Očekává se, že Evropská unie tento týden oznámí úplný zákaz dovozu ruské ropy. Maďarsko ve svém prvním skutečném aktu vzdoru hrozí, že bude tento zákaz vetovat; Německo se po určitém váhání nakonec rozhodlo, že takový zákaz přežije. (Foto: Shutterstock / ilustrační)
Za předpokladu, že námitky Maďarska budou nakonec překonány, to na první pohled vypadá jako další energetický „vlastní gól“ lidí posedlých fotbalem. USA již tento zákaz vydaly.
Vzhledem k tomu, že evropský průmysl je na ruské ropě a plynu silně závislý, panuje konvenční názor, že Evropská komise je jen malicherná a neschopná.
Jsou malicherní? Ano. Neschopná? Možná? Ale jen pokud uvažujete v konvenčních termínech, že dělají správnou věc pro své lidi. Každému serióznímu pozorovateli politiky EU je jasné, že se nezajímají o to, co jejich občané říkají nebo chtějí.
Jejich program nesnese odpor, i kdyby to mělo znamenat zničení vlastní ekonomiky, aby srazili na kolena soupeře.
Přesto upřímně pochybuji, že na zemní plyn bude uvaleno „kupní embargo“, protože za něj neexistuje žádná životaschopná náhrada.
Maďarsko využívá nutnosti jednomyslného souhlasu v rámci Evropské rady k tomu, aby zablokovalo jakýkoli „zákaz odběru plynu“ v rámci jakéhokoli nového balíčku hospodářských sankcí. Existují nejméně tři další země, které jsou rády, že Maďarsko je ochotno trpět hněv Bruselu.
Ale zákaz ruské ropy je na druhou stranu něco jiného.
Je tedy zajímavé, že by to Maďarsko udělalo, vzhledem k tomu, že žádnou ropu z Ruska nedováží. {Ed. to je špatně, Maďarsko dováží 65 % své ropy ropovodem Družba} Toto veto jsem předpověděl ráno poté, co Maďaři drtivou většinou odmítli koalici George Sorose proti Viktoru Orbánovi a uštědřili jí potupnou porážku.
Maďarsko je naopak na Bruselu energeticky nezávislé, protože uzavřelo smlouvu o dodávkách zemního plynu přímo s Gazpromem prostřednictvím vlaku Turkstream, který vede do Srbska a Maďarska. To by vám mělo dát určitý kontext, proč se EU snaží sankcionovat Srbsko a přerušit toky tohoto plynovodu v místě, kde protíná území EU v Bulharsku.
Maďarsko, které je fiskálně, měnově (není v eurozóně) a energeticky nezávislé, má jen málo argumentů pro to, aby zůstalo v EU, pokud s ním bude Brusel zacházet jako s druhořadým členem. Orbán a jeho vláda se rozhodně odmítají zapojit do konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, přestože na ně NATO vyvíjí vážný tlak.
Skoro to vypadá, jako by si Orbán a Maďaři nyní troufali na to, aby EU postoupila do řízení podle článku 7 a vykopala je. Problém je v tom, že pokud by to udělali, začalo by to štěpení EU.
Takže je pravděpodobnější, že Maďarsko nyní využije veta k tomu, aby EU ustoupila od porušování zásad „právního státu“, které odůvodňuje odříznutí Maďarska od rozdělování prostředků z rozpočtu EU. Obchod s koňmi by zde měl být zřejmý.
Protože Brusel a jeho zákulisní podporovatelé si tento zákaz ruské ropy naprosto přejí, stejně jako si ho přejí USA a Spojené království. Je to součást jejich dlouhodobé strategie, jak Rusko vykrvit poté, co z Ukrajiny udělali Afghánistán 2.0.
A právě v rozdílech mezi ropným a plynárenským průmyslem se domnívají, že tohoto cíle mohou dosáhnout.
O dýmkách a lidu
V ropném i plynárenském průmyslu je tlak ve vrtu většinou jednosměrný. Vykopete vrt a vytěžíte ropu a/nebo plyn. Těží se, dokud se vrt nevyčerpá. Přirozený úbytek těžby ve vrtu nahradíte vyvrtáním nového vrtu.
Ale i když dojde k velkému poptávkovému šoku, což se v ropném průmyslu v souhrnu stává jen zřídka, pak tyto vrty těží dál. Trh je dočasně přeplněn ropou, cena klesá a staré vrty se nenahrazují, dokud se neobnoví rovnováha nabídky a poptávky.
