam ze své kamery předat policii a ne se sám zapojit.

O tom jak bude celý případ vyřešen, budeme informovat po skončení šetření.

Zdroj: krimi-plzen.cz

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor