Rusko a Írán, jež se dostaly do dalšího sankčního seznamu Washingtonu jako spojenci Sýrie, jsou připraveny definitivně zavřít dveře před dolarem. Ruský velvyslanec v Teheránu prohlásil, že americká měna již nebude používána ve vzájemných obchodech. Pouze rubl a rial, v krajním případě euro. (Foto: Wikimedia)
Írán se rozloučil s dolarem
Asi 70 % světových obchodů dnes probíhá v dolarech, ale již v dohledné budoucnosti bude muset „Američan“ zmírnit své choutky. Protidolarový blok má stále více účastníků, proti kterým byly vyhlášeny sankce a kteří jsou unaveni z agresivní a nepředvídatelné zahraniční politiky Washingtonu.
Teherán se vzdal americké měny již v dubnu 2018 a začal obchodovat v eurech. „Dolar je i beztak v Íránunepopulární, tradeři dávají přednost alternativním měnám. Neexistují tedy důvody k používání dolarových faktur,“ prohlásil tenkrát mluvčí íránské Centrální banky Mehdi Kasreipur.
Indie již Íránu platí za ropu v evropské měně, přičemž v této zemi se rychle rozvíjí ekonomika (očekávaný nárůst podle výsledků roku 2018 činí 7,5 % HDP) a potřebuje stále více energetických zdrojů. Také úspěchy Ruska a Íránu v dedolarizaci ekonomiky mohou být příkladem pro ostatní účastníky OPEC a OPEC+.
Evropská unie se rovněž hodlá vzdát dolaru v placení za íránskou ropu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker loni v září prohlásil, že Evropa ztratí kvůli obchodním válkám rozpoutaným Trumpem stovky milionů dolarů, a připomněl, že 80 % energetického importu platí v americké měně, což je v rozporu s jakoukoli logikou.
„Skutečnost, že evropské společnosti kupují vlastní evropská letadla za dolary, je vůbec absurdní,“ poznamenal Juncker.
Evropané tedy začali přecházet od slov k činům. Německo, Francie a Velká Británie již vytvořily mechanismus pro obchodování s Íránem, který je založený na použití evropské měny, INSTEX (Nástroj na podporu obchodních transakcí).
Bude to pokračovat dál
Zřeknutí se dolaru v placení za hlavní exportní zboží, ropu, je závažný krok, který je ochotno udělat také Rusko. Analytici jsou přesvědčeni, že americká měna může být vyloučena již dnes z obchodu nejen s Íránem, ale také s Čínou a Tureckem. Tento proces již byl zahájen.
Rusko, Írán a Turecko se na jiném způsobu placení za ropu, plyn a některé další zboží dohodly v polovině roku 2018. Ale již podle výsledků roku 2017 vyvezlo Turecko do Ruska asi 9 % zboží za domácí měnu a hodlá v tom pokračovat dál.
Sdružení vývozců Turecké republiky má za to, že je třeba použít všechny možné prostředky a mechanismy v obchodu, aby stoupl podíl výpočtů v národních měnách, tento úkol vytyčila vláda.
Ankara dokázala svůj záměr, když uzavřela důležitou mezinárodní obchodní smlouvu. Na podzim 2019 dostane turecká armáda ruské protivzdušné raketové systémy S-400. Obchod má být uzavřen bez účasti americké měny.
Totéž hodlá učinit také Indie, největší partner Ruska ve vojenské technické sféře. Za pět baterií S-400 v částce téměř 5,4 miliardy dolarů hodlá New Dillí zaplatit v rublech.
Turecko a Indie také hodlají přejít ve vzájemných obchodech na liry a rupie. „Exportní a importní transakce mohou probíhat v národních měnách, což oslabí negativní vliv výkyvů kurzů měn,“ prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. První na řadě je jaderná energetika.
Příkladem správného oslabení závislosti na dolaru je obchod Ruska se svým největším obchodním partnerem Čínou.
V lednu-listopadu 2018 se rozsah vzájemných výpočtů v národních měnách v pohraničním obchodu mezi oběma státy zvýšil o 48 %. Podíl národních měn v celkovém obchodu dosáhl 15 % a stále roste.