Obchodníci sestavují křivky futures na ropu tak, aby předvídali tyto dopady na ceny. A pro běžnou volatilitu poptávky po ropě by tyto křivky měly být přiměřeně předvídatelné.
Bohužel žijeme v době, kdy se nejmocnější lidé na světě (alespoň ve svých představách) otevřeně snaží zničit trh s ropou pro své vlastní cíle a záměry. Aktivně pracují na tom, aby ceny ropy a zemního plynu byly volatilní do té míry, že zničí investice do tohoto odvětví.
Vůbec se tím netají. Ropa je zhoubou planety!
Tyto lidi nazývám Davoský dav (jejich popis najdete v mém podcastu, epizody 75, 76 a 77, kde jsou uvedeny základní informace). Jsou to nikým nevolení oligarchové, bankéři, dědicové moci a nově Made Men (ve smyslu mafie), kteří se každoročně scházejí ve švýcarském Davosu, aby rozhodli o budoucnosti lidstva.
A je to jejich agenda, využívající klimatické změny a mezinárodní hrozby, jako je biologická válka a terorismus, jako ospravedlnění pro masivní rozšíření státu dohledu a jejich kontrolu nad vším, ale zejména nad penězi.
Obrovská hromada přírodních zdrojů a suverenisticky smýšlející vláda Ruska tomu stojí zcela v cestě. Pokud věříte v opak, byli jste zplynováni davoskou propagandou. Vyzývám vás, abyste odložili dětinské věci, některé králičí nory jsou jen díry, ne válčiště.
Zpět k ropnému průmyslu. Uzavření plynového nebo ropného vrtu je nebezpečné, protože neexistuje žádná záruka, že jej bude možné znovu otevřít. Vrty mohou být poškozeny a ropa/plyn v nich obsažený ztracen, aniž by bylo nutné vyvrtat nový.
Pokud jde o plyn, můžete ho prostě „vypálit“ spálením přebytečného množství, pokud jsou vaše zásobníky plné, místo abyste vrt uzavřeli a čekali, až se poptávka vrátí. Naopak u ropy to opravdu nelze. Musíte ji někde skladovat. Podle všech dosavadních poznatků jsou ruské zásobníky ropy již plné, ne-li přeplněné.
Ropný průmysl obecně není uzpůsoben k masivnímu dlouhodobému skladování kvůli šokům v nabídce a poptávce, protože to doslova není potřeba. To, co se rozšiřuje, je kapacita pro přepravu ropy za účelem její spotřeby, nikoli její skladování ve velkých nádržích v naději, že ji někdo koupí.
Průmysl má veškerou volnou kapacitu, kterou potřebuje ke koordinaci nabídky a poptávky v poměrně úzkých tolerancích. Nejsou to dodávky „just in time“, ale nejsou schopny absorbovat 20% poptávkový šok.
A právě zde si Západ myslí, že má nyní velkou páku, kterou může použít proti Rusku. Podle všeho je Evropa jedním z největších odběratelů ruské ropy, přičemž přístav v Rotterdamu před válkou přijímal a rafinoval až 1,4 milionu barelů denně.
Věřte tomu nebo ne, ale v deníku The Washington Post vyšel slušný článek, který rozebírá, kam ruský export směřuje. Z přibližně 7,2 milionu barelů denně, které Rusko vyváží do světa, jde 4,8 milionu do zemí, většinou v Evropě, které říkají, že už to od nich nechtějí kupovat.
Nedostatek skladovacích kapacit by neměl být velkým problémem, pokud by Rusko vyváželo většinu ropy do Evropy loděmi, což dělá. Podle nedávné zprávy nevládní organizace Transport & Environment, která se plně zaměřuje na přesvědčování Evropy, aby se zbavila ruské energie, ropovod Družba dodává na evropský trh jen asi 10 % ruské ropy.
To je mizivých 250 000 barelů denně. Americké embargo je nebezpečnější pro ruskou ekonomiku, kam v roce 2021 USA, které musely nahradit barely sankcionované bývalým prezidentem Trumpem z Venezuely, dovážely v průměru 600 000 barelů denně.
Tyto dovozy začaly vysychat v roce 2022, tedy dlouho předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu, takže si to zapište jako další údaj o tom, že tato válka mezi Západem a Ruskem byla naplánována dlouho před skutečným datem zahájení na konci února.
Jde o to, že se dnes v tisku mluví o tom, že Rusko nemá skladovací kapacity, aby se vypořádalo s evropským embargem, a proto bude muset snížit těžbu. Odhady snížení produkce Ruska se pohybují kolem 1,8 milionu barelů denně, zatímco Západ doufá ve 3 miliony.
Podobně jako Trump v roce 2018 proti Íránu, i zde šoková kampaň sankcí zmrazila mnoho firem obchodujících s ropou, které nevěděly, co je v budoucnu čeká, a odmítaly s Ruskem obchodovat ze strachu, že se dostanou do rozporu se sankcemi.
Od společnosti Shell přes Glencore až po Trafiguru se ruští účastníci ropných tendrů stali personou non grata a v jejich obchodních knihách i v celém odvětví obchodování s komoditami to vytvořilo naprostý nepořádek, jak popsal v poznámce z minulého měsíce Zoltan Pozsar z Credit Suisse.
Kvůli tomuto finančnímu rozvratu v odvětví, které by mělo být nudné, stabilní a bezmozkové – obchodování s nejdůležitější komoditou na světě s největší infrastrukturou pro její obsluhu – nastal chaos.
Kolektivní Západ, který se řídí herním plánem Davosu, doufá v ještě více.
Pozsarův závěr zněl, že všechny tyto firmy budou v určitém okamžiku buď potřebovat záchranu (přičemž cenou, kterou zaplatí, bude možné znárodnění), nebo jim bude umožněno zkrachovat, aby posloužily plánu radikální reorganizace globální energetické ekonomiky směrem od ropy z Davosu.
Současně by tím výrazně narušily ekonomické vyhlídky Ruska. Z tohoto pohledu se jedná o jakýsi Zlý mistr dvojího ražení.
Pokud však zálohování ropy z ropovodů není tak velkým zásahem do ruské produkce, čeho se tím EU snaží dosáhnout?
Tím, že narušila trasy, kterými ropa běžně putuje po světě, vznikl strukturální nedostatek tankerů, které by ropu přepravovaly. Protože mnoho z těchto barelů, více než 2 miliony denně, se nyní musí vydat na mnohem delší plavby.
Namísto cesty z Petrohradu do Rotterdamu, kde se podává káva a koláč, musí nyní tytéž lodě plout minimálně do skladů na Bahamách a v Karibiku, ne-li až do Číny nebo Indie, což je jejich konečný cíl.
Přečtěte si Pozsarův příspěvek nebo výše odkazovaný článek na ZeroHedge, abyste získali představu o rozsahu narušení.
Doufáme, že tento šok v nabídce na trhu tankerů a následné dopady zvýšených nákladů na plavby vytvoří kaskádovitou zálohu v ruském ropném průmyslu a vynutí si předpokládané zásahy do produkce.
To následně sníží jeho kladnou obchodní bilanci, která „pohání Putinovu válečnou mašinérii“. Bude to také příležitost pro ruské konkurenty, aby přišli a ukradli jim podíl na trhu.
Prostřednictvím tohoto mechanismu a snah Západu změnit využívání energie v Evropě je dlouhodobým efektem zničení schopnosti Ruska pokračovat ve válce tím, že mu bude chybět potřebný kapitál.
Davos se rýmuje s Thanos
USA jsou rády, že Evropu dotlačily do tohoto bodu, a mnozí komentátoři jsou rádi, že tím rozhovor končí: USA se cítí ohroženy ve své hegemonii a všechny, zejména Evropu, šikanují, aby se přizpůsobily jejich preferované strategii.
Myslím si však, že tento příběh je spíše verzí „Made for TV“ než přesným zobrazením skutečnosti.
Vynechává totiž širší cílovou strukturu lidí, kteří za tímto zmatkem stojí na prvním místě. Namísto toho, aby byly zajatci hyperbojovných USA, jsou státy EU v této věci naprosto ochotnými partnery.
Davoská strategie Velkého resetu je postavena na stejných omylech ohledně nedostatku zdrojů, jakých se dopustil Thomas Malthus na počátku 19. století. Jejich ekonomický model nevěří, že lidé reagují v reálném čase na pobídky pro a proti, které mírní jejich chování. Spíše vidí lidi jako virus, který byl vypuštěn do světa a který je třeba kontrolovat.
Celý Velký reset se dá shrnout do stejného argumentu, který použil padouch z marvelovských filmů Thanos, když tvrdil, že je třeba vyvraždit polovinu života ve vesmíru, aby byla situace „udržitelná“.
A mocenské centrum tohoto typu uvažování není v USA a americkém impériu. My jsme hyperkapitalisté pěstující virus v naší Petriho misce individualismu.
Ne, toto myšlení vychází přímo z evropské kritiky kapitalismu. Abychom byli redukcionističtí, je to jen marxismus, který se ohřál a dostal nový lesk rétorických nátěrů – udržitelnost, kapitalismus zainteresovaných stran, environmentální, sociální a správní řízení (ESG), sdílený účel atd.
Důkazem toho, že EU je s válkou na Ukrajině stejně spokojená jako neokonzervativní síly v USA a Velké Británii, je jejich neochota ukončit válku diplomatickou cestou.
Evropané jsou však těmi, kdo touto strategií utrpí nejvíce.
Špatné skripty plodí špatnou politiku
Kdyby vedení EU, vlastněné Davosem, jednalo jménem průměrných Evropanů, využilo by zjevných nákladů na odříznutí Evropy od ruské energie k tomu, aby řeklo USA a Velké Británii, ať se jdou škrábat.
Místo toho od nich slyšíme jen to, jak se Německo může do roka zcela odpojit od ruské energie.
Nezáleží na tom, že to z dlouhodobého hlediska není dobré ani pro německý průmysl, ani pro německý lid. Ruská energie je pro ně zdaleka nejlevnějším řešením, díky němuž je jejich pracovní síla nejkonkurenceschopnější, jak může být.
Místo toho poté, co pomohli vyrobit krizi na Ukrajině, nyní prosazují názor, že je morálním imperativem, aby Němci trpěli bez jídla, tepla a dalších základních potřeb údajně vyspělé společnosti prvního světa, aby porazili zlé Rusy.
V letech, která předcházela tomuto konfliktu, by se snažili o realizaci Minských dohod. Zrušili by hospodářské sankce vůči Rusku a politicky by se dohodli o Krymu a Donbasu a nechali by USA a Velkou Británii kroutit se ve větru.
Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron udělali pravý opak. Vyfukovali Putinovi kouř do zadku a zároveň běželi s časem, dokud nebyl Macron znovu zvolen a Merkelová nemohla odejít ze scény a zanechat slabou koalici schválenou v Davosu, na kterou by mohli svalit vinu za krach.
Prohloubený obchod mezi Ruskem a EU by nakonec rozmělnil nepřátelství a trvání USA na vyzbrojování Ukrajiny by se stalo politickým albatrosem, zatímco Evropa by místo ekonomické černé díry zírala na potenciální renesanci.
Francie a Německo by nezradily své vlastní pokusy o diplomacii.
Domnívám se, že toto je mnohem blíže skutečnému příběhu konfliktu, který slouží mnohem většímu účelu jasně deklarovanému architekty naší mizérie než zjednodušený rámec pouhého obviňování USA ze všeho.
To, co se nyní odehrává, je scénář, který byl napsán již dávno. Válka Západu proti Rusku se již dlouho připravuje.
Rusové to chápou lépe, než jsou mnozí ochotni připustit. Jejich vedení, Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov, to velmi jasně artikulovali v každé fázi dosavadní války.
Nedělají si žádné iluze o tom, kam jsou Západ a Davos ochotni tento konflikt dovést, a proto vážně vyhrožují, že udeří na skutečná „centra rozhodování“, která ukrajinským ozbrojeným silám vydávají rozkazy.
To nejsou varování pro naše politiky, ale pro nás. K tomu věci směřují.
Požádali o rozchod, mírový, mezi Východem a Západem, ale to není součástí programu. Jako klasičtí narcisté s palčivou potřebou mít vše pod kontrolou si Rusko a zbytek Asie nenechají Davos a jeho eurokratické kvislingy líbit, protože jsou spravedlivými spasiteli lidstva.
A my jsme v lepším případě jen „pomocníci“ a v horším nepohodlní.
Větší plán Davosu zničit starý globální řád, aby ho znovu vybudovali lepší, kde jim bude patřit všechno a vám nebude patřit nic a buď se vám to bude líbit, nebo ne, je scénář.
Tomuto plánu jsou nyní oddáni. Teď už je jedno, zda bude fungovat, nebo ne. To je to, co si musíme uvědomit ve všech našich analýzách. Mají Rusové a jejich přátelé v Asii a na celém globálním Jihu prostředky a nástroje, aby se dostali na vrchol? Je to možné.
Ale větší otázkou je, zda tento konflikt eskaluje do bodu, kdy vítězství bude irelevantním pojmem. Když vidíte, že tak mocný blok, jakým je Evropská unie, je ochoten páchat tak velké akty domácího vandalismu – a obviňovat oběť ze své bezuzdné agrese -, říká vám to, že jsme daleko za bodem racionálního řešení.